Kiedyś dziecko kąpano od razu po porodzie. Obecnie robi się to zazwyczaj po ok. 2 godzinach, po kontakcie ze skórą mamy i pierwszym karmieniu. Zalecenia niektórych lekarzy są takie, by poczekać i nie zmywać mazi płodowej jak najdłużej.

Reklama

Myć dziecko po porodzie, czy nie?

Coraz więcej kobiet decyduje się prosić położne, by nie myły ich dzieci przez kilka godzin po porodzie, a nawet dni. Większość korzysta jednak z obecnych zaleceń, czyli pozwala przynieść sobie umyte i ubrane dziecko. Niektóre robią to świadomie, ale większość kobiet nie wie nawet, że może odmówić mycia dziecka w szpitalu (o ile nie trzeba przemyć krwi, lub smółki). Pierwsza kąpiel może odbyć się np. dopiero w domu, jeżeli tak zadecydują rodzice.

Co to jest maź płodowa?

Maź płodowa wytwarza się po 22. tygodniu ciąży. Gruczoły łojowe które się rozwijają, zaczynają wytwarzać tzw. maź płodową, której głównym zadaniem jest ochrona skóry dziecka. Maleńkie ciałko przebywające stale w mokrych warunkach (wody płodowe), musi być doskonale zabezpieczone. Właściwości takiej mazi są stale badane przez naukowców. I okazuje się, że jest tak dużo pozytywnych cech, że lekarze mogą odradzać mycia dzieci od razu po porodzie.

źródło: netmums.com
Dobre właściwości mazi płodowej

1. Właściwości antybakteryjne, które jak wierzą lekarze, mogą być barierą dla różnych bakterii w pierwszych dniach życia dziecka.

Zobacz także

Bakterie mogą być groźne!

2. Właściwości nawilżające, bardzo poprawiające jakość skóry.

3. Pozostawiona na skórze dziecka maź płodowa ma odpowiednie pH skóry.

4. Mniej czerwona skóra i mniej narażona na wysypki.

Rodzaje wysypek - co oznaczają?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by maź płodową zostawić na ciele dziecka nawet do 6 godzin po porodzie. Najlepiej, gdy sama wchłonie się w skórę, takie rozwiązanie byłoby najlepsze. Im mniej kosmetyków użyjemy w pierwszych tygodniach życia dziecka, tym lepiej. Niektórzy twierdzą nawet, że nie powinno się stosować specjalnych preparatów, a dziecko kąpać jedynie w zwykłej wodzie. Każdy nowy kosmetyk może uczulić dziecko i spowodować silne reakcje alergiczne, wymagające nawet leków.

Te nowe zalecenia nie stoją w sprzeczności w tym, co było wcześniej. Jest jednak wielu lekarzy, którzy uważają, że dziecko powinno być wykąpane zaraz po powrocie ze szpitala, gdyż na jego skórze, mogły zgromadzić się jakieś szpitalne bakterie. Na pewno każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, o tym które wybierzemy, zdecydujemy sami.

A Twoje maleństwo kiedy było kąpane po raz pierwszy? W szpitalu, czy w domu?

  • Kiedy pierwsza kąpiel dziecka?
Reklama

źródło: netmums.com

Reklama
Reklama
Reklama