Płeć dziecka zależy od genów ojca. Najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości!
O płci dziecka decydują geny ojca. Wyniki badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Newcastle, w którym wzięły udział tysiące rodzin, mogą pomóc wszystkim przyszłym rodzinom.
Naukowcy i lekarze, a nawet rodzice, od lat zastanawiali się, co decyduje o płci dziecka. Wielu z nas chciało wiedzieć, czy mamy jakikolwiek wpływ na to, czy sprowadzimy na świat dziewczynkę, czy chłopca. Odpowiedź na to pytanie przynoszą najnowsze badania.
Chłopiec czy dziewczynka? Zadecydują geny ojca!
Naukowiec Corry Gellatly przeprowadził badanie, które wykazało, że to mężczyźni dziedziczą tendencję do posiadania większej liczby córek lub synów. Jeśli mężczyzna ma wiele sióstr – prawdopodobnie będzie posiadał córki. Jeżeli zaś jego rodzeństwo składa się z braci – częściej jest on ojcem synów. W ten sposób jeszcze przed badaniem USG czy testem na płeć dziecka, a nawet przed poczęciem, można z dużą dozą prawdopodobieństwa odgadnąć, jakiej płci dziecko nam się urodzi.
Badanie, które przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, polegało na przeanalizowaniu 927 drzew genealogicznych, które zawierały informacje o 556 387 osobach z Europy oraz Ameryki Północnej. Przestudiowane były informacje od 1600 roku.
Płeć dziecka? Liczy się liczba chromosomów
Jak wiemy, u człowieka występuje jedna para chromosomów płciowych – u kobiety XX, u mężczyzny jest to XY. Z przeprowadzonego badania wynika, że gen, który nie został jeszcze odkryty, kontroluje to, czy w męskich plemnikach jest więcej chromosomów X, czy Y. To z kolei bezpośrednio wpływa na płeć dziecka.
Gellatly w swoim artykule opisał, że prawdopodobnie mężczyźni są nosicielami dwóch typów alleli (wersji genów). Stwarza to trzy możliwe kombinacje w genie, który kontroluje to, czy męskie plemniki zawierają więcej chromosomów X, czy Y. Pierwsza kombinacja (nazywana mm) zakłada, że mężczyźni wytwarzają więcej plemników Y i mają więcej synów. Druga kombinacja (nazywana mf) mówi o tym, że mężczyzna produkuje podobną liczbę plemników X i Y, czego skutkiem jest mniej więcej taka sama szansa na potomka płci męskiej, jak i żeńskiej. Trzecia opcja (nazywana ff) przewiduje, że mężczyzna produkuje więcej plemników X, a to z kolei wpływa na to, że jego dzieci będą płci żeńskiej.
Zobacz także: