Nie wszyscy rodzice otrzymają po 300 zł na szkolną wyprawkę
Miała być dla wszystkich i po równo, ale tak nie będzie. W przypadku niektórych rodziców będą to pieniądze mniejsze – zapowiada ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.
Program "Dobry Start" rusza od 1 lipca 2018 roku. Przewiduje on wypłatę rodzicom dzieci szkolnych, niezależnie od ich dochodów, jednorazowo 300 złotych na zakup podręczników i przyborów szkolnych. Wyprawka będzie przysługiwała od pierwszej klasy szkoły podstawowej do ukończenia 18 roku życia. W sytuacji, gdy dziecko osiągnie już pełnoletniość, a nadal będzie uczęszczało do szkoły np. liceum, będą one nadal przyznawane, maksymalnie do ukończenia 20 roku życia. Warunkiem jest, aby nauka rozpoczęła się przed 18 rokiem życia i była kontynuowana. W przypadku uczniów niepełnosprawnych pieniądze będą wypłacane do 24 roku życia.
300 złotych po połowie
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska powiedziała w rozmowie z telewizją internetową wPolsce.pl, że świadczenie może być dzielone między rodziców "w przypadku opieki naprzemiennej" nad dzieckiem, czyli rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu, którzy dzielą się opieką nad dziećmi. W takim przypadku "podobnie, jak przy innych świadczeniach, po 150 złotych otrzymuje mama i tata" – podkreśliła szefowa resortu.
UWAGA! Szukamy idealnego ojca! Zagłosuj w naszym plebiscycie!
Pełnoletnie dzieci będą mogły same złożyć wniosek
Aby otrzymać pieniądze konieczne będzie złożenie wniosku w tej sprawie. Od 1 lipca 2018 roku będzie to można zrobić online przez stronę Ministerstwa Rodziny: empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną. Od 1 sierpnia rodzice będą mogli to zrobić także tradycyjnie, składając wniosek papierowy w tym samym miejscu, gdzie wniosek o 500 plus, czyli w: urzędach miast, gmin lub ośrodkach pomocy społecznej.
Elżbieta Rafalska pytana, czy dzieci same mogą złożyć wniosek o otrzymanie wyprawki szkolnej, odpowiedziała, że może zaistnieć taka sytuacja. "To są przypadki, w których dzieci nie mają rodziców" - wyjaśniła. Dodała, że chodzi o dzieci, które są w wieku między 18 a 21 lat. Podkreśliła, że "warunkiem koniecznym" do uzyskania wyprawki jest również "kontynuacja nauki".
Dla kogo 300 plus na wyprawkę szkolną?
Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, świadczenie 300 plus przysługuje na wyprawkę dla dzieci szkolnych, niezależnie od dochodu ich rodziców. Po raz pierwszy program obejmie uczniów rozpoczynających rok szkolny 2018/2019. Przyznawanie i wypłata świadczenia będą realizowane przez gminy, a w przypadku dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej - przez powiaty. Świadczenie będzie przyznawane na wniosek rodzica, opiekuna lub rodziny zastępczej.
O pieniądze będzie można wnioskować tylko do końca listopada. Złożenie dokumentów po 30 listopada oznacza utratę środków.
Od niedzieli 1 lipca warto składać wnioski
Nie opłaca się ociągać ze złożeniem dokumentów. Wnioskowanie o świadczenie "Dobry Start" w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września. Wnioski złożone np. we wrześniu i październiku będą rozpatrywane maksymalnie w ciągu 2 miesięcy.
Osoby ubiegające się o pieniądze otrzymają informację o przyznaniu świadczenia na podany we wniosku adres e-mail. Jeżeli nie zostanie wpisany żaden mail - rodzice dostaną urzędowe pismo o możliwości odebrania decyzji. Jednak niestawienie się po taki dokument wcale nie wstrzyma wypłaty.
Czy jesteście zaskoczone zapowiedzią przyznawania tylko 150 złotych na wyprawkę szkolną dla rodziców rozwiedzionych? Czy to sprawiedliwe rozwiązanie? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.
Źródło: wiadomosci.radiozet.pl
Zobacz też:
- Ile kosztuje wychowanie dziecka? Za taką sumkę można kupić mieszkanie!
- Ile kosztuje dziecko? Tak zaoszczędzisz!
- Becikowe 2018: jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]