szczepienie dzieci na covid
Adobe Stock
Aktualności

Szczepienie dzieci na COVID-19 w toku. Trwa rejestracja dla osób powyżej 12. roku życia

Szczepienie dzieci na COVID-19 jest już możliwe. Przebiega ono w tej samej formie co szczepienia dorosłych. Młodzież otrzymuje dwie dawki szczepionki Pfizer. Sprawdź, dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko koronawirusowi i jak zarejestrować je do szczepienia.

Od połowy maja w Polsce możliwe jest szczepienie dzieci na COVID-19. Najpierw akcja objęła młodzież powyżej 16. roku życia, teraz dołączają do niej młodsze dzieci.

Wraz z końcem maja Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę na COVID dla dzieci w wieku 12-15 lat. Rejestracja na szczepienie dla tej grupy wiekowej ruszyła 7 czerwca. W niektórych punktach szczepień najmłodsi zyskali możliwość zaszczepienia już w dniu rejestracji.  

Spis treści: 

  1. Czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest niezbędne?
  2. Czy szczepienie dzieci na COVID jest bezpieczne?
  3. Rejestracja dziecka na szczepienie przeciwko COVID
  4. Szczepienia na COVID młodszych dzieci

Suche utonięcie i wtórne utonięcie: objawy, przyczyny, pierwsza pomoc

Czy szczepienie dzieci na COVID-19 jest niezbędne?

Co prawda COVID u dzieci zwykle przebiega łagodnie, ale u części najmłodszych, nawet tych przechodzących zakażenie bezobjawowo, rozwija się później groźny dla życia zespół PIMS-TS. Szczepienie ochroni dzieci zarówno przed zachorowaniem na COVID, jak i przed PIMS-TS.

Szczepienie dzieci na COVID-19 może pełnić ważną rolę w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa. Stwierdzono bowiem, że choć dzieci chorują rzadziej i nie tak ciężko jak dorośli, to zakażają dłużej niż dorośli. Są więc rezerwuarem wirusa, który może z dzieci przenosić się na dorosłych i osoby starsze.

Na temat szczepień dzieci w rozmowie z Wirtualną Polską wypowiedziała się dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii: „Szczepiąc dzieci powyżej 12. roku życia, zwiększamy odporność zbiorową. Chronimy dzieci i młodzież przed zachorowaniem, a także najbliższe im osoby z rodziny i znajomych. Nastolatkowie stanowią dużą grupę populacyjną, wśród której mogą powstawać ogniska zachorowań np. w szkołach”.

Czy szczepienie dzieci na COVID jest bezpieczne?

Specjaliści zalecają szczepienia dzieci na COVID. Bezpieczeństwo szczepień u dzieci zostało potwierdzone w badaniach klinicznych, w których uczestniczyło ponad dwa tysiące dzieci w wieku 12-15 lat. Badanej grupie podawano placebo lub szczepionkę firmy Pfizer. U 18 dzieci po podaniu placebo doszło do zakażenia COVID-19. Ani jedno dziecko zaszczepione preparatem Pfizera nie zachorowało na koronawirusa. Szczepionkę firmy Pfizer podaje się w dwóch dawkach. Jest skuteczna w ponad 90 proc. 

Rejestracja dziecka na szczepienie przeciwko COVID

Aby zarejestrować dziecko na szczepienie przeciw COVID-19 należy: 

  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989;
  • wysyłać wiadomość SMS o treści „SzczepimySie” na numer: 664 908 556 lub 880 333 333;
  • zarejestrować się przez e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl;
  • skontaktować się bezpośrednio z wybranym punktem szczepień.


W przypadku osób powyżej 16. roku życia rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie, jednak nie musi towarzyszyć dziecku w punkcie szczepień.
  
Podczas szczepienia 12-latków oraz pozostałych dzieci poniżej 16. roku życia jest wymagana zgoda rodzica na szczepienie, a także konieczna jest jego obecność podczas podawania dziecku szczepionki.  

Młodzież jest szczepiona szczepionką firmy Pfizer, która aktualnie jako jedyna została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do użytku u osób powyżej 12. roku życia. Po każdej dawce szczepionki nastolatek otrzymuje zaświadczenie o przebytym szczepieniu. 

Na razie szczepienia dzieci odbywają się w punktach szczepień, jednak według zapowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka, od września będzie to możliwe również w szkołach. 

Szczepienia młodszych dzieci

W połowie marca firma Moderna rozpoczęła testy swojej szczepionki z udziałem dzieci w wieku od 6. miesiąca życia do 11. roku życia. Jeśli badania potwierdzą bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek w takim przedziale wiekowym oraz uda się ustalić minimalną skuteczną dawkę szczepionki, nic nie stanie na przeszkodzie, aby preparaty zostały dopuszczone do stosowania u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Prawdopodobnie szczepienia młodszych dzieci rozpoczną się na początku 2022 roku.

Badania sprawdzają nie tylko skuteczność i bezpieczeństwo stosowania preparatów u dzieci, ale też w czasie ich trwania ustalana jest minimalna skuteczna dawka szczepionki. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz obserwuje, jak na podany preparat odpowiada organizm dziecka i jakie różnice mogą wystąpić u różnych dzieci. Kolejnym etapem badań będzie ustalenie, gdzie w kalendarzu szczepień należy umieścić szczepienie na COVID-19.

Podobne badania planują też firmy Johnson&Johnson, Novavax oraz AstraZeneca. Produkowane przez nich preparaty będą mogły być stosowane u dzieci, o ile ich bezpieczeństwo i skuteczność zostaną potwierdzone w badaniach.


Źródło: mayoclinic.org, cnbc.com

Zobacz też:

pandemia a depresja u dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Pandemia rujnuje psychikę dzieci: nerwice, fobie, ataki paniki
Pandemia fatalnie wpływa na stan psychiczny dzieci: zarówno tych najmłodszych, jak i nastolatków. Odizolowanie od rówieśników, lęk o przyszłość, brak ruchu i nadmierne korzystanie z elektroniki – skutki lockdownu widać już od miesięcy. Dzieci cierpią na depresję, tyją i kłócą się z rodzicami.

Na dramatyczną sytuację dzieci podczas pandemii zwróciła uwagę dr Anna Pawlik, nowojorska lekarka. Jej zdaniem zamykanie szkół i przedszkoli to ogromny błąd, bo dzieci rzadko chorują na COVID-19. Z powodu izolacji mają za to mnóstwo innych, poważnych problemów: chorują na depresję, mają nerwice, fobie, wpadają w nałogi, tyją nawet po kilkanaście kilogramów. Dzieci podczas pandemii: nałogi i depresja Jest gorzej niż źle: sytuacja dzieci w dobie koronawirusa pogarsza się z każdym miesiącem. Problemy psychiczne wśród najmłodszych są bardzo poważne, coraz więcej dzieci choruje na depresję i ma nerwicę. Nie chcą oni wychodzić z domów, nałogowo korzystają z internetu, nie chcą rozmawiać z dorosłymi i boją się o przyszłość.  „Wstydzą się samotności, wstydzą się depresji. Jest izolacja, alienacja, fobia socjalna. Wtopione w świat mediów społecznościowych nie zawsze mają dostęp do lekarzy, nie chcą się przyznać rodzicom do problemów, których doświadczają” – tłumaczy dr Anna Pawlik, związana z New York Presbyterian/Weill Cornell Medical Center. Specjalistka podkreśla też, jak niszczący wpływ na dzieci ma brak ruchu: niektóre tyją nawet 20 kg, są nie do poznania! To pogłębia stany depresyjne. Jak twierdzi dr Pawlik, zdarzają się nawet przypadki śmiertelne, zwłaszcza pośród nastolatków, które umierają po przedawkowaniu narkotyków, popełniają samobójstwa. Zdaniem dr Pawlik trzeba jak najszybciej otworzyć szkoły, o co apeluje też Amerykańska Akademia Pediatryczna. W opinii pediatry dzieci rzadko zarażają się koronawirusem, a obawy związane z uruchomieniem zajęć stacjonarnych to głównie obawy dorosłych o ich własne zdrowie.  „Praktycznie wśród dzieci niemal nie zauważamy zakażeń. Mój gabinet jest otwarty w trakcie całej pandemii. (...) W tej chwili mamy dosyć dużo pacjentów. Robimy wiele testów na...

Rodzina
Adobe Stock
Aktualności
Program 500 plus okazał się porażką? Dwa razy więcej pieniędzy trafia do najbogatszych!
Program 500 plus miał poprawić sytuację materialną najbiedniejszych, tymczasem większość pieniędzy trafia do rodzin, które radzą sobie najlepiej. Co więcej, główne założenie programu nie zostało zrealizowane.

Program 500 plus, flagowy projekt Prawa i Sprawiedliwości, nie przyniósł oczekiwanych rezultatów. Rok po wprowadzeniu świadczenia rzeczywiście rodziło się więcej dzieci, ale szybko powróciliśmy do tendencji spadkowej. Program 500 plus: bogatsi dostają najwięcej Pięć lat po wprowadzeniu świadczenia eksperci z Centre for Economic Analysis podali bardziej szczegółowe dane. Wnioski nie są dobre: w naszym kraju rodzi się mniej dzieci, niż przed wprowadzeniem 500 plus (choć zwiększenie dzietności było głównym założeniem programu), a środki nie trafiają do najbardziej potrzebujących. Aż 40 miliardów złotych dystrybuowanych w ramach świadczenia (rocznie 9,9 mld) trafiła do 20 procent najbogatszych rodzin. 20 procent najuboższych rodziców otrzymuje od państwa dwa razy mniej pieniędzy, bo 4,7 mld zł (czyli 11,7 procent). Z obliczeń ekspertów wynika też, że do najbogatszych rodzin trafia 58 procent całkowitych wydatków na program, a do najbiedniejszych – 42 procent.  „Jeśli nie zmieni się podejście rządu do charakteru świadczenia wychowawczego i utrzymane zostaną zasady powszechnych wypłat świadczeń o tej samej wysokości bez względu na dochód rodziny, to [...] tylko niewielka część dodatkowych środków trafiać będzie do portfeli rodzin o najniższych dochodach. Takie podejście będzie trudne do uzasadnienia w szczególności w sytuacji, gdy w wyniku spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19 dochody części rodzin spadną i zwiększy się grupa gospodarstw zagrożonych ubóstwem” – czytamy w raporcie CenEA. Z drugiej strony życie w Polsce z roku na rok drożeje. Dla wielu rodzin, tych najbiedniejszych, dodatek 500 zł jest więc niewystarczający. „Biorąc pod uwagę ogólny wzrost cen, realna wartość świadczenia w związku z tym z roku na rok maleje, a co za tym idzie, wpływ programu na sytuację materialną rodzin z...

300 plus
AdobeStock
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Rusza 300 plus 2022. Już od 1 lipca można składać wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. O świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, jak złożyć wniosek i kiedy będzie wypłacane to świadczenie.

Program 300 plus (znany również jako rządowa wyprawka szkolna lub program Dobry Start) to potoczna nazwa wsparcia dla rodzin, które mają dzieci w wieku szkolnym. Zobacz, kiedy i  jak składać wniosek o 300 plus w 2022 roku i dla kogo dokładnie przeznaczone jest to świadczenie. Spis treści: Dla kogo wyprawka 300 plus? Od jakiego wieku 300 plus, co jeśli dziecko jest dorosłe? Kto może złożyć wniosek o 300 plus?   Jakie dokumenty do 300 plus? Kiedy składać wniosek o 300 plus? Kiedy wypłata 300 plus? Podatek od 300 plus Komu przysługuje 300 plus Świadczenie 300 plus przysługuje rodzicom na każde uczące się dziecko  bez względu na to, jakie dochody posiada rodzina. Jeśli masz dwoje dzieci – otrzymasz 600 zł, jeśli troje – 900 itd. Prawo do otrzymania rządowej wyprawki mają nie tylko obywatele Polski, ale także mieszkający w naszym kraju cudzoziemcy (m.in. obywatele Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego czy Szwajcarii, osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub kartę pobytu z „dostęp do rynku pracy”, jeżeli mieszkają w Polsce z rodzinami).  Wiek dziecka a 300 plus Pieniądze na wyprawkę dostaną rodzice wszystkich uczniów – począwszy od pierwszoklasistów, na dwudziestolatkach kończąc. Program 300 plus obejmuje także dorosłą młodzież, górną granicą wieku, do którego wypłaca się rządową wyprawkę, jest ukończenie przez dziecko 20 lat . Dorosła młodzież musi jednak kontynuować naukę w szkole średniej. Świadczenie otrzymają również uczniowie szkół policealnych i szkół dla dorosłych, którzy spełniają kryterium wiekowe (300 plus nie przysługuje tylko studentom mimo tego, że mieszczą się w kryterium wieku). Dzieci niepełnosprawne mogą liczyć na finansowe wsparcie państwa aż do ukończenia przez 24. roku...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj