Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pranie maseczek wielorazowych
AdobeStock
Aktualności

Jak prać maseczki – w ilu stopniach prać maseczki bawełniane, czy łączyć z innymi rzeczami?

Pranie maseczek bawełnianych wielorazowych użytku nie jest skomplikowane, trzeba jedynie przestrzegać kilku zasad. Pomiędzy praniami maseczki wielokrotnego użytku można dodatkowo dezynfekować. Wyjaśniamy też, czy trzeba gotować maseczki bawełniane i czy można prać maseczki jednorazowe?

Od czwartku, 16 kwietnia, obowiązuje nas nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Mamy do wyboru zasłanianie tej części twarzy maseczką jednorazową, wielorazową lub apaszką czy szalikiem, byleby tylko szczelnie przywierały do twarzy i nie zsuwały się w trakcie noszenia.

Wydaje się, że wybór maseczki wielokrotnego użytku jest najpraktyczniejszy – nie trzeba co chwila wymieniać jej na nową i zakładając ją, mamy pewność, że osłania to, co trzeba. Maseczki bawełniane wielorazowe należy regularnie prać lub dezynfekować. Jak robić to poprawnie?

Sprawdź:

Jak prać maseczki bawełniane wielorazowe?

Regularne pranie maseczki bawełnianej jest niezwykle ważne, jeśli ma spełniać swoją funkcję, czyli chronić nas przed koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia maseczkę ochronną wielorazową należy prać w temperaturze co najmniej 60°C.

Pranie maseczek bawełnianych to najskuteczniejszy sposób na ich odkażanie. Oto zasady, jakimi należy kierować się podczas tej czynności:

 1. Maseczka na koronawirusa nadaje się do prania w momencie, gdy zaczyna być wilgotna (dla własnego dobra nie należy tego zbytnio opóźniać. W wilgotnym, ciepłym środowisku bakterie i wirusy namnażają się znacznie szybciej, a jeśli wilgotna maseczka cały czas znajduje się na naszej twarzy, patogeny mają łatwy dostęp do nosa i ust, czyli dróg zakażenia).
 2. Po zdjęciu maseczki bawełnianej wielorazowej nie trzeba jej od razu prać (nie można łączyć prania maseczek z innymi brudnymi rzeczami, dlatego warto poczekać, aż uzbiera ich się kilka i wówczas wyprać je razem). Ważne jednak, by do tego czasu właściwie je przechowywać. W tym celu należy umieścić wilgotne maseczki ochronne w woreczku foliowym i szczelnie go zamknąć. Tuż przed praniem wyjmujemy maseczki (koniecznie w rękawiczkach) i wrzucamy je do pralki.
 3. Pranie maseczek bawełnianych powinno odbywać się w temperaturze minimum 60°C, aby mieć pewność, że niebezpieczne zarazki znikną z ich powierzchni.
 4. Po wypraniu i wysuszeniu maseczek ochronnych warto je dodatkowo odkazić, prasując w maksymalnej temperaturze.

Zobacz też: Maseczki ochronne są obowiązkowe. Te dwie zrobisz bez szycia!

Jak utylizować maseczki jednorazowe?

Jeśli decydujemy się na stosowanie maseczek jednorazowych, musimy pamiętać o tym, że po każdym użyciu musimy je wyrzucać, ale nie do dowolnego pojemnika. W zależności od tego, czy jesteśmy osobami zdrowymi, stosującymi maseczki prewencyjnie, czy mamy objawy choroby COVID-19, prawidłowa utylizacja maseczek jednorazowych wygląda inaczej:

 • w przypadku braku jakichkolwiek objawów chorobowych można, po ostrożnym zdjęciu maseczki z twarzy, umieścić ją w koszu z odpadami zmieszanymi (w oddzielnym worku);
 • w przypadku kataru, kaszlu czy innych objawów wskazujących  na infekcję, maseczkę po zdjęciu powinno się dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (gdyż jest ona traktowana wówczas jako odpad medyczny).


Obecnie w wielu gminach punkty te są zamknięte. Co wówczas trzeba zrobić ze zużytą maseczką jednorazową?

Na stronie Ministerstwa Klimatu czytamy: „Zgodnie ze stanowiskiem Głównego Inspektora Sanitarnego, odpady wytwarzane przez osoby przebywające na kwarantannie domowej z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 lub chorych na COVID-19, ale przechodzących proces leczenia w domu (objętych jednocześnie kwarantanną), należy umieścić w dodatkowym worku (tj. w dwóch workach) i wyrzucić do śmietnika/altany śmietnikowej, gdzie gromadzone są odpady komunalne. Worek ten należy umieścić w pojemniku na odpady zmieszane”.

