Zaświadczenie o szczepieniu na COVID – jak pobrać, jak wydrukować?
Zaświadczenie o szczepieniu na COVID należy samodzielnie pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Jest to możliwe, ponieważ każda podana dawka szczepionki jest na bieżąco wprowadzana do elektronicznego systemu e-zdrowie. Podobne zaświadczenia mogą otrzymać również osoby, która poddały się testowi na COVID lub przebyły zakażenie COVID-19. Dokument ten ma postać kodu QR i potocznie nazywany jest paszportem szczepionkowym.
Kartka, którą otrzymuje każdy zaszczepiony w punkcie szczepień, nie jest zaświadczeniem o odbytym szczepieniu na COVID-19 – to jedynie potwierdzenie przyjęcia szczepionki. Honorowanym zaświadczeniem o szczepieniu jest kod QR, którego nie można podrobić. Kod QR można otrzymać już po pierwszej dawce szczepionki, jednak niepełne szczepienie nie we wszystkich krajach pozwoli uniknąć kwarantanny.
Jak wygląda zaświadczenie o szczepieniu na COVID
Honorowane na terenie Unii Europejskiej zaświadczenie o szczepieniu na COVID to elektronicznie generowany kod QR. Każdy, kto zaszczepił się przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2, może od 1 czerwca 2021 pobrać taki kod na telefon – tego dnia Polska została podłączona do europejskiego systemu informatycznego, który weryfikuje Unijne Certyfikaty COVID, zwane potocznie paszportem szczepionkowym. Zaświadczenie jest w języku polskim i angielskim, kod został zabezpieczony i jest łatwy do zweryfikowania.
Unijny Certyfikat COVID w postaci kodu QR jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także na Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Obecnie nie obowiązuje jednak we wszystkich krajach Unii – stanie się to dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Dlatego przed podróżą należy sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego odbywa się podróż.
Co zawiera kod QR będący zaświadczeniem o szczepieniu
W kodzie QR zawarte są podstawowe informacje dotyczące terminu szczepienia oraz przyjętego preparatu, a także dane osoby zaszczepionej i data ważności kodu.
Aby osoba zaszczepiona, która wybiera się w podróż, mogła uzyskać status „zielony”, musi upłynąć czternaście dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (lub pierwszej, jeżeli jest to szczepienie jednodawkowe).
Ważne: certyfikat szczepionkowy mogą pobrać także ozdrowieńcy i osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na koronawirusa.
Data ważności certyfikatu QR (paszportu szczepionkowego):
- W przypadku przyjęcia szczepionki – rok, chyba że badania potwierdzą, że odporność trwa dłużej.
- W przypadku testu – 48 h.
- W przypadku ozdrowieńców – od 11 do 180 dnia od otrzymania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Co zawiera certyfikat COVID po szczepieniu:
- imię i nazwisko
- data urodzenia
- nazwa choroby, której dotyczy szczepienie
- nazwa szczepionki i producenta
- nr dawki i serii
- data szczepienia
- nazwa państwa, w którym odbyło się szczepienie
- informacje o wystawcy certyfikatu
- unikatowy identyfikator certyfikatu
Co zawiera certyfikat COVID dla ozdrowieńca:
- imię i nazwisko
- data urodzenia
- data pierwszego dodatniego wyniku testu na COVID-19
- nazwa państwa, w którym wykonano test
- informacja o wystawcy certyfikatu
- unikatowy identyfikator certyfikatu
- data ważności od i do certyfikatu
Co zawiera ceryfikat COVID po wykonaniu testu:
- imię i nazwisko
- data urodzenia
- nazwa choroby, której dotyczy test
- informacje o teście (rodzaj testu, nazwa testu i jego producenta)
- datę i godzinę pobrania próbki do testu
- wynik testu
- informację o punkcie, który wykonano test
- nazwę państwa, w którym wykonano test
- informacje o wystawcy certyfikatu
- unikatowy identyfikator certyfikatu.
Posiadacz certyfikatu potwierdzającego szczepienie na COVID-19 przekraczając granicę, nie musi wykonywać testu ani poddawać się kwarantannie. Wystarczy, że okaże certyfikat.
Jak pobrać potwierdzenie szczepienia na COVID
Aby pobrać potwierdzenie szczepienia na COVID, należy:
- zalogować się do Indywidualnego Konta Pacjenta. Można to zrobić bezpośrednio za pomocą profilu zaufanego, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, konta PKO BP, Inteligo, Pekao SA lub Banku Spółdzielczego.
- kliknąć „Certyfikaty”,
- na dole strony wybrać rodzaj certyfikatu,
- kliknąć „Pobierz kod QR”.
Kod można zapisać w postaci PDF na swoim urządzeniu. Można go też zeskanować.
Niebawem kod będzie też dostępny z poziomu aplikacji mobilnej mojeIKP oraz z aplikacji mObywatel.
Jak wydrukować potwierdzenie szczepienia
Wydruk kodu QR możliwy jest w punkcie szczepień. Można o niego poprosić w momencie przyjmowania drugiej dawki szczepionki lub pierwszej – w przypadku szczepionki jednodawkowej. Osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 lub poddały się testowi na COVID-19 i otrzymały wynik negatywny, wydruk kodu mogą otrzymać w placówce POZ.
Zaświadczenie o szczepieniu na COVID można też wydrukować po pobraniu go w postaci PDF. Aby uzyskać wydruk, należy postępować jak w przypadku każdego pliku wysyłanego na drukarkę.
Sprawdź też: