Wielu rodziców zastanawia się, czy dzieci wrócą we wrześniu do szkół. Wszystko wskazuje na to, że tak, jednak ze względu na pandemię koronawirusa – musi się to odbyć w specjalnych warunkach, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno uczniom, jak i nauczycielom i innym pracownikom szkoły. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało specjalne rekomendacje dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Uwzględniają one najważniejsze zasady, które powinny być przestrzegane w placówkach. Mają one być wsparciem dla dyrektorów w odpowiedniej organizacji zajęć.

Reklama

Nowe wytyczne dla szkół

Najważniejsze zalecenia ogólne dotyczą:

  • Dystansu – minimalna odległość pomiędzy osobami powinna wynosić 1,5 metra.
  • Dezynfekcji – przed i po zajęciach powierzchnie powinny być myte detergentem lub dezynfekowane środkiem dezynfekującym.
  • Higieny – zaleca się częste mycie rąk (lub ich dezynfekcję), ochronę podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  • Maseczek – należy je zakładać w przestrzeniach wspólnych, gdy nie można zachować dystansu między grupami.
  • Wietrzenia – należy wietrzyć pomieszczenia przed, po i w trakcie zajęć oraz przerw, a także w dni wolne od zajęć.

Zalecane są także szczepienia „jako świadoma decyzja w zakresie ochrony przed zachorowaniem i przenoszeniem COVID-19”.

Zalecenia szczegółowe

Zalecenia szczegółowe informują, jak powinna wyglądać droga uczniów do szkoły, organizacja zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, a także spożywanie posiłków przez uczniów.

Droga do szkoły, przebywanie osób z zewnątrz

Według zaleceń do szkoły mogą uczęszczać jedynie uczniowie zdrowi (bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej). To samo dotyczy opiekunów, którzy przyprowadzają i odbierają dziecko ze szkoły. Opiekunowie mogą wchodzić na teren szkoły, zachowując obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Rekomendowane jest ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych lub przemieszczania się pieszo, rowerem, hulajnogą, itp. Przebywanie w szkole osób z zewnątrz musi być ograniczone do niezbędnego minimum.

Zobacz także

Maseczki w szkole

Rodzice mają obowiązek zaopatrzyć dziecko w maseczki do zastosowania w przestrzeni publicznej (zgodnie z aktualnymi przepisami prawa) i w przestrzeni wspólnej szkoły, gdy nie ma możliwości zachowania dystansu. Rekomendowane jest stosowanie maseczek w przestrzeni wspólnej przez uczniów szkół ponadpodstawowych.

Mierzenie temperatury

Każda placówka powinna posiadać termometr bezdotykowy (co najmniej 1 termometr dla szkoły) i dezynfekować go po użyciu w danej grupie.

Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (w szczególności temperatura powyżej 38°C, kaszel, duszności), należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu. Następnie trzeba pilnie powiadomić rodzica o konieczności odebrania ucznia ze szkoły.

Zachowanie dystansu

Szkoła powinna zapewnić taką organizację pracy, by umożliwić zachowanie dystansu między osobami, które przebywają na terenie szkoły. Powinien być także ustalony indywidualny harmonogram/plan dnia (lub tygodnia) dla danej klasy, który będzie uwzględniał:

  • godziny przychodzenia i wychodzenia ze szkoły,
  • korzystanie z przerw (nie rzadziej niż co 45 min),
  • korzystanie ze stołówki szkolnej,
  • zajęcia na boisku.

Grupa uczniów (w miarę możliwości) powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, a do jednej grupy uczniów powinni być przyporządkowani ci sami nauczyciele, którzy nie prowadzą zajęć stacjonarnych w innych klasach.

Higiena

Wszyscy bezwzględnie powinni przestrzegać zasad higieny. Uczniowie powinni posiadać własne przybory i podręczniki i nie wymieniać się nimi między sobą. Wracając do domu przybory i podręczniki uczeń będzie mógł zostawić w szkole. Uczeń nie powinien także zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.

Cały sprzęt szkolny i przybory sportowe należy regularnie czyścić. Sale i części wspólne powinny być wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie zajęć i podczas przerwy, a także w dni wolne od zajęć. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły.

Zajęcia pozalekcyjne

Zajęcia świetlicowe powinny się odbywać w świetlicy szkolnej lub w innych salach dydaktycznych, które nie są wykorzystywane do bieżącej nauki. Powinny w nich uczestniczyć małe grupy uczniów z danej klasy. Do regulaminu korzystania z zajęć świetlicowych należy wprowadzić zapisy dotyczące zachowania bezpieczeństwa w czasie epidemii. Świetlice należy wietrzyć nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania w niej dzieci.

Spożywanie posiłków

Kontakty personelu kuchennego z uczniami powinny być ograniczone do niezbędnego minimum. Osoby pracujące w kuchni i na stołówce bezwzględnie powinny przestrzegać zasad higieny. Spożywanie posiłków przez uczniów powinno odbywać się w tych samych grupach i z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić co najmniej 1,5 m (chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Jeżeli nie będzie innej możliwości – dzieci mogą spożywać posiłki w salach lekcyjnych (zachowując zasady bezpieczeństwa i higieny). Dzieci mogą także spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu. Posiłki mogą być przynoszone w pojemnikach prywatnych i w nich spożywane.

Wszystkie wytyczne MEiN, MZ i GIS można przeczytać tutaj.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama