Czy Polacy popierają tabletkę "dzień po"? Sprawdź wyniki badania!
Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszej Polsce zainteresowanie antykoncepcją będzie maleć. Jak jest naprawdę? Sprawdź wyniki badania prof. Zbigniewa Izdebskiego!
Jak podaje wprost.pl, badania przeprowadzone przez prof. Zbigniewa Izdebskiego wykazują, że większość Polaków popiera stosowanie antykoncepcji, również awaryjnej (tzw. tabletka "po").
Antykoncepcja w Polsce
W badaniu wzięło udział 2500 pełnoletnich osób, 1304 kobiety i 1196 mężczyzn. Dla niektórych jego wyniki mogą być zaskakujące. Kobiety przywiązują większą wagę do ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i niechcianą ciążą, niż mężczyźni, jednak i tak coraz więcej osób decyduje się na stosowanie antykoncepcji.
Najpopularniejszą formą antykoncepcji prezerwatywa – aż 74% badanych zadeklarowało, że używa prezerwatyw. Według respondentów to najtańszy i najłatwiejszy sposób zabezpieczania się przed ciążą i chorobami. Coraz popularniejsze jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – stosowanie tej formy antykoncepcji deklaruje 34% respondentów. Wśród osób po 50. roku życia najpopularniejszą metodą antykoncepcji jest "kalendarzyk małżeński", czy obserwowanie swojego organizmu i wyliczanie dni płodnych przez kobietę.
Polacy akceptują tabletkę „po”
Najbardziej kontrowersyjna forma antykoncepcji, tzw. tabletka „po”, ma poparcie 54% badanych. W grupie osób od 30 do 49 lat odsetek osób popierających antykoncepcję awaryjną wynosi 63%.
Pigułki „dzień po” wzbudzają kontrowersje ze względu na swoje działanie. Chociaż przez przeciwników nazywane są „wczesnoporonną trucizną”, nie powodują przerwania istniejącej ciąży. Najbardziej popularne tabletki, ellaOne, zatrzymują owulację i w ten sposób uniemożliwiają zajście w ciążę.
Raport przygotowany przez prof. Izdebskiego pokazuje, że mimo deklaracji przynależności do Kościoła katolickiego, Polacy stosują antykoncepcję, a większość z nich popiera nawet antykoncepcję awaryjną. Czy według was te badania, przeprowadzone na grupie 2500 osób, mają odzwierciedlenie w rzeczywistości?
Czytaj także: Sprawdź, ile wiesz o antykoncepcji!
Źródło: wprost.pl