Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Richard Hutchinson najmniejszy wcześniak na świecie
Facebook/Guinness World Records
Aktualności

Najmłodszy wcześniak świata ma ponad rok. Trafił do Księgi Rekordów Guinnessa

Malutki Richard Hutchinson, najmłodszy wcześniak świata, w chwili narodzin ważył mniej niż pół torebki cukru. Choć lekarze nie dawali mu żadnych szans na przeżycie, chłopiec wykazał się ogromną wolą walki i w czerwcu świętował swoje 1. urodziny! A jaki jest najmłodszy wcześniak w Polsce?

Richard Hutchinson urodził się 5 czerwca 2020 roku, w 21. tygodniu ciąży, 131 dni przed planowanym terminem porodu. Ważył zaledwie 340 g, a opiekujący się nim lekarze mówili wprost – chłopiec ma 0 proc. szans na przeżycie. Maluszek trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmłodszy wcześniak świata. 

Do jakich lekarzy musisz trafić z wcześniakiem w pierwszym roku życia? [WIDEO]

Najmłodszy wcześniak ma ponad rok

Rodzice Richarda, Rick i Beth Hutchinson, nie poddali się. Dzięki ich ogromnej miłości, ale też wspaniałym lekarzom i wielkiej sile samego maluszka chłopiec w czerwcu świętował 1. urodziny i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmłodszy wcześniak świata, któremu udało się przeżyć.

Tuż po narodzinach chłopiec mieścił się w dłoni. W szpitalu, pod opieką neonatologów, spędził pół roku. Z powodu pandemii koronawirusa rodzice nie mogli czuwać przy synku. Przez sześć miesięcy, dzień w dzień, pokonywali 150 km ze swojego domu w Wisconsin do szpitala w Minnesocie. W grudniu 2020 roku Richard w końcu mógł opuścić oddział i wrócić z rodzicami do domu.

W rozmowie z mediami tata chłopca przyznał, że głęboko wierzy, że dzięki temu, że on i jego żona nie poddali się ani na chwilę, ich synek jest dzisiaj z nimi. „Wiedział, że może na nas liczyć” – mówił Rick Hutchinson. I jak tu nie wierzyć, że miłość rodziców jest w stanie pokonywać największe przeszkody?

Najmłodsze wcześniaki na świecie

Richard Scott William Hutchinson urodził się 131 dni przed planowanym terminem. Dziecko zostało wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwcześniej urodzone w historii, ale takich cudów jest znacznie więcej i nie wszystkie zostały odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa.

Emilia Grabarczyk urodziła się w Witten w Niemczech w 2015 roku. Choć mierzyła zaledwie 22 cm i ważyła 229 g, wykazała się ogromną wolą życia. Podobnie Oliviyanna Harbin-Page, która urodziła się 5 sierpnia 2009 roku w szpitalu Children’s and Women’s Hospital w Mobile (Alabama, USA) w 24. tygodniu ciąży i ważyła 259 g. Melinda Star Guido przyszła na świat 30 sierpnia 2011 roku w Los Angeles w USA i ważyła zaledwie 269 g, a Kenna Moore urodzona 9 stycznia 2012 roku w Charlotte w USA ważyła 272 g.

Najmłodszy uratowany wcześniak w Polsce

Najmniejszym wcześniakiem w Polsce jest dziewczynka urodzona w 26. tygodniu ciąży. Malutka przyszła na świat w połowie maja 2018 roku. W chwili narodzin ważyła zaledwie 350 g i mierzyła 26 cm. Otrzymała imię Faustyna. Po kilku miesiącach walki o jej życie i zdrowie została wypisana ze szpitala z masą ciała 2 kg.

Z kolei w 2019 roku w Polsce urodził się wcześniak nie najmniejszy, ale najmłodszy – dziewczynka ważyła 450 g i mierzyła 27 cm długości, przyszła na świat w 22. tygodniu ciąży. Lekarze mówili o cudzie, gdy opuszczała szpital.

Zobacz także:

Dziecko urodziło się z wielką blizną na twarzy
Adobe Stock/ Screen Youtube/ Kolaż mamotoja.pl
Aktualności
Dziecko urodziło się z wielką raną na twarzy. Tak okaleczył je lekarz podczas cesarki
Ten błąd lekarski będzie wiele kosztował malutką Kyanni Williams i jej rodzinę. W trakcie porodu dziewczynka została okaleczona na całe życie.

Cesarskie cięcie zawsze wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań po cc , jednak takiego finału operacji nikt się nie spodziewał. Kyanni Williams przyszła na świat z ogromną raną na lewym policzku. Lekarz wykonujący cesarskie cięcie popełnił ogromny błąd. Do zdarzenia doszło w klinice Denver Health w Kolorado w USA. Początkowo lekarze zakładali, że Kyanni Williams urodzi się naturalnie. W szpitalu zdecydowali jednak o cesarskim cięciu.  Lekarz założył dziewczynce 13 szwów Choć decyzję o przeprowadzeniu cesarki podejmowano bardzo szybko, wyglądało na to, że wszystko idzie zgodnie z planem. Dziewczynka przyszła jednak na świat z bardzo dużą raną na twarzy. Lekarz wykonujący cesarskie cięcie wykonał zbyt głębokie nacięcie, okaleczając dziecko. Później tłumaczył, że miało ono twarz zbyt blisko łożyska. „Podczas wyciągania dziecka rozcięli jej twarz i wymagała nagłej operacji po urodzeniu. Prosimy o modlitwę w ich intencji” – mówi babcia dziewczynki cytowana przez stację Fox 31, a matka dziecka dodaje: „Nigdy nie słyszałam, żeby czyjeś dziecko tak wyglądało po cesarskim cięciu”. Chirurg plastyczny założył Kyanni Williams aż 13 szwów.  Rodzina dziewczynki uważa, że lekarze powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. W sprawie zostało wszczęte specjalne dochodzenie. Rzecznik szpitala Denver Health przekazał w oświadczeniu, że sprawa zostanie wyjaśniona, dodając jednocześnie, że takie sytuacje podczas cesarek czasem się zdarzają.  Zobacz też: Jak się przygotować do cesarskiego cięcia? Wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu Planowana cesarka: 9 rzeczy, które musisz wiedzieć o planowanym cesarskim cięciu Kiedy robi się cesarkę? Wskazania do cięcia cesarskiego

Pampers Wcześniak śpiew i muzyka
Adobe Stock
Wcześniak
Wpływ mówienia i śpiewania rodziców na rozwój neurologiczny wcześniaka
Czy wiesz, że maluszek słyszy dźwięki w brzuchu mamy już od 8. tygodnia jej ciąży? Dlatego, jeśli rodzice już wtedy do niego mówią, dziecko może ich nie tylko poznać, ale także z czasem dobrze zapamiętać. Po urodzeniu właśnie ich głosy będą pomagały mu się uspokoić i poczuć bezpiecznie.

Rodzice oczekujący pojawienia się na świecie swojej kruszynki mówią do brzuszka, opowiadają mu, jak im minął dzień, śpiewają, szepczą i mruczą. Warto podkreślić, że dziecko w brzuchu mamy słyszy dźwięki, które dochodzą do niego z zewnątrz. Co ciekawe, pod ich wpływem nie tylko cały maluch się porusza, ale wykazano, że ruszają się także jego mięśnie twarzy 1 . Tym samym można przypuszczać, że gdy śpiewasz dziecku ulubioną kołysankę, maluszek może nie tylko do niej radośnie „pląsać”, ale również (nieświadomie, oczywiście) szeroko się uśmiechać. Co warto wiedzieć o słuchu dziecka? Słuch u dziecka rozwija się już w pierwszym trymestrze ciąży. To zmysł, który jest najlepiej rozwinięty na tak wczesnej fazie rozwoju. Około 4.-5. miesiąca ciąży maluszek nie dość, że słyszy dźwięki z zewnątrz, to także na nie reaguje. Oprócz tego, już w okresie płodowym rozwija się u niego pamięć słuchowa. To właśnie dzięki niej noworodki po urodzeniu odróżniają głos mamy i taty od innych głosów. Co więcej, maluszki, którym rodzice śpiewali, gdy były jeszcze w brzuszku, po przyjściu na świat uspokajają się, gdy słyszą tę samą melodię. Warto także pamiętać, że prawidłowo ukształtowane funkcje słuchowe warunkują właściwy rozwój mowy u dziecka.   Jak poprzez muzykę budować relację rodzic-dziecko? Redakcja Mamo To Ja: Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka? Daniel Ebertowski , twórca szkoły umuzykalniającej dla niemowląt i małych dzieci w Poznaniu, współautor pakietu umuzykalniającego dla dzieci w przedszkolach i szkołach pn. "MUSICARIUM", dyrygent, producent i menadżer kultury: – Zacznijmy od tego, że muzyka, a właściwie dźwięki wydobywane przez maleństwo, są dla niego jedynym „językiem” komunikacji ze światem, nim wypowie swoje pierwsze słowa. Dzięki nim może się nie tylko porozumiewać, ale...

Ile wcześniak zostaje w szpitalu?
AdobeStock
Wcześniak
Ile wcześniak zostaje w szpitalu, jak długo przebywa w inkubatorze i jak mu pomóc?
To, ile wcześniak zostaje w szpitalu po narodzinach i jak długo musi być podpięty pod aparaturę, zależy m.in. od tego, w którym tygodniu ciąży się urodził. Profesor Ewa Helwich, ekspert z IMiD, wyjaśnia, gdzie szukać opieki specjalistycznej dla wcześniaka i jak rodzice mogą wspierać rozwój maluszka.

Narodziny wcześniaka są dla rodziców szokiem. Warto pamiętać, że choć wcześniak jest w inkubatorze, rodzice od początku mogą budować z nim więź, a tym samym wspierać jego rozwój, choć oczywiście wymaga to cierpliwości, wyczucia i wiedzy. Profesor Ewa Helwich, neonatolog, wyjaśnia, ile wcześniak zostaje w szpitalu po porodzie, jak zwiększyć jego szanse na przeżycie oraz gdzie szukać fachowej pomocy. Spis treści: Ile wcześniak zostaje w szpitalu? Jak długo wcześniak musi przebywać w inkubatorze? W jaki sposób można zwiększyć szanse na przeżycie wcześniaka? Jak matka może opiekować się wcześniakiem w szpitalu? A jak może się udzielać tata? Gdzie szukać specjalistycznej opieki dla wcześniaka? Kiedy trzeba się liczyć z przedwczesnym porodem? Kiedy noworodka uznaje się za wcześniaka? Czy wcześniak ma szansę dogonić w rozwoju rówieśników? Gdzie szukać pomocy dla wcześniaka po wyjściu ze szpitala? Ile wcześniak zostaje w szpitalu? Ewa Helwich: Wszystko zależy od tego, w którym tygodniu ciąży następuje poród i w jakim stanie zdrowia jest dane dziecko. Z reguły wcześniak może zostać wypisany ze szpitala, gdy jego waga wynosi około 2 kg, jest na tyle silny i dojrzały, że nie ma kłopotów z oddychaniem, utrzymaniem temperatury ciała, jedzeniem i przyswajaniem pokarmu. Najmniejsze dzieci, te z wagą poniżej kilograma, w pierwszym okresie po porodzie z reguły potrzebują wsparcia oddechowego i kontroli pracy układu krążenia. Są stale monitorowane przez aparaturę medyczną. By zapewnić im środowisko jak najbardziej zbliżone do tego w łonie matki, muszą przebywać w inkubatorze. Pozwala on dostosowywać na bieżąco temperaturę i wilgotność powietrza do potrzeb dziecka. Jak długo wcześniak musi przebywać w inkubatorze? E. H.: Do czasu, aż będzie w stanie samodzielnie utrzymywać...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz