Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
koronawirus a maseczka
Adobe Stock
Aktualności

Jak nosić maseczkę? Źle nałożona może grozić zakażeniem koronawirusem [PORADNIK]

Przed nałożeniem maseczki trzeba umyć ręce. Upewnij się, że maseczka dobrze zakrywa usta i nos. Nie dotykaj maseczki podczas noszenia, a zdejmując ją, unikaj dotykania tkaniny i dokładnie zdezynfekuj ręce.

W związku z pandemią koronawirusa od 16 kwietnia obowiązkowo nosimy maseczkę ochronną poza domem. Nakładanie maseczki jest niezbędne także, kiedy kichamy, kaszlemy, lub mamy kontakt z osobą zakażoną. Równie ważne, jak przestrzeganie nakazu noszenia maseczki jest używanie jej zgodnie z zasadami. Zobacz, jak nosić maseczkę, aby w pełni chroniła cię i twoje dziecko przez zakażeniem koronawirusem.

Spis treści:

Kiedy trzeba nosić maseczkę na koronawirusa?

Doświadczenia innych krajów – Czech, Włoch oraz Chin pokazały, że noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos przez zdrowych ludzi może zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Stąd decyzja polskiego Ministerstwa Zdrowia o wprowadzeniu zasady noszenia maseczki (lub innych części garderoby zakrywających nos i usta) w miejscach publicznych.

To oznacza, że maseczki ochronne na twarzy, trzeba nosić w Polsce od 16 kwietnia w następujących przypadkach:

 • przebywania w środkach publicznego transportu zbiorowego,
 • w miejscach ogólnodostępnych – na drogach i placach, w obiektach kultu religijnego, obiektach handlowych, placówkach handlowych i na targowiskach,
 • na terenach zieleni – w parkach, zieleńcach, promenadach, bulwarach, ogrodach botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także na terenie plaż,
 • na terenach leśnych – na parkingach leśnych, miejscach postoju pojazdów, miejscach edukacji leśnej, miejscach małej infrastruktury leśnej i miejscach biwakowania,
 • w sytuacji objawów infekcji ze strony układu oddechowego – kaszel lub kichanie,
 • podejrzenia infekcji COVID-19 przebiegającej z łagodnymi objawami zakażenia (niewielka gorączka, osłabienie, lekki kaszel),
 • opieki nad osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
Noszenie samej maseczki ochronnej nie gwarantuje powstrzymania zakażenia i zawsze powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych. Chodzi o mycie rąk mydłem i wodą, a jeżeli nie ma do nich dostępu, płynem lub żelem do dezynfekcji na bazie alkoholu, zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem podczas kichania i kaszlu oraz unikanie bliskiego kontaktu z innymi ludźmi i zachowaniem 2 metrów odległości.

Jak prawidłowo zakładać maseczkę?

Niewłaściwe stosowanie masek ochronnych lub ich złe dopasowanie może sprzyjać rozprzestrzenianiu się infekcji. Główny Inspektorat Sanitarny zamieścił na swoich stronach instrukcję, jak poprawnie nałożyć maseczkę (jest ona tożsama z zasadami rekomendowanymi przez Światową Organizację Zdrowia).

W celu prawidłowego użytkowania masek ochronnych i zmniejszenia ryzyka przenoszenia koronawirusa zaleca się:

 • przed założeniem maski umycie rąk wodą z mydłem lub płynem antybakteryjnym,
 • zakrycie maską ust i nosa – trzeba upewnić się, że dobrze przylega i nie ma przerw między twarzą a maską,
 • jeżeli maseczka ma metalowy pasek, należy rozmieścić go na twarzy tak, aby środek był w okolicach nosa,
 • unikać dotykania powierzchni maski podczas jej noszenia – jeżeli do tego dojdzie, trzeba umyć lub zdezynfekować ręce.

Jak prawidłowo zdjąć maseczkę?

GIS zamieścił także instrukcję zdejmowania maseczki. Zgodnie z nią:

 • rozpocząć zdejmowanie maseczki od tyłu, chwytając jej wiązanie – nie dotykać jej przedniej zewnętrznej części,
 • po użyciu maski chirurgicznej trzeba ją natychmiast wyrzucić do zamykanego kosza na śmieci i umyć ręce wodą z mydłem lub płynem antybakteryjnym na bazie alkoholu,
 • nie wolno używać ponownie maseczek chirurgicznych,
 • wymienić maskę na nową, gdy obecnie noszona jest już wilgotna – naraża na zakażenie bardziej, niż gdybyśmy jej nie nosili.

Jak długo nosić maseczkę?

Długość noszenia maseczki uzależniona jest od rodzaju materiału, z jakiego jest ona wykonana i grubości jej warstw, które są w stanie pochłaniać wilgoć.

W przypadku maseczki jednorazowej chirurgicznej (wykonana jest z włókniny polipropylenowej) jako czas bezpieczny na jej noszenie podaje się maksymalnie 30 minut. Po jego upływie maseczka nadaje się jedynie do wyrzucenia.

W przypadku profesjonalnych półmasek, z filtrem Hepa, N95 lub N99 czas ich noszenia i wymiany filtrów określa producent.

Jeżeli chodzi o maseczki wielokrotnego użytku np. bawełniane, czas ich noszenia jest znacznie dłuższy i może sięgać nawet kilku godzin. Najważniejszą zasadą, jaką trzeba się kierować w określaniu długości używania maseczki, jest to, czy pozostaje ona sucha. W momencie, kiedy doszło do jej zawilgotnienia, maseczka przestaje chronić i staje się miejscem przenoszenia wirusów.

Jak czyścić maseczkę?

Maseczka wielokrotnego użytku wykonana z bawełny (ściśle tkanej), lnu, fizeliny, a nawet tkaniny poliesterowej powinna być przystosowana do prania i suszenia w pralce – bez uszkodzenia lub zmiany kształtu.

Materiałowa maseczka wielokrotnego użytku wymaga wyprania po użyciu. Trzeba ściągnąć ją ostrożnie, tak aby nie dotykać jej zewnętrznej strony. Włożyć ją do woreczka foliowego i wyjąć z niego (w rękawiczkach jednorazowych) przed samym praniem. Prać oddzielnie w 60 stopniach Celsjusza przez ok. 45 minut. Po wypraniu maseczka wymaga jeszcze dezynfekcji. Można ją spryskać środkiem antybakteryjnym (o zawartości minimum 70 proc. alkoholu). Najprościej jednak zrobić to w wysokiej temperaturze:

 • wygotować maseczkę we wrzącej wodzie,
 • lub wyprasować żelazkiem ustawionym na maksymalną temperaturę,
 • można także podgrzać maseczkę w naczyniu żaroodpornym w piekarniku przez 30 minut (nastawionym na temperaturę 70 stopni Celsjusza).


Zobacz także:

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

koronawirus: co stanie się z dzieckiem, którego rodzice zachorują na COVID-19?
adobe stock
Aktualności
Koronawirus: co stanie się z dzieckiem, którego oboje rodzice zachorują na COVID-19?
Wprowadzony w Polsce stan epidemii zmienił dotychczasowe funkcjonowanie wielu ludzi. Obostrzenia dotyczące niepełnoletnich zmuszają do refleksji. Do jednej z nich należy pytanie, co zrobić z dzieckiem, którego oboje rodzice są zakażeni COVID-19?

Mecenas Marcin Szymańczyk, na łamach stacji telewizyjnej TVN24, w odpowiedzi na pytanie widzów dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem, którego rodzice zachorują na COVID-19, wytłumaczył, że rozwiązanie takiej sytuacji zależy od stanu zdrowia dziecka. Gdy COVID-19 stwierdzono u rodziców i u dziecka Jeśli u rodziców zostało zdiagnozowane zakażenie koronawirusem i chorobę stwierdzono także u dziecka , zdaniem med. Marcina Szymańczyka nie ma konieczności rozdzielania dziecka od rodziców. „W świetle przepisów i praktyki, w takiej sytuacji dziecko pozostanie przy rodzicach , czy to w szpitalu, czy w innym miejscu odosobnienia”. Co ze zdrowym dzieckiem zakażonych rodziców? Sytuacja komplikuje się w momencie, kiedy dziecko nie jest zakażone. W systemie prawnym nie ma przepisu, który jednoznacznie uregulowałby opiekę nad zdrowym dzieckiem, rodziców chorujących na COVID-19 . Szymańczyk poinformował, że dopuszcza się powierzenia opieki nad dzieckiem osobie trzeciej, która nie musi być z nim w żaden sposób spokrewniona. Sąd stawia jednak pewne warunki: „Po pierwsze musi to służyć dobru dziecka, a po drugie rodzice nie mogą rezygnować z ingerencji w podstawowe sprawy dziecka. Muszą choćby na odległość kontrolować, jak jest ta opieka wykonywana” – wyjaśnił adwokat.  Instytucje państwowe a pomoc w opiece nad dzieckiem Co w sytuacji, gdy rodzice nie mogą znaleźć takiej osoby? Mimo że najnowsza ustawa o obostrzeniach nie precyzuje opieki nad zdrowym dzieckiem rodziców chorych na COVID-19, to wiadome jest, że należy zwrócić się także w tym wypadku do wyznaczonych do tego instytucji pomocowych. Informacji na ich temat udzieli samorząd terytorialny , który jest odpowiedzialny za pokierowanie takiej sprawy. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, dziecku przysługuje opieka tymczasowa.  Jeżeli rodzice znajdą...

koronawirus jak się zabezpieczyć
Adobe Stock
Mama
Koronawirus: jak się zabezpieczyć w różnych sytuacjach
Szalejący koronawirus sprawia, że zadajemy sobie pytanie: jak się zabezpieczyć przed zakażeniem. Bezwzględnie należy przestrzegać sporej liczby zasad.

