W Rybniku zmarł 4-letni chłopiec zarażony meningokokami
AdobeStock
Aktualności

Tragedia w Rybniku: śmierć 4-letniego chłopczyka zaatakowanego śmiertelną bakterią

Lekarze robili co mogli, aby uratować tego maluszka, ale byli bezradni mimo półtoragodzinnej walki. Bądźmy teraz szczególnie ostrożni – meningokoki atakują zimą. Mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Szczególnie narażone są dzieci poniżej 5 roku życia.

Lekarze mówią, że choroba miała piorunujący przebieg. Ale tak właśnie jest z meningokokami. Bakteria błyskawicznie namnaża się, doprowadzając w bardzo krótkim czasie do zakażenia organizmu i jego sepsy.

Dzień przed śmiercią chłopiec jeszcze bawił się 

O tym, co się wydarzyło w jednej z dzielnic Rybnika – Boguszowicach, wiemy na podstawie relacji z przedszkola nr 50, które zostało poinformowane o tragedii przez rodziców chłopca. Dziecko od tygodnia nie chodziło do placówki. Gorączkowało. "Wiemy, że dzień wcześniej dziecko bawiło się, sprzątało u siebie w domu pokój. To nie było dziecko, które leżało chore od dłuższego czasu" – mówi dyrektorka placówki Gabriela Froehlich.

Krytyczny moment nastąpił w środę. O godz. 9.50 chłopiec trafił do szpitala. Czekał już na niego zespół lekarzy i anestezjologów, zaalarmowanych jego ciężkim stanem. "Dziecko trafiło do nas z innej jednostki służby zdrowia, która wezwała pogotowie. Chłopczyk został przewieziony do nas karetką pogotowia. Już zespół ratowników będący w drodze poinformował SOR, że wiezie do szpitala dziecko w ciężkim stanie. Zespół lekarzy i anestezjologów czekał już w pogotowiu" - relacjonuje rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku Michał Sieroń. Niestety "choroba postępowała piorunująco szybko. Mimo starań, o godz. 11.20 lekarze stwierdzili zgon dziecka" - mówi Sieroń.

Meningokoki w piorunująco szybki sposób wywołują sepsę

O tym co było bezpośrednią przyczyną śmierci dziecka, dowiemy się na podstawie sekcji jego zwłok. Ale lekarze nie mają wątpliwości, że wszystkie objawy wskazują na chorobę meningokokową. "Badanie jest w toku" – mówi kierownik sekcji epidemiologii w rybnickiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Aleksandra Prymus-Naczyńska. "W szpitalu, biorąc pod uwagę objawy, jakie wystąpiły u dziecka, są przekonani, że przyczyną zgonu było zachorowanie na inwazyjną chorobę meningokokową, która miała tak piorunujący przebieg, że może to być zachorowanie w przebiegu posocznicy" – dodaje.

Meningokoki, czyli bakterie z gatunku Neisseria meningitidis, mogą wiele lat żyć w wydzielinie gardła i nosa, nie powodując żadnych dolegliwości, jednak wystarczy przejściowe osłabienie organizmu człowieka, aby zaatakowały. Okres wylęgania bakterii najczęściej wynosi 3-4 dni. Meningokokami można zarazić się drogą kropelkową, co jest szczególnie niebezpieczne w okresie zimowo-wiosennym, kiedy wiele osób kicha lub kaszle. Niemal równie częstą drogą zarażenia jest kontakt pośredni, np. używanie tych samych sztućców lub picie z tego samego kubka. Na zakażenie meningokokami szczególnie narażone są dzieci poniżej piątego roku życia i młodzież w wieku licealnym.

Zakażenie meningokokami może być przyczyną zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia płuc, ucha środkowego lub zakażeń krwi, czyli sepsy. Charakterystyczny dla zakażenia meningokowego jest nagły początek choroby z szybko pogarszającym się stanem ogólnym:

  • wysoką gorączką,
  • bólami głowy,
  • sztywnością karku,
  • wymiotami,
  • bólami nóg,
  • wystąpieniem drgawek i utraty przytomności.

Podczas zakażenia występuje wysypka krwotoczna – począwszy od małych zmian, przypominających ślad po ukłuciu szpilka, aż do dużych wybroczyn. U niemowląt dodatkowo pojawia się niepokój ruchowy, brak apetytu, płacz, zamiast wzrostu – obniżenie temperatury ciała.

Zobacz, jak karuzele świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka

Przedszkole pod szczególnym nadzorem

Przedszkole do którego uczęszczał chłopczyk, poddane jest teraz szczególnej kontroli, aczkolwiek funkcjonuje bez przerwy. Na zlecenie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku w placówce przeprowadzana jest dezynfekcja. Do placówki uczęszcza 274 dzieci. "Zgodnie z procedurami, które wyznaczył nam sanepid, przeprowadziliśmy już dezynfekcje w przedszkolu. Poinformowaliśmy rodziców. Na czwartek zwołaliśmy spotkanie rodziców tej grupy, do których chodził chłopczyk" – mówi dyrektorka placówki.

Dyrekcja otrzymała też od sanepidu zalecenie sporządzenia listy dzieci, które miały bezpośredni kontakt z chłopczykiem. Chodzi o to, aby wobec dzieci z grupy chłopczyka zastosować odpowiednią profilaktykę – tłumaczy sanepid. Dotyczy to również personelu. Chodzi wyłącznie o kontakty bezpośrednie, a nie takie, że dzieci przechodzą obok siebie na korytarzu. "Chorobą można się zakazić bezpośrednio od człowieka, ewentualnie przez przedmioty, które miały styczność z wydzieliną z górnych dróg oddechowych" – tłumaczy. "Dzieci w grupie mają zwykle bliższy kontakt, obłapiają się, całują, liżą wspólną zabawkę" – tłumaczy.

Dzieci z bliskiego kontaktu z chłopczykiem powinny zostać zbadane przez lekarza, który musi wiedzieć, że przebywały z osobą podejrzaną o chorobę meningokokową. W takich przypadkach stosuje się tzw. chemioprofilaktykę co oznacza, że na wszelki wypadek podaje się antybiotyk – mówi kierownik rybnickiego sanepidu.

Te dramatyczne informacje niech będą dla nas przestrogą, aby zwłaszcza zimą, w okresie najniższej odporności u naszych dzieci, szczególnie uważać na ich zdrowie. Warto przestrzegać podstawowe zasady higieny,  takie jak częste mycie rąk i nieprzebywanie dziecka w  otoczeniu chorych osób. Pamiętajmy, że zakażeniu meningogokami można w wielu przypadkach zapobiec dzięki szczepionce, dostępnej również w Polsce. Jednak przed podjęciem decyzji o szczepieniu, zawsze należy zasięgnąć rady lekarza. Sanepid cały czas propaguje szczepienia ochronne. - W tej chwili dostępne są szczepionki przeciw wszystkim grupom meningokoków – mówi kierownik rybnickiego sanepidu.

Źródło: Dziennik Zachodni

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA