„Przeżyłam dzięki dotykowi siostry”: historia bliźniaczek pokazuje moc ludzkiego dotyku
Czy bliźnięta mogą pomóc sobie nawzajem, dodać siły i... uratować życie? A starsze dzieci, rodzice? Z potężną siłą ludzkiego dotyku wszystko staje się możliwe, nawet cudowny powrót do zdrowia.
Ludzki dotyk ma niezwykłą moc – taką, która ulecza duszę i ciało. Jeśli ktoś nie wierzy, niech obejrzy wyjątkowy film o przedwcześnie urodzonych bliźniaczkach, z których jedna... miała nie przeżyć. Uratowała ją siostra, w bardzo prosty i pełen miłości sposób.
Moc ludzkiego dotyku: wzruszająca historia bliźniaczek
Dotyk to jedna z podstawowych ludzkich potrzeb! Raport NIVEA nie pozostawia wątpliwości: dotyk ma kolosalne znaczenie dla poczucia bliskości fizycznej i emocjonalnej, a tym samym – dla zdrowia.
Moc ludzkiego dotyku (wg badania przeprowadzonego przed pandemią COVID-19) jest niezwykła. Dotyk:
- zmniejsza ból,
- wzmacnia układ odpornościowy,
- uspokaja,
- obniża poziom hormonów stresu,
- zmniejsza poczucie samotności,
- zwiększa szanse wcześniaków na przeżycie.
Niestety, zdaniem większości ankietowanych za rzadko się dotykamy! Powód? Najwięcej osób wini nadmierne korzystanie z urządzeń elektronicznych i mediów społecznościowych. Wiele wskazuje także na normy społeczne, które nie sprzyjają kontaktom fizycznym. Ale uwaga! Pandemia wiele w nas zmieniła: aż 75 proc. badanych podczas izolacji zrozumiało, jak ważny dla zdrowia jest kontakt fizyczny.
W ramach kampanii Nivea przygotowała krótkometrażowy film przedstawiający prawdziwą historię przedwcześnie urodzonych bliźniaczek Lilly i Madelaine. Życie jednej z nich, zagrożone po urodzeniu, zostało uratowane przez siostrzany dotyk, gdy dziewczynka była jeszcze w inkubatorze. To przepiękny przykład na to, ile dobrego może zdziałać fizyczny dotyk. A jednocześnie zachęta, aby pełen miłości dotyk stał się integralną częścią każdego naszego dnia.
Źródło: Nivea, badania przeprowadzone przez niezależny instytut badawczy Mindline
Zobacz też:
- Wcześniak może zostać Einsteinem
- Jakie są szanse na przeżycie i prawidłowy rozwój wcześniaka?
- Ile wcześniak zostaje w szpitalu?