Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Ile wcześniak zostaje w szpitalu?
AdobeStock
Wcześniak

Ile wcześniak zostaje w szpitalu, jak długo przebywa w inkubatorze i jak mu pomóc?

To, ile wcześniak zostaje w szpitalu po narodzinach i jak długo musi być podpięty pod aparaturę, zależy m.in. od tego, w którym tygodniu ciąży się urodził. Profesor Ewa Helwich, ekspert z IMiD, wyjaśnia, gdzie szukać opieki specjalistycznej dla wcześniaka i jak rodzice mogą wspierać rozwój maluszka.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna

Narodziny wcześniaka są dla rodziców szokiem. Warto pamiętać, że choć wcześniak jest w inkubatorze, rodzice od początku mogą budować z nim więź, a tym samym wspierać jego rozwój, choć oczywiście wymaga to cierpliwości, wyczucia i wiedzy. Profesor Ewa Helwich, neonatolog, wyjaśnia, ile wcześniak zostaje w szpitalu po porodzie, jak zwiększyć jego szanse na przeżycie oraz gdzie szukać fachowej pomocy.

Spis treści:

Jakie zasady obowiązują na oddziale noworodkowym? [WIDEO]

Ile wcześniak zostaje w szpitalu?

Ewa Helwich: Wszystko zależy od tego, w którym tygodniu ciąży następuje poród i w jakim stanie zdrowia jest dane dziecko. Z reguły wcześniak może zostać wypisany ze szpitala, gdy jego waga wynosi około 2 kg, jest na tyle silny i dojrzały, że nie ma kłopotów z oddychaniem, utrzymaniem temperatury ciała, jedzeniem i przyswajaniem pokarmu.

Najmniejsze dzieci, te z wagą poniżej kilograma, w pierwszym okresie po porodzie z reguły potrzebują wsparcia oddechowego i kontroli pracy układu krążenia. Są stale monitorowane przez aparaturę medyczną. By zapewnić im środowisko jak najbardziej zbliżone do tego w łonie matki, muszą przebywać w inkubatorze. Pozwala on dostosowywać na bieżąco temperaturę i wilgotność powietrza do potrzeb dziecka.

Jak długo wcześniak musi przebywać w inkubatorze?

E. H.: Do czasu, aż będzie w stanie samodzielnie utrzymywać ciepłotę ciała, czyli nie będzie marzł, gdy jest cieplutko ubrany i przykryty. Dla większości dzieci taki moment następuje, gdy osiągną wagę 1,5–1,6 kg.

W jaki sposób można zwiększyć szanse na przeżycie wcześniaka?

E. H.: Najlepiej, gdyby poród nastąpił w specjalistycznym ośrodku, bez konieczności transportowania do niego dziecka. To zwiększa szanse na uratowanie wcześniaka, szybkie ustabilizowanie jego krążenia i oddechu oraz uniknięcie powikłań, np. neurologicznych, płucnych i ze wzrokiem (tzw. retinopatia wcześniaków).

Jak matka może opiekować się wcześniakiem w szpitalu?

E. H.: Gorąco namawiam, by spędzała z nim jak najwięcej czasu. Może wtedy gładzić maleństwo, śpiewać mu, przemawiać do niego, z czasem także zmieniać pieluszki. Taka opieka nad wcześniakiem pomaga stworzyć więź emocjonalną. Co ważne, uczy mamę rozpoznawania potrzeb wcześniaka, opieki nad nim i pielęgnacji. Ułatwia też utrzymanie laktacji. Dzięki temu mama ma duże szanse zachować mleko do momentu, gdy dziecko będzie mogło być karmione piersią.

A jak może się udzielać tata?

E. H.: Gdy wcześniak będzie w lepszej formie, i matka, i ojciec mogą zacząć kangurowanie. Obok inkubatora stawia się wtedy fotel, w którym rodzic siada i przytula dziecko do klatki piersiowej, do gołej skóry. Maluszek (przykryty kocykiem) może w tej pozycji spać. Czuje się wtedy bezpieczny i kochany.

Gdzie szukać specjalistycznej opieki dla wcześniaka?

E. H.: W Polsce mamy trzystopniową opiekę szpitalną. Pierwszy poziom przeznaczony jest dla kobiet, u których ciąża i poród przebiegają normalnie. Do szpitali drugiego stopnia kierowane są przypadki z niewielkimi komplikacjami, do trzeciego zaś te wymagające bardzo zaawansowanej opieki medycznej. W każdym województwie znajduje się przynajmniej jedna taka placówka. By kobieta, u której występuje ryzyko przedwczesnego porodu, została do niej przyjęta, potrzebuje skierowania od lekarza prowadzącego ciążę. Im wcześniej się o nie postara, tym lepiej. Nadal bowiem brakuje miejsc na takich oddziałach, jest za mało personelu i profesjonalnej aparatury medycznej.

Kiedy trzeba się liczyć z przedwczesnym porodem?

E. H.: Ryzyko porodu przedwczesnego zwiększa się przy niektórych chorobach przewlekłych (zwłaszcza jeśli nie były leczone przed zajściem w ciążę i w jej trakcie), a także jeśli kobieta już poprzednio rodziła przedwcześnie. Inne przyczyny to m.in. nieleczone infekcje, szczególnie układu moczowego i dróg rodnych, zbyt ciężka praca, silny stres, palenie papierosów, brak higieny i profilaktyki zdrowotnej – w tym regularnych badań czy odpowiedniej dla ciężarnej diety.

Kiedy noworodka uznaje się za wcześniaka?

E. H.: Wtedy, gdy poród następuje przed upływem 37. tygodnia ciąży. Obecnie udaje się uratować nawet dzieci urodzone w 23. tygodniu. Niestety, nie wszystkie. Te z wagą poniżej 1 kg są skrajnie niedojrzałe. Trudniej więc jest utrzymać je przy życiu i przeprowadzić przez niebezpieczny okres.

Czy wcześniak ma szansę dogonić w rozwoju rówieśników?

E. H.: Jak najbardziej. Tak jest w większości przypadków, choć nim to nastąpi, mogą upłynąć miesiące, a nawet lata. Część dzieci może być nieco drobniejsza i niższa, ale w pełni sprawna intelektualnie. Poważne powikłania zdrowotne występują jedynie u ok. 10–20 procent maluszków. Dotyczy to głównie tych skrajnie przedwcześnie urodzonych. I dlatego właśnie one najdłużej muszą przebywać pod opieką lekarza.

Zobacz także: Jak rozwijają się wcześniaki?

Gdzie szukać pomocy po wyjściu ze szpitala z wcześniakiem?

Kiedy wcześniak wychodzi ze szpitala, jego rodzice nadal mogą liczyć na fachowe wsparcie przyszpitalnej poradni neonatologicznej. Cenne wskazówki znajdą też:

  • na www.wczesniaki.org – patronatem strony jest Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, za pośrednictwem portalu prowadzony jest także program edukacyjny dla rodziców „O!Słoń Wcześniaka”;
  • na www.wczesniak.pl – to strona założona przez rodziców wcześniaków. Znajdziesz na niej praktyczne wskazówki, historie urodzonych przed terminem maluszków i adresy grup wsparcia;
  • w książce „Wcześniak. Pierwsze 6 lat życia” (autorzy: Wechsler Linden Dana, Trenti Paroli Emma, Wechsler Doron Mia, cena: ok. 65 zł) – to poradnik napisany wspólnie przez lekarzy i rodziców wcześniaków.


Zobacz także:

Ksawery/ najmniejszy wcześniak
Szpital UJASTEK/ Kraków
Wcześniak
Taki mały, a tak bardzo chciał żyć: uratowany najmniejszy wcześniak w Polsce
Po urodzeniu ważył mniej niż pół torebki cukru, cały mieścił się w dłoni dorosłego. Dzieci z wagą ponieżej 500 g często w ogóle się nie ratuje, gdyż nie mają szans, ale Ksawery miał wolę życia - opowiada ordynator krakowskiego szpitala. Chłopiec po 148 dniach w szpitalu wyszedł do domu.

Ksawery urodził się w 25. tygodniu ciąży, z wagą 390 g. Jest najmniejszym uratowanym w Polsce wcześniakiem . Przez 148 dni walczył o życie, wspomagany przez rodziców i lekarzy ze szpitala UJASTEK w Krakowie. Wyszedł do domu z wagą 3310 g, a najważniejsze lekarze oceniają jego stan jako bardzo dobry. Choć dopiero dalsze miesiące pokażą, czy będzie rozwijał się w pełni zdrowo. Zobacz też: Wcześniaki to zwycięstwo medycyny Ksawerego walka o życie - Po urodzeniu mieścił się w mojej dłoni, miał zarośnięte szpary powiekowe, nie oddychał samodzielnie, miał bladą, przezroczystą skórę - opowiada nam dr med. Beata Rzepecka-Węglarz , ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala UJASTEK w Krakowie. Chłopiec miał głęboką hipotrofię (zahamowanie wzrostu płodu). 500 g to umowna granica , poniżej której - jeśli dziecko nie oddycha i konieczna jest jego reanimacja - lekarze odstępują od uporczywego udzielania pomocy, bo dziecko praktycznie nie ma szans na życie. - Ksawery jednak po urodzeniu dostał aż 6 punktów w skali Apgar i był bardzo ruchliwy jak na tak malutkiego wcześniaka. Dlatego zaczęliśmy go ratować. 500 g to nie jest sztywna granica, często podejmujemy walkę o mniejsze dzieci, jeśli tylko widzimy, że walczą o życie - opowiada dr med. Beata Rzepecka-Węglarz . Tak było w przypadku Ksawerego. Przez 2 miesiące oddychał dzięki respiratorowi, następnie wspomaganie oddechu prowadzone było w systemie nCPAP. Dostawał leki przyspieszające dojrzewanie organizmu. Było wiele krytycznych momentów, kiedy życie chłopca było pod znakiem zapytania, jednak z determinacją walczył o życie . Niestety, nie udało się to jego siostrze, która żyła tylko 29 dni, choć po urodzeniu ważyła więcej, bo 569 g.   Szala życia bardzo powoli przechylała się na korzyść Ksawerego Zobacz też: Wcześniak może rozwijać się lepiej niż dziecko urodzone o czasie...

mama karmi piersią
Fotolia
Karmienie
Karmienie piersią wcześniaka: najlepszy sposób na zdrowie
Karmienie piersią wcześniaka znacznie zwiększa jego szansę na zdrowy rozwój. Tzw. mleko wcześniacze ma inny skład niż mleko mamy, której dziecko urodziło się o czasie i niesie dla wcześniaka dużo korzyści.

Karmienie piersią wcześniaka jest dużo trudniejsze niż karmienie piersią dziecka donoszonego. Wcześniak może jeszcze nie mieć wykształconego odruchu ssania, może też być jeszcze bardzo słaby, że samodzielnie jeść. Mimo tego warto próbować karmić przedwcześnie urodzone dziecko pokarmem naturalnym, nawet jeżeli jeszcze nie możesz przystawić je do piersi. 1. Regularnie odciągaj pokarm z piersi. Zacznij tuż po porodzie i rób to często: przynajmniej 6–8 razy na dobę. Do takiego regularnego odciągania najlepsza jest metoda naprzemienna: najpierw: 5–7 minut z jednej piersi, 5–7 minut z drugiej, następnie: 2–3 minuty z pierwszej i 2–3 minuty z drugiej, na koniec jeszcze po 1 minucie z każdej piersi. Być może mleko przez pewien czas będzie musiało być podawane dziecku przez sondę, ale dzięki regularnemu odciąganiu, gdy w końcu przystawisz dziecko do piersi, ta będzie pełna mleka. Odciąganie pomoże  ci też uporać się z trudnymi emocjami po przedwczesnym porodzie. Nie martw się, jeżeli nie uda ci się odciągnąć za dużo mleka. Nawet kilka mililitrów jest bardzo cenne dla twojego dziecka – to naprawdę żadna przesada! W tak niewielkiej ilości znajduje się tysiące przeciwciał i składników aktywnych, ważnych dla zdrowia wcześniaka. 2. Dbaj o bliskość z dzieckiem. Staraj się jak najwięcej głaskać i przytulać dziecka, w czasie gdy musi on leżeć w inkubatorze. Bliskość dziecka spowoduje u ciebie wydzielanie hormonów, stymulujących produkcję pokarmu: prolaktyny i oksytocyny. To bardzo ważne dla twojej laktacji! 3. Po powrocie do domu budź wcześniaka na karmienie. Po powrocie ze szpitala do domu pamiętaj, że za wcześnie urodzone dziecko – tak samo jak dzieci donoszone – powinno być karmione na żądanie. Z jednym zastrzeżeniem: wcześniak może być jeszcze za słaby, aby samodzielnie budzić...

Fotolia
Aktualności
Dzień Wcześniaka: dziś ratuje się dzieci urodzone nawet w 22. tygodniu ciąży!
Dzień Wcześniaka to ważne święto i okazja, by poznać jego historię oraz ideę. Nawet co dziesiąte dziecko rodzi się jako wcześniak. Dzięki postępowi medycyny szanse na przeżycie tych dzieci są dziś coraz większe. Wyjaśniamy, kiedy wypada Światowy Dzień Wcześniaka, i ile ważył najmniejszy wcześniak.

Dzień Wcześniaka to święto obchodzone zarówno przez rodziców, jak i lekarzy. Opieka nad wcześniakami jest dziś na wysokim poziomie, a specjaliści ratują coraz młodsze dzieci – nawet te urodzone w 22. tygodniu ciąży ! Najmniejszy wcześniak na świecie, który przeżył, ważył niewiele ponad 300 g. A kiedyś? Ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, techniki medycznej i farmakoterapii wcześniaki ratowano dopiero od 29. tygodnia ciąży lub dopiero 30. tygodnia ciąży. Postęp jest więc ogromny! Kiedy wypada Dzień Wcześniaka? Światowy Dzień Wcześniaka wypada 17 listopada. W Polsce obchodzi się go od 2011 roku z inicjatywy Fundacji Wcześniak. Dzień Wcześniaka to ważna data, dzięki której łatwiej szerzyć wiedzę na temat problemów wcześniaków. W Polsce co roku rodzi się przedwcześnie ponad 20 tysięcy dzieci. Na całym świecie co 10. dziecko jest wcześniakiem. Znane wcześniaki, które zaskoczyły świat niebanalnymi osiągnięciami, to m.in. Albert Einstein, Sir Isaac Newton, Mark Twain, Stevie Wonder. Światowy Dzień Wcześniaka ma nawet swój symbol: to mała fioletowa skarpetka (fiolet kojarzony jest z delikatnością). Jak się obchodzi Dzień Wcześniaka? Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkim dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkimi dziećmi, nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się one zmagać już od pierwszych dni życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat. „W odróżnieniu od poprzednich dni, gdzie naszym stałym punktem było przedstawienie-bajka, przygotowywane przez rodziców i nauczycieli jednej z krakowskich szkół, w tym roku przedstawienie zostanie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz