Książki dla dzieci po ukraińsku: bajki dla młodszych i starszych – także za darmo
Zastanawiasz się, gdzie szukać książek dla dzieci po ukraińsku? Przekonaj się, że wiele propozycji to bajki dostępne całkowicie za darmo. Sprawdź skąd pobrać e-booki i bajeczki w języku ukraińskim, a także gdzie można kupić papierowe wydania, które mogą okazać się wspaniałym prezentem dla małego miłośnika książek.
Wielu dorosłych doskonale wie, że czytanie dziecku może zdziałać cuda. Jednak pospiesznie opuszczając kraj ogarnięty wojną, niewiele mam zdążyło zabrać ulubione książki swych pociech. Okazuje się, że w bardzo łatwy sposób możemy zapewnić dzieciom ukraińskim bajki w ich języku – zarówno w domach, jak i w świetlicach czy bibliotekach.
Książki dla dzieci po ukraińsku
Wśród ofert książek dla dzieci po ukraińsku znajdziemy propozycje dla maluchów w każdym wieku. Zarówno dla tych, które same nie potrafią jeszcze czytać, jak i tych, które świetnie radzą sobie z samodzielnym czytaniem.
Bajki dla dzieci po ukraińsku do czytania z pewnością wywołają uśmiech na twarzach małych czytelników. Oto miejsca w sieci, gdzie czekają opowieści w języku ukraińskim dla dzieci – darmowe lub do kupienia:
- Lustro Biblioteki – do pobrania 70 darmowych książek dla dzieci w języku ukraińskim,
- Wydawnictwo Starego Lwa – w marcu 2022 roku aż 30 e-booków dla dzieci tego wydawnictwa jest dostępnych za darmo,
- Wydawnictwo Warawooka – oferuje za darmo książki w języku ukraińskim dla dzieci w różnym wieku (3+, 6+, 9+),
- Świat bajek – ludowe baśnie w języku ukraińskim dla dzieci (do czytania na stronie internetowej, za darmo)
- Fundacja Osvitoria – zbiór bajeczek i opowieści po ukraińsku idealnych do czytania przed snem oraz kojących propozycji dla najmłodszych, które są przerażone wojną w Ukrainie (darmowe)
- Jak Mykołka stał się odważny – bajeczka Wasyla Suchomłyńskiego o chłopcu, który pokonał swój strach, by pomóc komuś, kto bardzo tego potrzebował,
- KidKidodos Books – znajdziemy tu książeczki dwujęzyczne (po ukraińsku i angielsku), dzięki którym najmłodsi mogą poznawać język obcy (egzemplarze płatne).
Ukraińskie książki dla dzieci polskich autorów
Dla dzieci, które przyjechały z Ukrainy, wyjątkowo ciekawą propozycją mogą okazać się również książki i opowieści napisane przez polskich autorów i przełożone na język ukraiński (do większości z nich dostęp jest całkowicie darmowy):
- Kajko i Kokosz – przygody kultowych bohaterów polskiego komiksu do pobrania ze strony wydawnictwa Egmont,
- Opowiadania „Bohaterowie też płaczą” i „Spotkanie z Bohaterem” – mogą okazać się nieocenione jeśli chodzi o wartość terapeutyczną,
- Afryka Kazika autorstwa Łukasza Wierzbickiego, o przygodach podróżnika i reportera Kazimierza Nowaka, uwielbiana przez małych polskich czytelników,
- Basia Zofii Staneckiej – tej bohaterki wielu polskim dzieciom nie trzeba przedstawiać, niewykluczone, że wkrótce podbije też serca najmłodszych czytelników z Ukrainy.
- Kicia Kocia mówi „Dzień dobry!” po ukraińsku – to książka z popularnej, uwielbianej przez dzieci serii Kicia Kocia Anity Głowińskiej. Premiera będzie mieć miejsce 28 marca. Książka jest jednocześnie „cegiełką” – całkowity dochód ze sprzedaży 100 000 egzemplarzy zostanie przekazany na pomoc naszym ukraińskim sąsiadom za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej. Cena książeczki 9.99 zł.
- Ola, Borys i nowi przyjaciele i Оля, Бориско та їхні нові друзі - publikacja autorstwa Justyny Ziółkowskiej z Wydziału Psychologii we Wrocławiu i Uniwersytetu SWPS oraz Dariusza Galasińskiego z Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wartą uwagi propozycją jest również Biblia dla dzieci od wydawnictwa Znak – dwujęzyczna, wydana w języku polskim i ukraiński. Z kolei wydawnictwo Dwie Siostry oferuje kolorowanki i karty pracy dla najmłodszych opracowane w języku ukraińskim (do pobrania za darmo).
Lista książek i opowieści ukraińskich wciąż się wydłuża – każda kolejna to bardzo ważny i piękny gest ze strony wydawców.
W sytuacji, gdy coraz więcej dzieci trafia do naszego kraju – wolontariuszom, nauczycielom z pewnością przydadzą się karty pracy dla dzieci z Ukrainy. Umożliwią one naukę ukraińskim dzieciom, jeszcze zanim trafią one do polskich szkół i dostaną odpowiednie podręczniki.
Zobacz także: