Szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko. Czy są na to naukowe dowody?
To znana maksyma, przekazywana zwłaszcza młodym mamom na początku ich macierzyństwa, ale czy rzeczywiście tak jest? Zobacz, co mówią naukowcy!
Kiedy mama jest zadowolona i spełniona, jej dziecko też to czuje i wpływa to na jego harmonijny rozwój. Niestety wiele kobiet nie posiada naturalnego poczucia szczęścia, akceptacji siebie i swojego życia. To duży błąd i nie warto pogrążać się w samobiczowaniu. Te badania naukowców mogą być dla was dobrą zachętą, aby zmienić podejście do siebie!
Czujesz się dobrze i to widać po twoim dziecku
To, w jaki sposób spędzasz czas z dzieckiem, w jakim jesteś nastroju i jak to wpływa na rozwój twojego malucha bardzo dobrze widać podczas badania mózgu mamy i dziecka.
Okazuje się, że im więcej czasu mama spędza z dzieckiem w dobrym nastroju, tym bardziej jej mózg (w dokładnie fale mózgowe) synchronizują się z mózgiem maleństwa. Może to mieć duże znaczenie dla rozwoju dziecka m.in. w jego nauce i tego, jak będzie przyswajać wiedzę przekazywaną przez mamę.
Do takich wniosków doszli naukowcy z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii, wykorzystując w badaniu metodę zwaną podwójną elektroencefalografią (EEG). Odkryli oni, że fale mózgowe matki i dzieci mają skłonność do łączenia się (efekt jest znany jako interpersonalna łączność neuronowa) a jej siła zależy od stanu emocjonalnego mamy: kiedy matki wyrażają więcej pozytywnych emocji, ich mózg staje się znacznie silniej związany z mózgiem dziecka.
"Gdy połączenie neuronowe między matkami a dziećmi jest silne, dzieci są bardziej otwarte i gotowe do uczenia się od swoich matek" – powiedziała dr Vicky Leong z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Cambridge, która prowadziła badanie. Jednym słowem wyrażając pozytywne emocje, możemy mieć lepszy kontakt z niemowlęciem i stymulować jego rozwój i zdolności umysłowe.
Depresja mamy wpływa na rozwój dziecka
Badanie wskazuje także, jak negatywny wpływ na rozwój dziecka może mieć depresja mamy. Jego wyniki prowadzą do wniosku, że dzieci kobiet z depresją mogą mieć mniejszy kontakt z mamą z powodu osłabionego połączenia neuronowego między ich mózgami. Kobiety w depresji częściej rozmawiają z dzieckiem bez zaangażowania emocjonalnego, ich mowa jest neutralna, mają znacznie mniejszy kontakt wzrokowy i rzadziej reagują, gdy ich dziecko próbuje zwrócić na siebie uwagę.
"Depresja może mieć bardzo negatywny wpływ na zdolność rodzica do nawiązywania kontaktów z dzieckiem. Wszystkie sygnały społeczne, które normalnie wspierają to połączenie, są mniej dostępne dla dziecka, więc dziecko nie otrzymuje optymalnego wkładu emocjonalnego, którego potrzebuje, aby się rozwijać" - wyjaśniła dr Leong.
Komunikacja emocjonalna między rodzicami i ich dziećmi jest kluczowa we wczesnym okresie życia, ale do tej pory niewiele było wiadomo na temat jej neuronalnych podstaw. Jest to pierwsze badanie, które pokazuje, jak pozytywne emocje mamy wpływają na łączność neuronową jej mózgu z mózgiem dziecka i jakie to ma znaczenie dla jego rozwoju.
Czy też to zauważyłyście? Czy potwierdzacie powiedzenie, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko? Napiszcie w komentarzach!
Źródło: wprost.pl
Zobacz też:
- Jak być szczęśliwą mamą? 7 podpowiedzi ekspertów
- Gdy pojawia się smutek, łatwo zrezygnować z własnego szczęścia
- Młode mamy cierpią, ale bardzo niechętnie o tym mówią