Tylko ścisłe przestrzeganie zasad kwarantanny oraz unikania kontaktu z innymi i potencjalnie zakażonymi powierzchniami zwiększa szanse na uniknięcie zakażenia koronawirusem. Dlatego podajemy skondensowaną instrukcję, jak się zabezpieczyć przed koronawirusem przy najczęściej wykonywanych czynnościach. Dobrze by było, aby weszły ci w nawyk. Koronawirus: Jak się zabezpieczyć wychodząc z domu Jeśli masz maseczkę i rękawiczki, włóż je. Obecnie lekarze twierdzą, że maseczkę warto nosić nawet wtedy, jeśli jest się zdrowym, a WHO rozważa wprowadzenie zalecenia, aby maseczki nosili wszyscy w miejscach publicznych. Jeśli wsiadasz do auta, dopiero po wyjściu z niego włóż rękawiczki i maseczkę. Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem wchodząc do domu 1. Przed wejściem do domu zdejmij w bezpieczny sposób rękawiczki i maseczkę (film poniżej). Jeśli są jednorazowe, włóż je do plastikowego woreczka i z nim wyrzuć. Jeśli twoja maska jest wielorazowego użytku, włóż ją do woreczka i po wejściu do domu odłóż do wyprania. Nie zapomnij jej wyprać i wyprasować ! 2. Nie witaj się z domownikami bezpośrednio po powrocie do domu – nie całuj małżonka, nie przytulaj dzieci! Zdejmij ubranie (najlepiej je wyprać) i buty – je, o ile to możliwe, najlepiej zostawić na zewnątrz. 3. Pierwsze kroki skieruj do łazienki i dokładnie umyj ręce . Ideałem byłoby pozbycie się koronawirusa z włosów i odkażenie wszystkich miejsc na ciele, które mogły mieć kontakt z patogenem (twarz, szyja, kark). Ubierz się w czyste ubranie. Sprawdź: Jak zrobić żel antybakteryjny w domu 3. Zastanów się, czy rękawiczkami nie dotykałeś poza domem telefonu i innych przedmiotów. Jeśli tak, trzeba je zdezynfekować i ponownie umyć ręce. Sprawdź: Epidemia koronawirusa – Jak się izolować w domu pełnym ludzi Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem poza...

szczepienie, szczepienie dziecka, szczepionka na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Szczepionka na koronawirusa: będzie gotowa w 2021? Jest przełom!
Szczepionka na koronawirusa SARS-CoV-2 to teraz priorytet wielu firm farmaceutycznych na świecie. Kiedy będzie można zaszczepić się na Covid-19? Możliwe, że testy najnowszej szczepionki rozpoczną się już we wrześniu 2020.

Prace nad szczepionką na koronawirusa idą błyskawicznie, bo wirus rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie i zagraża zdrowiu i życiu milionów ludzi na świecie. Już w lutym 2020 amerykańska firma biotechnologiczna Moderna informowała o pracach nad szczepionką i pierwszych testach, które mogłyby ruszyć w kwietniu. Do grona potencjalnych producentów szczepionek na SARS-CoV-2 dołączyła spółka Johnson & Johnson. Szczepionka na koronawirusa – jest przełom? Johnson & Johnson prowadzi prace nad szczepionką na Covid-19 od stycznia 2020, kiedy tylko wyizolowano sekwencję genetyczną koronawirusa, a w Chinach trwała już walka o życie chorych, którzy mieli objawy koronawirusa . Badacze we współpracy z naukowcami z licznych instytucji akademickich stworzyli preparaty będące kandydatami na szczepionkę. Następnie przetestowano je i sprawdzono, które z nich dają szansę na uzyskanie odpowiedzi immunologicznej. Teraz spółka ogłosiła, że spośród potencjalnych preparatów wybrano jednego wiodącego kandydata na szczepionkę na Covid-19 (J&J ma jeszcze dwóch zapasowych kandydatów). Kiedy będzie szczepionka na koronawirusa? Zgodnie z założeniami pierwsze badania kliniczne z udziałem ludzi mają się odbyć najpóźniej do września 2020. A kiedy pierwsze szczepienia ? Bardzo możliwe, że szczepionka zostanie dopuszczona do interwencyjnych szczepień na początku 2021. To by oznaczało ogromne przyspieszenie w stosunku do standardowych procedur – zwykle cały proces opracowywania i rejestrowania szczepionki trwa 5-7 lat. Zobacz też: Recepta farmaceutyczna: kiedy i jakie leki kupisz bez lekarza? Koronawirus - GIS radzi: noś okulary zamiast soczewek Zasiłek opiekuńczy na dziecko: dla kogo, do kiedy [WARUNKI I KWOTA]

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz