Zobacz niesamowite zdjęcia pokazujące, jak noworodki są witane na świecie
Jak wyglądają obrzędy związane z pojawieniem się nowego członka rodziny w różnych krajach, społecznościach i kulturach? koniecznie zobacz te wyjątkowe fotografie.
Choć sam poród jest podyktowany przez biologię, nie wszędzie wygląda tak samo. W wielu kulturach jest to wydarzenie wymagające szczególnych przygotowań. Z przyjściem na świat dziecka wiążą się również niesamowite rytuały i obrzędy podyktowane przez lokalne wierzenia i religie.
Organizacja WaterAid w ramach kampanii Water Effect przygotowała niesamowity cykl fotografii pokazujący tradycje okołoporodowe praktykowane w różnych zakątkach świata. W wielu z tych obrzędów woda odgrywa kluczową rolę, ale nie każdy ma do niej łatwy dostęp. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na to, jak bardzo trzeba chronić matki i dzieci. Organizacja zaznacza także, że to dzięki dostępowi do czystej wody, przyzwoitych warunków sanitarnych i właściwej higieny w ośrodkach zdrowia dzieci na całym świecie mają szansę na lepszy start w życie.
Zambia
18-letnia Linety kąpie swoją miesięczną córeczkę Marię w Nsambilo. Jest to mikstura ochronna przygotowana z korzeni drzew. Rodzice wierzą, że ten rytuał zapewni ich dziecku zdrowie i ochronę przed złymi duchami.
fot. WaterAid/Chileshe Chanda
Maluch otrzymuje także kakonde. Jest to specjalny naszyjnik, który ma ochronić dziecko przed wymiotami, biegunką i złymi urokami.
fot. WaterAid/ Chileshe Chanda
Madagaskar
21-letnia Nome po porodzie nosi tradycyjną maskę, by ochronić się przed słońcem i złymi duchami. Jest to specjalna biała pasta przygotowana z gałęzi drzewa sandałowego i wody.
fot. WaterAid/ Ernest Randriarimalala
Indie
22-letnia Rinku „namaszcza oczy” swojego dziecka, by odpędzić złe duchy, malując je czarnym sypkim proszkiem - kajal.
fot. WaterAid/ Prashanth Vishwanathan
Japonia
29-letnia Natsumi karmi swoją czterotygodniową córeczkę Miwę podczas ceremonii Okuizome. W wolnym tłumaczeniu oznacza to „pierwsze jedzenie”. Po tym uroczystym posiłku zaczyna się stopniowo wprowadzać dziecku pokarmy stałe.
fot. WaterAid/ Kodai
Szkocja
Pięciotygodniowa Emma otrzymuje monetę. Zwyczaj ten ma zapewnić dziecku szczęście i dobrobyt.
fot. WaterAid/ Paul Watt
USA
Ksiądz chrzci czteromiesięczną Emmeline. Niektórzy katolicy uważają, że obrzęd polewania głowy dziecka święconą wodą, uwalnia od grzechu.
fot. WaterAid/ Jill Costantino
Uganda
30-letnia Nagit siedzi w progu swojego domu po ceremonii błogosławieństwa. Polega ona na nacieraniu ciała dziecka kawałkiem drzewa Etopojjo nasiączonym wodą. Wokół nadgarstków, kostek, szyi i talii maluszka związano także małe sznurki.
fot. WaterAid/James Kiyimba
Aby powitać noworodka członkowie klanu tańczą i śpiewają. Wszyscy z tej okazji piją także z jednej tykwy na znak pokoju i wspólnoty.
fot. WaterAid/James Kiyimba
Szwecja
31-letni Sebastian przecina pępowinę. Zdaniem wielu rodziców pomaga to ojcom poczuć większą więź z dzieckiem, a także aktywnie uczestniczyć w narodzinach maluszka.
WaterAid/ Mikaela Lindström
Ghana
30-letnia Vida trzyma na rękach miesięcznego Davida. Z drzew, które widać za kobietą zbiera się korę, którą następnie się gotuje w wodzie. Płyn przelewa nad dzieckiem, by ochronić maluszka przed problemami żołądkowymi.
fot. WaterAid/ Eliza Powell
21-letnia Mary i jej mąż Sampson swojemu synkowi wykonali tradycyjne nacięcie na policzku. Rytuał wykonany przez szamana ma ochronić dziecko przed drgawkami. Obydwoje rodzice zostali także poddani temu obrzedowi jako niemowlęta.
fot. WaterAid/ Eliza Powell
Malawi
Świeżo upieczone mamy otrzymują specjalną owsiankę z soi, mąki kukurydzianej i cukru. Ma to im dodać energii i niezbędnych składników odżywczych. Na zdjęciu 26-letnia Lucia z córeczką.
fot. WaterAid/ Jenny Lewis
Źródło: WaterAid