Używając maseczek jednorazowych, powinniśmy też pamiętać o tym, że jest to rozwiązanie o wiele mniej ekologiczne, dlatego warto, o ile się da, robić to sporadycznie. Maseczek jednorazowych nie należy też prać w pralce, jak w przypadku tych wielorazowych. 

Zobacz też: Jak uszyć maseczkę ochronną? Instrukcja krok po kroku

Szybka dezynfekcja maseczek: gotowanie maseczek bawełnianych

Jeśli maseczka wykonana jest z bawełny, można ją łatwo zdezynfekować. Dzięki temu nie musimy za każdym razem prać brudnej maseczki, by móc nadal jej używać.

Szybko zdezynfekujesz maskę ochronną dla dziecka lub dla siebie:

 • wygotowując ją we wrzącej wodzie;
 • traktując ją przez 10 minut parą wodną z gotującej się wody;
 • prasując ją żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę;
 • spryskując ją środkiem antybakteryjnym o zawartości alkoholu nie mniejszej niż 70 proc.;
 • umieszczając maseczkę na folii aluminiowej w piekarniku rozgrzanym do 70°C z włączoną funkcją termoobiegu na ok. 30 minut.
Maseczki ochronnej nie należy dezynfekować w kuchence mikrofalowej, ponieważ materiał, z którego jest wykonana, może ulec zniszczeniu.

Zobacz też:

Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]

koronawirus a spacer z dzieckiem
AdobeStock
Zdrowie
Koronawirus: Można iść z dzieckiem na spacer do lasu i parku. Co z maseczką?
Przed nami pierwszy etap łagodzenia wprowadzonych przez rząd obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Czy możemy już bez przeszkód korzystać z ładnej pogody i pojechać na wycieczkę do lasu lub spacerować po parku?

Aktualizacja 20 kwietnia 2020 Rząd zapowiedział zmiany we wprowadzonych wcześniej obostrzeniach . Zgodnie z nimi od 20 kwietnia  przywrócono możliwość wychodzenia na spacery do lasu i parku . To bardzo dobra wiadomość, bo niczego bardziej niż ruchu na świeżym powietrzu nam teraz wszystkim potrzeba. Co bardzo ważne – zgodnie z nowymi przepisami w lesie nie trzeba nosić maseczki (jest natomiast konieczna na parkingu leśnym, gdy wysiadamy z samochodu i w innych miejscach, w których jest więcej osób) nie można korzystać z wiat, miejsc przeznaczonych na biwakowanie czy zabawę dla dzieci w lesie obowiązuje zakaz grupowania się – na spacer do lasu powinniśmy iść jedynie w towarzystwie domowników zamknięte mogą być niektóre szlaki. Nadal obowiązuje zakaz korzystania z placów zabaw, ale złagodzony zostanie zakaz dotyczący samodzielnego wychodzenia dzieci z domu – dzieci powyżej 13 roku życia mogą znów przebywać poza domem bez opieki osoby dorosłej. Przy wychodzeniu na spacer należy – jak dotychczas – zwracać uwagę na unikanie kontaktów z innymi ludźmi i zachowanie bezpiecznej odległości. Zgodnie z tym, co mówił premier na konferencji prasowej z lasów i parków powinniśmy korzystać bez przesady i możliwość przebywania w nich traktować jako formę dbania o zdrowie psychiczne. Pamiętajmy o tym, bo nadal nie możemy zapominać, że wszelkie obostrzenia nie mają nam jedynie utrudnić życia, ale chronią przed rozprzestrzenianiem się wirusa.  Wychodzenie z domu – najważniejsze zasady Zgodnie z obowiązującymi przepisami wychodzenie z domu najlepiej ograniczać do niezbędnego minimum. Powinniśmy: Pozostawać w domu (nadal nieczynne są żłobki, przedszkola, szkoły). Opuszczać mieszkanie, gdy jest to konieczne, zgodnie z zaleceniem, które widnieje na rządowej stronie gov.pl : „Aktywność...

koronawirus, maseczki ochronne, mama, dziecko, choroba
Adobe Stock
Aktualności
Zachorowania i śmiertelność na koronawirusa w Polsce: płeć ma znaczenie [NOWE DANE]
W Polsce przybywa zakażeń koronawirusem, rośnie też liczba ofiar śmiertelnych. Wg najnowszych danych GIS kobiety częściej chorują na Covid-19, a najbardziej zagrożone są osoby starsze. Co ciekawe, tylko w jednej grupie wiekowej nie było jeszcze żadnego przypadku zakażenia!

W Polsce koronawirusem zakaziło się już prawie 8 tys. Polaków, zmarło niemal 300 osób. GIS podał nowe dane na temat zachorowalności na Covid-19 w naszym kraju – wiadomo, gdzie jest najwięcej zakażeń, kto najczęściej się zaraża i jaka grupa wiekowa jest najbardziej narażona na śmierć z powodu choroby Covid-19. Koronawirusem najczęściej zarażają się kobiety Z danych GIS wynika, że jeśli chodzi o zarażenia wirusem SARS-CoV-2 płeć ma znaczenie. Aż 55,2% wszystkich potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce dotyczyło kobiet (stan na 11 kwietnia 2020). Mężczyźni zakażają się rzadziej (44,8%), ale za to zdecydowanie częściej umierają – to aż 57,9% przypadków zgonów z powodu koronawirusa. Najwięcej zakażań odnotowano dotychczas w województwie mazowieckim, dolnośląskim i łódzkim. Kto umiera na koronawirusa? Choroba Covid-19 doprowadziła do tej pory do śmierci ok. 6% zakażonych pacjentów na świecie. Najbardziej zagrożone są osoby starsze, co potwierdzają także dane GIS z Polski: najwyższa śmiertelność występuje w grupie osób w wieku 70-79 lat (33%), 80-89 lat (29,5%) i 60-69 lat (19,9%). Dobra wiadomość jest taka, że zmarło tylko 2,7% osób w wieku 30-39 lat. A żadna z ofiar śmiertelnych w Polsce nie miała mniej niż 30 lat! To sytuacja odmienna od tej poza granicami naszego kraju, gdzie zdarzały się już przypadki śmiertelne z powodu koronawirusa wśród dzieci. Co zwiększa ryzyko powikłań z powodu koronawirusa? Badania nie są jednoznaczne, a naukowcy wciąż nie wiedzą dokładnie, dlaczego u różnych osób objawy Covid-19 wyglądają inaczej, a choroba przebiega łagodnie lub ciężko. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że koronawirus najbardziej zagraża starszym i pacjentom z przewlekłymi chorobami. Ryzyko powikłań i śmierci z powodu koronawirusa zwiększają: choroby serca choroby układu krążenia schorzenia...

Koronawirus a porody. Czy trzeba rodzić w maseczce?
adobe stock
Aktualności
Koronawirus a porody. Czy trzeba rodzić w maseczce?
Na zwołanej 16 kwietnia konferencji Mateusz Morawiecki zapowiedział, że noszenie maseczek w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe. Ciężarne zastanawiają się, czy rozporządzenie dotyczy szpitali, czy trzeba rodzić w maseczce i jeśli tak, to jaką maseczkę do porodu wybrać?

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej . Z rozporządzenia rządu wynika, że obowiązek ten (np. poprzez noszenie maseczki) dotyczy także kobiet w trakcie porodu oraz na sali poporodowej podczas pobytu w szpitalu. Zapis jest jednak niejasny i wzbudza wiele kontrowersji – pojawiają się pytania i wątpliwości dotyczące tego, czy trzeba rodzić w maseczce , w jakim stopniu sala porodowa jest miejscem publicznym i czy założenie maseczki do porodu jest w ogóle bezpieczne?  Spis treści: 1. Czy trzeba rodzić w maseczce? 2. Czy poród w maseczce jest bezpieczny? 3. Jaka maseczka do porodu? 4. Przyłbica a maseczka   Czy trzeba rodzić w maseczce? Odpowiedź na pytanie:  czy trzeba rodzić w maseczce , nie jest jednoznaczna. Zgodnie z zapisem: „obowiązek zakrywania przy pomocy części odzieży, przyłbicy, maski albo maseczki ust i nosa dotyczy osób przebywających w miejscach ogólnodostępnych, w tym w ośrodkach opieki zdrowotnej ”. Ale rozporządzenie wyłącza konieczność stosowania maseczek wobec osób, które: nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia ,  cierpią na całościowe zaburzenia rozwoju , niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym albo głębokim,  są niesamodzielni,  dzieciom do lat 4 . Lekarze są zdania, że maseczki przy porodzie są potrzebne dlatego, że kobieta w trakcie porodu może zarażać drogą kropelkową , ponieważ pozbywa się z organizmu wielkiej ilości aerozoli, czym stwarza niebezpieczeństwo nie tylko dla personelu medycznego, lecz także dla nowo narodzonego dziecka.  Tym bardziej że kobiety przyjmowane na porodówki, nie są poddawane testom na koronawirusa . Niemniej jednak założenie nieodpowiedniej maseczki może utrudniać rozwiązanie, a co więcej spowodować także niedotlenienie płodu i ciężarnej. Te...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz