Kobiety rodzą dzieci w coraz późniejszym wieku. Niedawno pisaliśmy o najstarszej mamie, która urodziła czworaczki – miała… 65 lat. I mimo że to przypadek skrajny, to faktem jest, iż Polki decydują się na pierwsze dziecko, mając średnio 27-28 lat (15 lat temu średnia wynosiła 23 lata!). Przybywa również mam w ciąży po 30., 40. roku życia.

Reklama

Za i przeciw późnemu macierzyństwu

Co na to lekarze? Zdania są podzielone – jedni zwracają uwagę na większą płodność i biologiczną sprawność młodszych kobiet i jednocześnie większe ryzyko powikłań u starszych, inni doceniają dojrzałość emocjonalną i zdyscyplinowanie, np. w kwestii dbania o zdrowie i wykonywania ciążowych badań, mam w wieku 30-40 lat.

Czytaj też: Ciąża po 40-tce? Znany ginekolog o późnym macierzyństwie - wywiad.

Krótsze życie w spadku po mamie?

Tymczasem zza oceanu dochodzą do nas niepokojące wiadomości, a przeciwnicy późnego macierzyństwa zyskują nowy argument. Najnowsze wyniki badań opublikowane przez American Society for Reproductive Medicine sugerują, że dzieci urodzone przez starsze mamy mają mniejsze szanse na długie życie.

Badania oparto na danych demograficznych ze Szwecji z okresu 200 lat. Porównano długość życia ludzi, których matki w momencie porodu miały mniej lub więcej niż 31 lat. Okazało się, że ci, których mamy należały do młodszej grupy, średnio żyli dłużej. Skąd taka zależność?

Zobacz także

Według autora badania, dra Martina Wildinga, wszystko to wina mitochondriów, które dziecko dziedziczy po matce. Mitochondria to istotne elementy komórkowe, które m.in. generują energię niezbędną komórkom do funkcjonowania. A owe elementy – wraz z postępującym wiekiem kobiety – także się starzeją, ulegają uszkodzeniom, a następnie są przekazywane potomstwu. Może to powodować większą podatność na choroby u dziecka w dorosłym życiu.

Zobacz także: Jak skutecznie zniszczyć odporność dziecka?

Długość życia - zależna od wielu czynników

Ale spokojnie, to nie jest tak, że urodzenie dziecka po 30. pozbawia je od razu szans na długie życie w zdrowiu. Sami badacze podkreślają, że wiek matki to tylko jeden z wielu czynników, ogromny wpływ na długość życia naszych dzieci ma przecież także genetyka, środowisko, w jakim żyjemy, dieta, aktywność fizyczna. A najważniejszy i tak jest rozsądek - również w kwestii wieku, w jakim decydujemy się na dziecko.

Reklama

Polecamy: Późne macierzyństwo wśród gwiazd [ZDJĘCIA]

Reklama
Reklama
Reklama