Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Karty pracy dla dzieci z Ukrainy
Adobe Stock
Aktualności

Karty pracy dla dzieci z Ukrainy: dla nauczycieli, wolontariuszy, osób przyjmujących rodziny z Ukrainy

Karty pracy dla dzieci z Ukrainy umożliwią naukę w naszym kraju, jeszcze zanim ukraińskie dzieci trafią do polskich szkół i dostaną odpowiednie podręczniki. Przedstawiamy listę darmowych materiałów edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku.
Od początku wojny w Ukrainie do Polski przyjechało już ponad milion uchodźców. Część z nich to dzieci. Dzięki kartom pracy dla dzieci z Ukrainy maluchy będą miały możliwość ćwiczenia swoich umiejętności i wiedzy nawet w domu z rodzicami lub starszym rodzeństwem.

Zebrałyśmy materiały, które umożliwią naukę dzieciom z Ukrainy. Będą one przydatne również dla nauczycieli i wolontariuszy, którzy mają kontakt z ukraińskimi dziećmi. W ten sposób można zadbać o ich rozwój nawet w tej trudnej sytuacji. 

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Karty pracy dla dzieci z Ukrainy i inne materiały edukacyjne

Poniżej znajdziecie darmowe materiały edukacyjne dla dzieci w różnym wieku.
 • Wielojęzyczne książeczki z kolorowankami o aktualnych wydarzeniach – Alicja Safarzyńska-Płatos stworzyła kolorowanki dla dzieci, a następnie udostępniła je za darmo. Powstały w ten sposób dwie części bajki, które przybliżają najmłodszym aktualne wydarzenia: „Bohaterowie też płaczą” oraz „Spotkanie z bohaterem”.
 • Tablice szybkich komunikatów ułatwiające porozumiewanie się z dziećmi – to doskonała propozycja dla osób, które spędzają czas z ukraińskimi dziećmi, jednak nie znają jeszcze języka ukraińskiego. Plansze szybkich komunikatów, stworzone przez Weronikę Firlejczyk, można też wydrukować i rozwiesić w szkołach.
 • Książeczki dla dzieci z Ukrainy – stowarzyszenie Ostrovia udostępniło za darmo aż 70 książeczek dla dzieci w języku ukraińskim. E-booki można pobrać w formacie PDF. Również Łukasz Wierzbicki udostępnił za darmo książeczkę „Afryka Kazika” w języku ukraińskim. Możecie pobrać także książki angielsko-ukraińskie. Są bezpłatnie udostępnione na stronie Kids Kiddos Books.
WAŻNE: Więcej propozycji książek znajdziecie w naszym artykule o książkach w języku ukraińskim dla młodszych i starszych dzieci. Większość można pobrać całkowicie za darmo. 
 • Karteczki z pomocnymi zwrotami w języku ukraińskim i polskim – to zbiór kolorowanek, dzięki którym nasi mali goście poczują się dobrze w naszym kraju. Ilustracje zawierają pozytywny przekaz, np. „Witajcie w naszym kraju”, „Czujcie się u nas dobrze”. Kartki mogą być także laurkami od polskich dzieci dla ich ukraińskich kolegów.
 • Integracyjne karty pracy dla dzieci z Ukrainy zostały przygotowane przez kolektyw Mamy Projekt. Są dostępne w dwóch wersjach wiekowych: karty pracy dla dzieci powyżej 3 lat oraz karty pracy dla dzieci powyżej 6 lat.
 • Krakowskie legendy z kolorowankami w języku ukraińskimlegendy i kolorowanki w języku ukraińskim pozwolą wprowadzić ukraińskie dzieci w historię Krakowa. Dostępne są między innymi: opowieści o lajkoniku, legenda o Panu Twardowskim, legenda o smoku wawelskim.
 • Kolorowanki dla starszych dzieci – to obrazki przygotowane przez ilustratorów wydawnictwa Dwie Siostry. Mają więcej szczegółów, dlatego są odpowiednie dla dzieci w wieku szkolnym. Wydawnictwo udostępniło także kolorowanki stworzone na podstawie ilustracji Wojciecha Pawlińskiego do książki Przemysława Barszcza „Zwierzęta w godłach”. 
 • Tematyczne karty pracy dla dzieci w języku ukraińskim – są bardzo zróżnicowane, można je podzielić na kategorie wiekowe i tematyczne. Znajduje się wśród nich ponad 8 tysięcy zadań między innymi z  matematyki, geografii i języka angielskiego. Te karty pracy będą przydatne dla nauczycieli, psychologów, terapeutów. 
 • Karty pracy dla dzieci z Ukrainy „Duchy spod poduchy”, opublikowane przez portal epedagogika.pl. „Proponowane ćwiczenia mają pomóc dziecku wyrazić lęk poprzez narysowanie tego, czego się boi. Następnym krokiem będzie opanowanie niepokoju poprzez wizualizację szafy, w której można zamknąć niepokojące obrazy. Dziecko tworzy również postać strażnika, który opiekuje się strachami – dzięki temu wie, że dorosły może mu w tym pomóc. Ostatnie zadanie polega na identyfikacji źródeł lęku, poprzez stworzenie zawartości własnej szafy. Karty pracy przeznaczone dla dzieci w wieku 7-10 lat” – wyjaśnia autor zadań. 
 • Karty pracy „Jak opanować emocje”, również opublikowane przez portal epedagogika.pl. Zestaw zawiera cztery karty pracy dotyczące emocji i uczuć dziecka. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-9 lat.
 • Karty pracy „Jak się czujesz?” – w języku ukraińskim przygotowane zostały przez portal epedagogika.pl dla uczniów klas IV-VI, w tym dla uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Zadaniem dziecka jest dopasowanie nazwy uczucia i emocji do opisu zachowań osób mogących je przejawiać w danych sytuacjach.
 • Bezpłatny dostęp do platformy edukacyjnej Squla dla dzieci z Ukrainy  Squla otworzyła swoją platformę dla wszystkich ukraińskich dzieci. Są to quizy i multimedialne gry, dzięki którym dzieci w przystępny sposób mogą uczyć się prostych zwrotów w języku polskim. 
 • Gry po ukraińsku – w rozwoju dzieci pomóc mogą także specjalnie przygotowane wersje popularnych gier z instrukcjami w języku ukraińskim. Internetowy sklep Granna posiada wiele propozycji gier dla dzieci w różnym przedziale wiekowym. To dobra zabawa edukacyjna dla maluchów z Ukrainy. 


