Zmęczenie fizyczne rodziców to częsta sprawa, a teraz łatwo zrozumieć, dlaczego. Według najnowszych badań opublikowanych w "Frontiers in physiology" dzieci są tak samo sprawne i szybciej się regenerują niż sportowcy wytrzymałościowi.

Reklama

Nasze małe mięśniaki

To wręcz niewiarygodne, ale badania pokazują, że mięśnie dziecięce mają większą odporność na zmęczenie, co pozwala im odzyskać siły szybciej niż sportowcy triathlonowi, biegacze długodystansowi i zawodnicy rowerowi. A trzeba pamiętać, że są to dyscypliny sportowe, wymagające naprawdę dużej siły fizycznej.

Naukowcy podkreślają, że podczas ćwiczeń fizycznych dzieci męczą się szybciej niż dorośli, ponieważ mają ograniczoną zdolność sercowo-naczyniową, wykonują "mniej wydajne" ruchy i muszą podejmować więcej kroków, aby przesunąć określoną odległość. Ale jak stwierdzają autorzy badania, obserwacja dzieci pokazuje, że przezwyciężyły one niektóre z tych
ograniczeń poprzez rozwój mięśni odpornych na zmęczenie i zdolność szybkiego powrotu do zdrowia po intensywnych ćwiczeniach.

Badacze przeprowadzili analizę porównując wydajność energii i wskaźniki jej odzyskiwania po zajęciach rowerowych u chłopców w wieku 8-10 lat, niewytrenowanych dorosłych oraz sportowców wytrzymałościowych. Dzięki monitorowaniu szybkości akcji serca, poziomów tlenu i poziomów usuwania mleczanów po wykonaniu zadań, mogli zaobserwować, jak
szybko uczestnicy odzyskali metabolizm tlenowy (zużywając tlen z krwi) lub beztlenowy (nie wykorzystuje tlenu i może powodować zmęczenie mięśni). Dzieci we wszystkich testach osiągały lepsze wyniki niż dorośli!

“Zauważylismy, że dzieci używają cześciej metabolizmu tlenowego i dlatego są mniej zmęczone podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych" - powiedział współautor badania Sébastien Ratel. Mało tego, powrót dzieci do formy odbywał się "nawet szybciej niż u dobrze wyszkolonych dorosłych sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe" - dodał
naukowiec. Świadczyły o tym szybszy powrót rytmu serca i zdolność do usuwania mleczanu z krwi.

Zobacz także

Autorzy badań podkreślają jednak, że zakres eksperymentu nie był szeroki i wzięło w nim udział 12 chłopców w okresie przedpokwitaniowym, 12 niewyszkolonych mężczyzn i 13 męskich sportowców wytrzymałościowych. Nie analizowano także różnic w stosunku do kobiet i młodych dziewcząt.

Mięśnie już są, teraz czas na technikę!

Ale niezależnie od tego autorzy twierdzą, że wyniki badań są na tyle interesujące, że mogłoby to pomóc rodzicom rozwinąć potencjał sportowy dziecka. Ponieważ - jak wynika z eksperymentu - dzieci mają wytrzymałość mięśniową, lepiej skupić się na innych obszarach sprawności, takich jak technika, szybkość czy siła.

Może to również pomóc w lepszym zrozumieniu tego, jak ludzkie ciało zmienia się na przestrzeni lat, począwszy od dzieciństwa aż po wiek dorosły oraz w jaki sposób to przejście może przyczyniać się do ryzyka pewnych chorób, np. cukrzycy. "Nasze badania wskazują, że kondycja aerobowa, przynajmniej na poziomie mięśni, zmniejsza się znacznie w miarę, jak dzieci wkraczają w dorosłość " - podkreślił Ratel. Jego zdaniem, wraz ze wzrostem chorób związanych z brakiem aktywności fizycznej będzie można zrozumieć zmiany fizjologiczne mogące przyczynić się do ryzyka choroby.

A wy jak podchodzicie do tych badań? Czy potwierdzacie, że wasze dzieci mają niezłą kondycję fizyczną i szybciej się regenerują od was? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: iflscience.com

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama