
Judo to doskonały sport dla dziecka w każdym wieku. Treningi wzmacniają jego mięśnie, poprawiają koordynację ruchową i gibkość, a przede wszystkim zapewniają dziecku ruch, którego w dzisiejszych czasach maluchom często brakuje. Judo dla dzieci to też okazja do spotkań z przyjaciółmi i nawiązywania przyjaźni na długie lata.
Spis treści:
Zalety judo dla dzieci
Judo to doskonała dyscyplina sportu dla dzieci ruchliwych, pełnych energii, bo mata daje im możliwość wyszaleć się i zmęczyć. Treningi wzmacniają wiele mięśni (przede wszystkim nóg, brzucha, klatki piersiowej i grzbietu), wpływają pozytywnie na ogólny rozwój, uczą utrzymania równowagi, koordynacji, poprawiają gibkość. Są więc świetnym rodzajem gimnastyki, ale przede wszystkim kapitalną zabawą ruchową. Ale to nie wszystko. Judo uczy dzieci konsekwencji w działaniu, wytrwałości i szacunku dla innych ludzi.
Kiedy zapisać dziecko na judo
Na judo możesz zapisać już kilkulatka. Dziecko nie musi wykazywać jakichś szczególnych zdolności w kierunku judo, po prostu wystarczy zaprowadzić dziecko na pierwsze zajęcia i przekonać się, czy podoba mu się taka forma aktywności.
Jeśli myślisz o profesjonalnym szkoleniu judo dla swojego dziecka, musisz pamiętać, że jest ono długotrwałe (rozpoczyna się od ćwiczeń ogólnorozwojowych) i dopiero w jego trakcie okazuje się, czy dziecko ma predyspozycje w kierunku tego sportu.
Stopnie judo i kolory pasów
Stopień zaawansowania w judo oznacza się kolorem pasa. Są dwa rodzaje stopni: kyū i dan. Zdobycie kolejnego stopnia związane jest egzaminem, który weryfikuje opanowanie technik wymaganych na dany stopień. Przy nadawaniu stopni powyżej 3 kyū pod uwagę bierze się tez wyniki sportowe, z kolei stopnie 7 dan i wyższe – są stopniami honorowymi przyznawanymi przez federacje kontynentalne (7 i 8 dan) oraz Międzynarodową Federację Judo (9 i 10 dan).
- 6 kyū, rokkyū – biały pas,
- 5 kyū, gokyū– żółty pas,
- 4 kyū, yonkyū – pomarańczowy pas,
- 3 kyū, sankyū – zielony pas,
- 2 kyū, nikyū – niebieski pas,
- 1 kyū, ikkyū – brązowy pas,
Stopniom dan odpowiada czarny pas. Jednak od 6 dan można nosić pas biało-czerwony, a od 9 czerwony:
1 dan, shodan – pas czarny,
2 dan, nidan – pas czarny,
3 dan, sandan – pas czarny,
4 dan, yondan – pas czarny,
5 dan, godan – pas czarny,
6 dan, rokudan – biało-czerwony,
7 dan, shichidan – biało-czerwony,
8 dan, hachidan – biało-czerwony,
9 dan, kyūdan – czerwony,
10 dan, jūdan – czerwony.
Zobacz także:


Myślisz, że twój kilkulatek jest jeszcze za mały, by trenować tenis? Błąd! Przygodę z tenisem może rozpocząć już trzylatek (zapisy tak małych dzieci prowadzi np. Legia Tennis Schools ). Trening jest dostosowany do małych dzieci Dzieci grają na mniejszym korcie , z niższymi siatkami. Odpowiednio jest także dobrany sprzęt dla takich maluchów: kilkulatki mają mniejsze rakietki i piłki tenisowe , które odbijają się niżej i wolniej. Dzięki temu nauka tenisa jest dla dziecka przyjemna i zachęca je do podejmowania dalszych prób. Trening tenisa to wszechstronny rozwój Dzieci nie tylko trenują uderzenia, ale także wykonują szereg ćwiczeń, które przyczyniają się do ogólnego ich rozwoju. Poza tym dzięki regularnym treningom dziecko staje się bardziej zdyscyplinowane i łatwiej później radzi sobie z obowiązkami w szkole. Zobacz też: 6 rodzajów zajęć sportowych – wybierz najlepsze dla swojego dziecka Tenis to sport dla ruchliwych dzieci Bo wymaga ogromnych pokładów energii. Za piłką trzeba się nabiegać, już po godzinie treningu dzieci są mokre! Pamiętaj też, żeby treningi traktować jaką fajny rodzaj ruchu, a nie początek zawodniczej kariery dziecka. Bo jak widać na naszym filmie dzieci niekoniecznie marzą, by zostać wielkimi tenisistami :) Liczy się ruch Jeśli chcesz zapisać dziecko na treningi tenisa, wykonaj z nim kilka ćwiczeń, dzięki którym zorientujesz się, czy dziecko w ogóle ma ochotę na taki rodzaj aktywności. Jak wykonać takie ćwiczenia, zobacz na specjalnie przygotowanym filmie: 5 ćwiczeń tenisowych dla dziecka

Dzięki treningom judo dziecko wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację, szybkość, gibkość. Jest wysportowane i uśmiechnięte (ruch doskonale podnosi poziom endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia). Zanim zapiszesz dziecko na treningi, możesz poćwiczyć z nim w domu. Oto trzy ćwiczenia przygotowane przez trenera judo Legii specjalnie dla was. Ćwiczenie 1 Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Na przemian złączaj i rozsuwaj swoje nogi. Gdy nogi masz złączone, dziecko przeskakuje nad nimi na zewnątrz, kiedy nogi rozsuwasz, dziecko wskakuje pomiędzy nie. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie nóg, brzucha i grzbietu, uczy utrzymywania równowagi i poprawia skoczność dziecka, która kształtuje się właśnie w najmłodszym wieku. Ćwiczenie 2 Poproś dziecko, by uklękło i podparło się rękami. Podnieś dziecko za nogi (obejmując rękami jego kostki) i poproś, by zaczęło iść do przodu na rękach (dziecko ma wykonać tzw. taczki). Ćwiczenie wzmacnia górną partię mięśni (ręce, barki, klatkę piersiową oraz plecy). Ćwiczenie 3 Połóż się na brzuchu i poproś dziecko, by przeskoczyło nad tobą. Gdy wykona polecenie, podnieś się na rękach i nogach, tworząc tunel, i poproś dziecko, by przeczołgało się pod tobą. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie nóg, brzucha i grzbietu. Zmienność ćwiczeń sprawia, że poprawia się koordynacja dziecka i jego orientacja w przestrzeni. Zobacz także: film z treningu judo