Zobacz także

oddział przygotowawczy dla dzieci z ukrainy
pressmaster/Adobe Stock
Aktualności
Oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy – aktualne informacje
Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada przygotowanie w całej Polsce oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy. Ma to pozwolić dzieciom uchodźców poznać język polski w takim stopniu, by mogły kontynuować naukę w polskich szkołach.

Obecnie funkcjonują już w Polsce oddziały przygotowawcze dla cudzoziemców, więc to nie będzie nowość. Jednak w związku z dużą liczbą ukraińskich dzieci napływających do Polski, samorządy mają je zmodyfikować tak, aby objęły pomocą jak największą liczbę dzieci. Na czym mają polegać zmiany przy tworzeniu oddziałów przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy?  Oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy – co się zmieni? Oddziały przygotowawcze dla dzieci ukraińskich będą miały za zadanie przygotować dzieci uchodźców do udziału w lekcjach polskiego systemu edukacji wraz z polskimi dziećmi. Oznacza to intensywną naukę języka polskiego zgodnie z wytycznymi ramowego programu kursów nauki języka polskiego dla cudzoziemców i ewentualne zajęcia wyrównawcze z poszczególnych przedmiotów. Obecnie oddział przygotowawczy może liczyć 15 dzieci. Liczba ta ma zostać zwiększona. W jednym oddziale przygotowawczym będzie mogło znaleźć się do 25 dzieci. Samorządy będą mogły tworzyć międzyszkolne, a nawet międzygminne oddziały przygotowawcze dla dzieci z Ukrainy. Powstanie możliwość zatrudnienia pomocy dla nauczyciela do pracy w takim oddziale. Ma to być osoba znająca język ukraiński lub rosyjski, która ma ułatwić kontakt między uczniami a nauczycielem. Nauka w oddziale przygotowawczym w szkole będzie obejmowała 20-26 godzin. Będą to lekcje   języka polskiego oraz innych przedmiotów, które mają wyrównać wiedzę uczniów ukraińskich z programem polskiej edukacji. Aby integrować dzieci ukraińskie z polskimi, w niektórych zajęciach będą uczestniczyły wspólnie, dotyczy to na przykład lekcji wychowania fizycznego. Mają zostać też zmienione zasady nostryfikacji dyplomów dla nauczycieli z Ukrainy , aby mogli jak najszybciej podejmować pracę w oddziałach przygotowawczych dla dzieci z Ukrainy. Do organizacji oddziałów przygotowawczych dla...

Przedszkole dla dzieci z Ukrainy
Pixel-Shot/Adobe Stock
Aktualności
Przedszkole dla dzieci z Ukrainy – zasady przyjmowania, opłaty / Дитячий садок для дітей з України – правила прийому, оплати
Przedszkole dla dzieci z Ukrainy jest dostępne dokładnie na takich samych zasadach, jak dla dzieci polskich. Przyjęcie dziecka do państwowego przedszkola nie nastręcza kłopotów ani ukraińskim rodzicom dziecka, ani samej placówce. / Дитячий садок для дітей з України доступний на таких самих умовах, як і для польських дітей. Прийом дитини до державного садка не завдає труднощів ані для українських батьків дитини, ані для самого закладу.

Przed wojną w Ukrainie uciekło do Polski mnóstwo matek z dziećmi. Warto wiedzieć, że przedszkola dla dzieci z Ukrainy są dostępne w takim samym stopniu i na identycznych warunkach, jak dla polskich dzieci. Wyjaśniamy, z czego to wynika i jak zapisać do przedszkola dziecko z Ukrainy. Від війни в Україні втекло до Польщі багато матерів з дітьми. Варто знати, що дитячі садочки для дітей з України доступні в тому ж обсязі та на ідентичних умовах, що і для польських дітей. Пояснюємо з чого це виникає і як записати до садка дитину з України.  Przyjęcia do przedszkola dzieci z Ukrainy / Прийом до садочка дітей з України   O tym, czy dziecko zostanie przyjęte do państwowego przedszkola,  decyduje to, czy placówka dysponuje wolnym miejscem lub czy utworzy nowy oddział, tworząc tym samym wolne miejsca. W przypadku dzieci obcokrajowców nie stosuje się odrębnych przepisów. Oznacza to, że przedszkole dla dzieci z Ukrainy jest dostępne na mocy przepisów dotyczących obywateli Polski (art. 165 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe). Ważne! Do zapisania dziecka z Ukrainy do przedszkola nie jest potrzebne posiadanie meldunku ani karty stałego pobytu. Dotyczy to zarówno rodzica, jak i dziecka. Wystarczy dokument potwierdzający tożsamość rodzica (np. paszport) i aktualny adres miejsca zamieszkania. Przedszkole publiczne zgłasza dziecko z Ukrainy do organu prowadzącego tak samo jak dziecko polskie i otrzymuje na nie dofinansowanie w identycznej wysokości jak na dziecko polskich obywateli. Oznacza to, że opłaty za przedszkole dla dzieci z Ukrainy są identyczne jak dla polskich maluchów.   Прийом дитини до державного садка...

adopcja dziecka z Ukrainy
Adobe Stock/Stepan Popov
Prawo i finanse
Adopcja dziecka z Ukrainy 2022: czy można adoptować dziecko z Ukrainy?
Polacy chcą wiedzieć, czy można adoptować dziecko, które uciekło przed wojną z Ukrainy. W potrzebie są przecież mali uchodźcy, którzy wcześniej mieszkali w ukraińskich domach dziecka i rodzinach zastępczych. Niestety, adopcja dziecka z Ukrainy to trudny i długi proces.

Adopcja dziecka z Ukrainy to temat, który żywo interesuje Polaków. Wielu z nich z czystej dobroci serca chce pomagać ukraińskim sierotom. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że aby adoptować dziecko, trzeba najpierw zdobyć uprawnienia do bycia rodziną zastępczą lub adopcyjną. Ponadto adopcja dziecka z zagranicy jest obwarowana licznymi warunkami. Adopcja dziecka z Ukrainy 2022 Do fundacji i organizacji pomocowych zgłasza się coraz więcej Polaków z pytaniem, czy można adoptować dziecko z Ukrainy. Być może odpowiedź niektórych rozczaruje, ale niestety – nie. Nie można ot tak, bez formalności, adoptować dziecka z Ukrainy, nawet jeśli pozostaje ono bez opieki. Adopcja jakiegokolwiek dziecka, czy z Polski, czy z Ukrainy, to proces, który wymaga przygotowań i czasu. „Chciałabym zwrócić się do wszystkich, którzy mają taki odruch serca, żeby przygarnąć dziecko bez opieki, które uciekło z Ukrainy: proszę państwa, to nie jest możliwe. Żeby być rodziną adopcyjną bądź rodziną zastępczą, trzeba mieć do tego uprawnienia. Nie ma takiej możliwości, żeby zwykłe polskie rodziny przyjmowały do siebie dzieci, które są w Ukrainie w pieczy zastępczej” – tłumaczyła rzeczniczka Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce Anna Choszcz-Sendrowska na antenie Radia Dla Ciebie. Ważne! Dzieci ewakuowane z sierocińców w Ukrainie to zwykle bardzo duże grupy (nawet 100 i więcej dzieci). „Zanim podejmie się decyzję o ich ewentualnym podzieleniu na mniejsze grupy, należy sprawdzić, czy między dziećmi są relacje (np. rodzinne, koleżeńskie, przyjacielskie) i wysłuchać ich zdania. Początkowo najważniejsze jest ratowanie ich życia, jednak później należy podejmować wszystkie decyzje bardzo roztropnie w nurcie praw dziecka” – podkreśla Joanna Luberadzka-Gruca, dyrektor Fundacji Polki Mogą Wszystko. Czy można adoptować dziecko z Ukrainy?...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022 z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak