Polska na smogowej mapie Europy - zgadnij, gdzie jesteśmy?
Z powodu smogu co roku umierają setki tysięcy ludzi. A jak nasz kraj wypada na tle reszty Europy?
To przygnębiająca lektura. Czy w ogóle dożyjemy takich czasów, że w okresie jesienno/zimowym nie będziemy musiały myśleć o smogu i dramatycznych informacjach o jakości powietrza w naszym kraju?
Polska czarnym punktem smogowej mapy
Polska jest w niechlubnej czołówce państw o bardzo złej jakości powietrza spowodowanego smogiem. W naszym kraju przekroczony jest także wskaźnik pyłów zawieszonych 2,5 (PM), czyli najgroźniejszych toksyn zawartych w smogu, przedostających się do ludzkiego krwioobiegu.
Raport EEA wymienia, oprócz Polski, sześć państw UE, gdzie stężenie pyłów zawieszonych przekracza normy. Są to:
- Bułgaria
- Chorwacja
- Czechy
- Włochy
- Rumunia
- Słowacja.
- To po prostu niedopuszczalne, aby ktokolwiek z nas musiał się martwić, czy zwykły oddech jest bezpieczny, czy nie - skomentował raport komisarz UE ds. Środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vella.
Widok ludzi z maskami antysmogowymi na ulicach europejskich miast coraz częściej staje się zwykłym obrazkiem. Aby uchronić siebie i dziecko przed skutkami trującego powietrza warto kupić taką maseczkę.
Tragiczne żniwo - 400 tysięcy przedwczesnych zgonów
Największe spustoszenie w zdrowiu Europejczyków czynią pyły zawieszone (PM), dwutlenek azotu (NO2) oraz ozon w warstwie przyziemnej (O3). Z kolei transport drogowy, elektrownie, przemysł, rolnictwo i gospodarstwa domowe są głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza.
Z raportu EEA wynika, że zanieczyszczone powietrze powoduje ok. 400 tysięcy przedwczesnych zgonów na kontynencie. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że z powodu smogu przedwcześnie umiera 50 tys. Polaków.
Smog, czyli mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek pyłu z osadzonymi na nich substancjami toksycznymi, m.in. metalami ciężkimi i dioksynami, wpływa niekorzystnie głównie na drogi oddechowe (wywołując zapalenie płuc, oskrzeli, astmę). Toksyczne cząsteczki przedostające się do organizmu mogą spowodować:
- stany zapalne i uszkodzenia w niemal wszystkich tkankach i narządach,
- obniżenie płodności,
- poronienia,
- urodzenie dzieci o mniejszej masie ciała,
- zaburzenia neurologiczne dzieci, np. ADHD.
Aby chronić swoje dziecko przed smogiem, warto zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza. Dzięki temu jakość powietrza w domu znacznie się poprawi.
Mimo wszystko jest lepiej
Raport pokazał, że mimo wszystko z roku na rok sytuacja poprawia się. Zaostrzone przepisy i lokalne działania poszczególnych państw poprawiają jakość powietrza w Europie. Liczba przedwczesnych zgonów spowodowanych przez PM 2,5 zmniejszy się o około pół miliona w stosunku do 1990 roku.
- Dlatego musimy pracować jeszcze ciężej, aby upewnić się, że nasze unijne standardy jakości powietrza są wszędzie spełniane - powiedział Karmenu Vella.
Nowo wybrana przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, zaproponowała „Europejski Zielony Układ" („Green Deal"), którego realizacja ma być jednym z głównych celów działań nowej Komisji. Green Deal zakłada uczynienie z Europy pierwszego neutralnego dla klimatu kontynentu i miejsca o zerowym zanieczyszczeniu.
Napiszcie, czy przejmujecie się smogiem? Co robicie, aby uchronić przed nim swoje dzieci? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!
Źródło: medicalpress.pl
Zobacz też:
- Smog to nie żarty! Otylia Jędrzejczak boi się o zdrowie córki
- Kiedy można przypuszczać, że dziecko choruje przez smog? - wyjaśnia ekspert
- Dlaczego przybywa alergików? Dr Wojciech Feleszko wyjaśnia [WIDEO]