położna, rodzice, noworodek, szpital, mama, tata
Przygotowania do porodu

Czy warto zaprzyjaźnić się z położną

Coraz częściej kobiety rodzą jedynie pod opieką położnej, bez udziału lekarza. Czy także po porodzie możesz liczyć na pomoc położnej.

 

Jestem w połowie mojej pierwszej ciąży i jak dotąd podczas wizyt kontrolnych miałam kontakt głównie ze swoim ginekologiem. Pielęgniarka tylko ważyła mnie i mierzyła ciśnienie. Wiem, że teraz, jeśli nie ma jakichś dodatkowych komplikacji, coraz częściej kobiety rodzą jedynie pod opieką położnej, bez udziału lekarza. Czy także po porodzie mogę liczyć na pomoc położnej. Marianna z Międzyborza
Jak słusznie Pani zauważyła, podczas ciąży, a zwłaszcza na początku, kobieta najczęściej kontaktuje się z lekarzem położnikiem, który przeprowadza badania i daje stosowne zalecenia. Ale nie do przecenienia jest rola położnej. To przecież ona prowadzi niektóre zajęcia w szkole rodzenia, przygotowując przyszłe mamy i tatusiów do porodu i opieki nad noworodkiem. Towarzyszy też kobiecie przy porodzie, a potem opiekuje się nią  podczas pobytu w szpitalu.

Na oddziale położniczym, gdzie mamy przebywają razem z dziećmi, położna pomaga, jeśli na początku są jakieś trudności w karmieniu piersią, przypomina o zasadach przewijania i higieny dziecka. Pokazuje, co i jak robić. Ma nie tylko wiedzę o potrzebach świeżo upieczonej mamy i jej dziecka, ale także doświadczenie, z którego można skorzystać.

Gdy mama z dzieckiem są już w domu, położna jest częstym gościem młodych rodziców. Obserwuje rozwój dziecka, ale także zwraca uwagę na samopoczucie młodej mamy. Można porozmawiać z nią nie tylko o tym, co cieszy w związku z pojawieniem się na świecie dziecka, ale także o tym, co niepokoi w jego zachowaniu. Wiedza i doświadczenie położnej, która umie zwykle trafnie ocenić sytuację, mogą uspokoić nadmiernie zatroskaną mamę, a także pomóc dostrzec sygnały problemów, które warto jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Jeśli położna jest osobą życzliwą i wrażliwą na stan emocjonalny kobiety, młoda mama może porozmawiać z nią także o swoim samopoczuciu, np. częstym uczuciu smutku czy rozdrażnienia. I choć to rodzice są ekspertami w sprawach swego dziecka, bo są z nim na co dzień, to warto korzystać z wiedzy  położnej, zwłaszcza w pierwszych tygodniach uczenia się bycia mamą i tatą.


Odpowiada ekspert: dr Eleonora Bielawska-Batorowicz, na Uniwersytecie Łódzkim zajmuje się naukowo psychologią prokreacji, czyli doświadczeniami w okresie ciąży, porodu, macierzyństwa i ojcostwa. Poza tym udziela pomocy terapeutycznej kobietom w powikłanej ciąży.

 

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

Kobieta w ciąży u lekarza
Fotolia
Prawo i finanse
11 nowych praw kobiet w czasie ciąży, porodu i połogu. Czy je znasz?
Czas, kiedy lekarz decydował o porodzie, minął. Kobieta będzie wiedzieć, co ją czeka w czasie ciąży, porodu, połogu i do czego ma prawa. Czy tak się rzeczywiście stanie?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski, prezentując w kwietniu projekt nowych standardów opieki okołoporodowej zapowiadał, że minął czas, kiedy o porodzie decydował lekarz. – Pacjent jest partnerem, a okres ciąży, porodu, połogu jest szczególnie ważny dla takiego partnerstwa. Żeby jednak partnerstwo było możliwe, młoda mama musi być dobrze wyedukowana i musi wiedzieć, do czego ma prawa – mówił minister. Od stycznia 2019 r. mają obowiązywać nowe standardy opieki okołoporodowej. Co ma się zmienić? Sprawdź, do czego każda kobieta w ciąży, w czasie porodu i połogu będzie mieć prawo. 1. Poród mniej zmedykalizowany, bardziej naturalny Standard zaleca opiekę nad matką i noworodkiem, przy jednoczesnym położeniu nacisku na ograniczenie niezbędnych interwencji medycznych, w szczególności: amniotomii indukcji porodu stymulacji czynności skurczowej podawania opioidów nacięcia krocza cięcia cesarskiego podawania mleka modyfikowanego  W Polsce ponad 40 proc. porodów jest zakończonych przez cesarskie cięcie : większość z nich nie jest wykonywanych z powodów medycznych. Cesarskie cięcie nie jest obojętne ani dla kobiety, ani dla dziecka - badania pokazują, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie częściej np. cierpią na alergię. Mniej cięć cesarskich będzie możliwe, jeśli każda kobieta, która będzie chciała, będzie miała możliwość znieczulenia do porodu.  2. Metody łagodzenia bólu Według nowych standardów opieki okołoporodowej każda kobieta jeszcze w czasie ciąży ma być informowana o metodach łagodzenia bólu podczas porodu. Powie jej o tym położna lub lekarz opiekujący się ciążą. Każda kobieta będzie też mogła przed porodem odwiedzić szpital, w którym chce rodzić i zapytać, czy jest możliwe znieczulenie do porodu . M.in. kierując się dostępnością do znieczulenia, będzie mogła wybrać szpital, w...

badania w ciąży
Fotolia
Aktualności
Minister Radziwiłł: idą zmiany – co zyskają kobiety w ciąży?
To nieprawda, że prawa kobiety będą ograniczone. Na koordynowanej opiece nad kobietą w czasie ciąży, porodu i połogu kobiety zyskają, nie stracą. Będą bardziej bezpieczne i dzieci też - zapewnia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Od lipca 2016 r. NFZ rozpoczyna program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej, porodzie i połogu. Nad bezpieczeństwem kobiety ma czuwać zespół złożony z ginekologa, położnej oraz lekarzy szpitala. Będzie zapewniał całość opieki nad matką i dzieckiem od początku ciąży do ukończenia przez dziecko pierwszych sześciu tygodni życia . Przeciw planowanym zmianom zaprotestowała część położnych . Uważały, że stracą na tym, a także że prawa kobiet będą ograniczane. Pisaliśmy na ten temat: Miało być lepiej, a będzie... Minister Radziwiłł: to prawo, nie obowiązek Do zarzutów części położnych i opinii wielu kobiet, obawiających się, że zostaną pozbawione prawa wyboru lekarza, szpitala i położnej, odniósł się minister zdrowia Konstanty Radziwiłł: - Jeśli chodzi o kobiety, to ten program jest dla nich tylko ofertą: mogą, ale nie muszą z niej skorzystać . W każdej chwili kobieta może zacząć korzystać z programu opieki skoordynowanej, i w każdej chwili może z niej zrezygnować, wybrać innego lekarza czy położną, czy pojechać do dowolnego szpitala. Nie ma absolutnie żadnych więzów, którymi kobieta w ciąży była związana ze szpitalem, położną czy ginekologiem - zapewnia minister Konstanty Radziwiłł . To szpitalowi powinno zależeć, by zachęcić kobietę, by korzystała ze skoordynowanej opieki. W podtekście: cały zespół będzie się starać, by opieka nad kobietą była lepsza. - Koordynowana opieka ma tę przewagę na niekoordynowaną, że kobietą opiekuje się jednocześnie kilku specjalistów , którzy ze sobą współpracują i zapewniają kobiecie lepszą opiekę i bezpieczeństwo - zapewnia Radziwiłł. Kobiety nie stracą więc możliwości wyboru położnej , lekarza czy szpitala ani w ciąży, ani przed porodem, ani w połogu. A czy na nowych rozwiązaniach stracą położne? Zdaniem ministra nie musi tak być. Lekarz i...

ciąża, kobieta
Przygotowania do porodu
Z ciążą do położnej - w Polsce jak w Holandii
Nie tylko lekarz ginekolog może opiekować się kobietą, która spodziewa się dziecka. Od kilku lat w Polsce takie uprawnienia ma również położna. Sprawdź, kto i w jakiej sytuacji może stać się jej pacjentką.

O tym, że pod opieką położnej można być przez całą ciążę, wiedzą Polki, które rodziły za granicą i kandydatki na przyszłe mamy, śledzące światowe trendy. W potocznej świadomości wciąż jednak panuje przekonanie, że położna to osoba, która prowadzi zajęcia w szkole rodzenia albo pomaga podczas porodu przy narodzinach dziecka. Tymczasem od kilku lat polskie położne mogą także - podobnie jak ginekolog - opiekować się kobietą, która spodziewa się dziecka.  Czy położna ma kompetencje, by prowadzić ciążę? Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że  ciążę  prowadzą lekarze. Lekarze zaś są przyzwyczajeni do tego, że nie wykorzystują w pełni możliwości położnych. Jeśli kobieta jest zdrowa, ciąża przebiega bez komplikacji i  poród  nie jest obarczony ryzykiem, wiedza i umiejętności położnej wystarczą, by przeprowadzić ciężarną przez te wydarzenia, a potem  w połogu opiekować się mamą i jej dzieckiem. Rola położnej na tym się jednak nie kończy. Kobieta, która spodziewa się dziecka, może znaleźć się pod opieką położnej od samego początku ciąży albo przenieść się do jej gabinetu w dowolnym momencie. Takie możliwości mają przyszłe mamy w Holandii czy Wielkiej Brytanii. Od kilku lat pozwala na to również obowiązująca w Polsce Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej. Czy położna tak jak lekarz może mieć swój gabinet? Położna może prowadzić indywidualną praktykę. Podobnie jak lekarz może rozpoznać ciążę, założyć  kartę ciąży , skierować na badania (ale będą odpłatne), pobrać materiał do analiz, przeprowadzić ktg (kardiotokografię) , czyli słuchanie bicia serca dziecka, wykonać badanie położnicze wewnętrzne. Jej obowiązkiem jest zwracanie uwagi na wszystko, co może być zagrożeniem dla przebiegu ciąży, by skierować pacjentkę na konsultację lekarską, gdy zajdzie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz