ZUS nie rozpatruje w terminie wniosków o RKO. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje
O dofinansowanie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego na drugie i kolejne dziecko można ubiegać się od 1 stycznia 2022 r. Na podstawie ustawy z 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym ZUS ma maksymalnie dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku. Nie w każdym urzędzie decyzja jest wydawana w terminie.
Rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) to świadczenie rodzinne, które przysługuje na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Łącznie można otrzymać pomoc do 12 tysięcy złotych na dziecko: przez dwa lata po 500 zł lub przez rok po 1000 złotych miesięcznie. RKO jest świadczeniem wypłacanym niezależnie od dochodów rodziny. Jak informuje portalsamorzadowy.pl, na decyzję o przyznaniu dofinansowania czeka ponad 615 tysięcy dzieci.
ZUS nie nadąża z decyzjami
Najwięcej wniosków o RKO zostało złożonych na początku stycznia 2022 r. i zgodnie z ustawą dofinansowanie powinno być wypłacone marcu. Rodzice nie otrzymali ani pieniędzy, ani informacji o nieprawidłowościach w wypełnieniu wniosku. W jednej ze skarg można przeczytać: „ich [ZUS – przyp. red.] terminy nie obowiązują, a czas mają, tak czy inaczej, wydłużony do końca marca, ale nie obiecują, że wnioski wszystkie zostaną rozpatrzone”.
W odpowiedzi zastępca RPO Stanisław Trociuk poprosił Dorotę Bieniasz zajmującą się nadzorem pionu świadczeń i orzecznictwa o wyjaśnienie przyczyn opóźnień.
Źródło: portalsamorzadowy.pl, bip.brpo.gov.pl
Piszemy też o: