Uchwała NSA: w akcie urodzenia dziecka nie można wpisać dwóch matek
Polka, matka chłopca urodzonego w 2014 roku w Londynie, ubiegała się o nadanie mu polskiego obywatelstwa. W brytyjskim akcie urodzenia syn miał wpisane dwie matki. Polskie prawo na to nie pozwala. Jak NSA rozstrzygnął tę sprawę?
Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że nie jest możliwa transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia osoby, która ma wpisane w dokumencie dwoje rodziców tej samej płci. Według polskiego prawa w akcie urodzenia dziecka muszą być podane imiona i nazwiska matki i ojca. W Polsce nie są również zalegalizowane związki jednopłciowe. Czy zatem dziecko urodzone za granicą, którego jedno z rodziców jest Polakiem, nie może otrzymać polskiego obywatelstwa, ponieważ drugi rodzic nie jest przeciwnej płci?
Polka ubiegała się o obywatelstwo dla syna od 2015 roku
W 2015 roku kobieta posiadająca polskie obywatelstwo zwróciła się do Urzędu Stanu Cywilnego w Piasecznie z prośbą o wpisanie do polskich ksiąg stanu cywilnego aktu urodzenia syna, który przyszedł na świat w 2014 roku w Londynie. Chłopiec posiadał brytyjski akt urodzenia, a w nim dane dwóch matek, zamiast matki i ojca. Kierownik USC odmówił transkrypcji aktu urodzenia, a jego decyzję podtrzymał wojewoda.
W 2016 roku sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten również uznał, że w polskim akcie urodzenia nie ma możliwości wpisania rodziców jednakowej płci. Matka złożyła skargę kasacyjną do NSA. Wyrok w tej sprawie zapadł 2 grudnia.
Wyrok NSA w sprawie transkrybowania zagranicznych aktów urodzenia osób posiadających rodziców tej samej płci
W poniedziałek Naczelny Sąd Administracyjny w poszerzonym składzie 7 sędziów orzekł, że nie ma możliwości transkrybowania zagranicznych aktów urodzenia, w których jako rodzice podane są osoby tej samej płci. Z drugiej strony brak zgodny na wydanie dziecku paszportu i dowodu osobistego, mimo że jedno z rodziców ma polskie obywatelstwo, byłoby naruszeniem artykułu 34. Konstytucji.
NSA orzekł zatem, że organy administracji powinny nadawać numer PESEL i wydawać dokumenty tożsamości w oparciu o zagraniczne akty urodzenia, bez ich transkrybowania.
Adwokat Karolina Gierdal i adwokat Anna Mazurczak, pełnomocniczki kobiety ubiegającej się o polskie obywatelstwo dla syna tak skomentowały orzeczenie sądu: „Mamy nadzieję, że od jutra każdy urząd, do którego wpłynie wniosek o wydanie dowodu osobistego czy paszportu dla urodzonego za granicą dziecka pary tej samej płci, będzie respektował uchwałę NSA i na podstawie zagranicznych aktów urodzenia te dokumenty wydawał”.
W postępowaniu brali udział: Rzecznik Praw Obywatelskich, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Prokurator Krajowy, Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris oraz Rzecznik Praw Dziecka.
Źródło: krytykapolityczna.pl
Zobacz też:
- Ojciec dziecka w akcie urodzenia: co zrobić, gdy jest nieznany?
- Akt urodzenia: gdy rodzice nie są małżeństwem
- Rejestracja dziecka po urodzeniu: aktualne przepisy