Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
12 tysięcy na dziecko
Adobe Stock
Aktualności

12 tysięcy na dziecko – od kiedy, dla kogo, zasady, wniosek

Kto i kiedy może dostać 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko? Opisujemy najważniejsze zasady programu Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, które powinni znać wszyscy świeżo upieczeni rodzice.

12 tysięcy zł na dziecko to jeden z filarów Nowego Polskiego Ładu. Według jego twórców program, nazywany Rodzinnym Kapitałem Opiekuńczym (RKO), ma zwiększyć komfort życia polskich rodzin i zapewnić im większą swobodę finansową. Jednocześnie ma on zachęcać do powiększenia rodziny – dla wielu osób 12 tysięcy złotych, mimo galopującej inflacji, to bardzo wysoka kwota.

Rodzice mogą otrzymać rocznie nawet 12 tysięcy, jeśli urodzi im się drugie dziecko. W niektórych przypadkach kwota wsparcia może sięgać 24 tysięcy. Najprościej mówiąc, obowiązuje zasada: im więcej dzieci, tym wyższe wsparcie.

Kto i od kiedy może pobierać nowe świadczenie? Jakie są zasady przyznawania 12 tys. na drugie dziecko?  Oto najnowsze informacje o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym

Spis treści:

12 tysięcy dziecko – dla kogo?

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać 12 tys. na dziecko? Rząd dokładnie opracował strategię tego, komu przysługiwać będą te pieniądze. Kwota 12 tys. na dziecko będzie należeć się rodzinom, w których urodzi się drugie lub kolejne (trzecie, czwarte, piąte itd.) dziecko. Pieniądze będzie można wykorzystać między 12. a 36. miesiącem życia dziecka.

Świadczenie może być wypłacane:

 • w kwocie po 1000 zł miesięcznie przez rok
 • po 500 zł miesięcznie przez dwa lata.


Jeśli w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, rodzice mogą otrzymywać podwójną kwotę świadczenia.

Prawo do otrzymania pieniędzy z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego nie będzie uzależnione od wysokości dochodów w rodzinie. Od woli rodziców zależeć będzie, na co wydadzą otrzymane pieniądze. 

12 tysięcy na dziecko – od kiedy?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym 1 grudnia 2021 roku. Wcześniej zatwierdziły go Senat i Sejm. RKO weszło w życie 1 stycznia 2022 roku.

Dlatego rodzice dzieci, które z dniem 1 stycznia 2022 ukończyły 1 rok życia – musieli szczególnie pospieszyć się z wnioskiem. Ci, którzy nie zdążyli złożyć go do 31 stycznia 2022 – stracili z należnych pieniędzy 500 złotych. 

Rodzice maluchów, które z dniem wejścia programu w życie miały mniej niż 1 rok, na złożenie wniosku mieli 5 miesięcy. 

Było to trochę skomplikowane, ponieważ chodziło o złożenie wniosku w „określonym oknie czasowym, obejmującym okres pomiędzy pierwszym dniem trzeciego miesiąca poprzedzającego miesiąc ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia a ostatnim dniem pierwszego miesiąca przypadającego po miesiącu ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia” (tak wyjaśnia kwestię „okna czasowego” ministerstwo).

Rodzice dzieci urodzonych już po wejściu w życie RKO nie muszą obawiać się tak jak rodzice starszych dzieci, że część należnej kwoty przepadnie. 

Zasady przyznawania 12 tysięcy na drugie dziecko

 • Świadczenie z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego w łącznej wysokości 12 tys. zł będzie wypłacane na wniosek osoby uprawnionej.
 • Pełna kwota 12 tys. na drugie dziecko będzie przysługiwać wyłącznie na wniosek złożony przez rodziców dzieci w wieku od 9 do 13 miesięcy.
 • Na przyznanie pieniędzy nie mają wpływu zarobki rodziców lub ich brak.
 • Prawo do 12 tysięcy na drugie dziecko przysługiwać będzie rodzicom, którzy w dniu wejścia ustawy mają drugie i kolejne dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca. Pieniądze będą przysługiwały w wysokości proporcjonalnej do okresu od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36. miesiąca życia.
 • Z zasady pieniądze będą wypłacane po 500 zł miesięcznie na dziecko przez 24 miesiące. Rodzice będą mogli jednak zadecydować, że wolą je tylko przez rok za to w kwocie 1 tys. zł miesięcznie.

12 tysięcy na dziecko a dziecko urodzone w 2021 roku lub wcześniej

Choć program ruszył z początkiem 2022 roku – pieniądze przysługiwały również rodzicom dzieci urodzonych w latach: 2021, 2020 i 2019. Z tym że nie otrzymają oni pełnej kwoty 12 tys. złotych. Wysokość otrzymanej kwoty zależała od wieku dziecka w dniu wejścia programu w życie, tj. 1.01.2022.

„Świadczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy, do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dzieci 36 miesiąca życia” – czytamy w informacji rządowej na temat RKO. Przykładowo: 

 • Jeśli dziecko ukończy 3 lata w kwietniu 2023 roku – rodzice dostaną kwotę za okres 01.2022 – 04. 2023 (500 zł za każdy miesiąc to łącznie 8 tys. zł).
 • Jeśli dziecko ukończy 3 lata w kwietniu 2024 roku – rodzice dostaną kwotę za okres styczeń 2022 – kwiecień 2024.

12 tysięcy na dziecko a 500 plus

Choć program 12 tysięcy na dziecko nazywa się nowym „500 plus”, przyznanie pieniędzy z RKO nie wpływa w żaden sposób na pobieranie świadczenia 500 plus.

Nowe świadczenie od 500 plus różni się tym, że przysługuje wyłącznie rodzicom, którzy powitają na świecie swoje drugie lub kolejne dziecko. I wypłacane jest jedynie pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia dziecka. Kolejna różnica wiąże się z tym, do kiedy można składać wniosek. W 2021 roku, by otrzymać 500 plus, rodzice musieli składać nowe wnioski. W ustawie dotyczącej 12 tysięcy na dziecko nie ma wzmianki o tym, czy wystarczy jednorazowe złożenie wniosku, czy trzeba będzie je ponawiać.

Podobnie jak w przypadku 500 plus – kwota przelewu w ramach RKO może wynosić 500 zł. Oczywiście, jeśli rodzice nie zdecydują się na wypłaty 1000 zł miesięcznie przez 1 rok. Jeśli chodzi o inne podobieństwa między 12 tys. na dziecko a 500 plus – na jego przyznanie (jak już pisaliśmy) nie wpływa status majątkowy rodziców. 

12 tys. na dziecko – wniosek

Możliwość składania wniosków o RKO ruszyła od 1 stycznia 2022 roku. W projekcie przyjętym przez Sejm założono, że wniosek o nowe świadczenie można złożyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem:

 • PUE ZUS,
 • portalu Emp@tia albo
 • bankowości elektronicznej:
  - od 4 stycznia 2022 r. przez: Bank PKO BP, ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., Millenium S.A., PEKAO S.A.,
  - od 11 stycznia 2022 r. przez Getin Noble Bank S.A.
  - od 24 stycznia 2022 r. przez: Bank Pocztowy S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A.
  - od 1 lutego 2022 r. przez: Alior Bank S.A., BPS S.A., Santander, BNP Paribas S.A., SGB-Bank S.A., SKOK Energia, SKOK im. Powstańców Śląskich, SKOK Ziemi Rybnickiej, SKOK Unii Lubelskiej, SKOK Progres, SKOK Śląsk, SKOK Wisła, SKOK Chmielewskiego, SKOK Stefczyka, Krakowska SKOK, SKOK Szopienice, SKOK Świdnik, SKOK Centrum, SKOK Kwiatkowskiego, Regionalna SKOK im. Św. Brata Alberta.


Uwaga! Jeśli Twoje dziecko nie ma nadanego numeru PESEL, dołącz do wniosku jego akt urodzenia. Do wniosku dołącz tłumaczenie przysięgłe aktu urodzenia na język polski, jeśli dziecko urodziło się za granicą (nie dotyczy to sytuacji gdy akt urodzenia został wystawiony w innym państwie UE/EFTA albo w Wielkiej Brytanii).

W przypadku osób, które składały wcześniej inne wnioski elektroniczne (jak np. wniosek o 500 plus), sama procedura nie powinna sprawiać większych problemów. 


Poprawka wniesiona przez Senat zakłada również możliwość składania papierowych wniosków o świadczenie od 1 stycznia 2023 roku.
 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy: kiedy wypłata

Przepisy ustawy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym określają, że ZUS na rozpatrzenie wniosku ma maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami.

Należy jednak pamiętać, że wypłata przysługującego kapitału nastąpi nie wcześniej niż w miesiącu, od którego przysługuje prawo do kapitału.
 

12 tysięcy i inne ułatwienia dla rodzin

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli 12 tysięcy zł na drugie i kolejne dziecko, to nie jedyna pomoc dla polskich rodzin. W ramach Nowego Ładu rząd proponuje kilka innych rozwiązań, które mają wspierać rodziny, dzieci i kobiety w ciąży:
 

 • Rozszerzenie programu „Maluch plus” – tworzenie nowych żłobków przyzakładowych, wsparcie finansowe dla gmin budujących żłobki.
 • Dofinansowanie do żłobków dla rodziców.
 • Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” – państwo spłaci część zaciągniętego kredytu, a wysokość dofinansowania ma zależeć od liczby dzieci w rodzinie (20 tys. zł w przypadku drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego, 20 tys. zł – każdego kolejnego do maksymalnie 160 tys. zł).
 • Powszechny dostęp do badań prenatalnych dla kobiet w ciąży (obecnie korzystają z nich kobiety należące do grup ryzyka).
 • Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV.
 • Centrum Dziecka i Rodziny – nowa komórka w systemie oświaty, która ma dbać o rozwój dzieci i wspierać osoby, które się uczą.
 • Alimenty natychmiastowe ustalone procentowo.
 • Urzędy pracy mają skoncentrować się na aktywizacji zawodowej kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych (np. poprzez organizowanie szkoleń połączonych z opieką nad dziećmi).


Czytaj więcej na temat szczegółów Nowego Polskiego Ładu dla rodzin.

Zobacz też:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak