Dziecko zarażone rotawirusem
AdobeStock
Zdrowie

Dziecko ma biegunkę? To może być rotawirus!

Biegunka rotawirusowa gdy dopadnie dziecko, spędza sen z powiek jego rodziców na kilka dni. Naprzemienne biegunki i wymioty są niezwykle męczące, nie tylko dla dziecka. Jak sobie z nimi radzić? Sprawdź, jak leczyć rotawirusa!

Rotawirusy rozprzestrzeniają się na tyle szybko i łatwo, że bardzo trudno jest się przed nimi uchronić. Szczepienia ochronne pozwalają na uniknięcie cięższego przebiegu choroby. Również odpowiednia higiena rąk, dieta czy dobre zdrowie również nie są wystarczające, by ustrzec się przed rotawirusem. Czym są te wirusy i jak je leczyć, kiedy już zaatakują? Przeczytaj!

Na czym polega zarażenie rotawirusem u dziecka?

Rotawirusy należą do grupy wirusów tworzących rodzinę reowirusów. Zakażenie się nimi skutkuje biegunką, zwaną potocznie grypą żołądkową lub grypą jelitową. Wirusy te najczęściej atakują dzieci i niemowlęta. Szacuje się, że znaczna większość dzieci do 5 roku życia przynajmniej raz przeszła biegunkę rotawirusową. Bardzo trudno jest uniknąć zarażenia rotawirusem, gdy dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola. Wirus ten bardzo szybko się rozprzestrzenia, zarówno drogą kropelkową, jak i przez układ pokarmowy.

Objawy rotawirusa

Możesz podejrzewać, że dziecko zaraziło się rotawirusem, jeśli najpierw ma podwyższoną temperaturę, a po 2-3 dniach dołączają do tego:

  • wymioty;
  • silna biegunka (wypróżnianie się do kilkunastu razy na dobę);
  • senność;
  • brak sił;
  • apatia;
  • spierzchnięte usta.

Uważaj przy tym, by dziecko się nie odwodniło. Płacz bez łez oraz brak moczu mogą to sygnalizować. Koniecznie nawadniaj dziecko, by nie doszło do poważnego odwodnienia organizmu.

Jak zwalczyć biegunkę u dziecka?

Biegunka rotawirusowa jest uciążliwa nie tylko dla chorego dziecka. Rodzic najlepsze, co może wówczas zrobić, to odpowiednio nawadniać dziecko. Należy podawać mu do picia letnią wodę lub letnie herbatki (nie mogą być zbyt ciepłe, bo może to nasilić objawy). W przypadku niemowląt konieczna jest kontrola pediatry, starsze dziecko, które nie ma oznak odwodnienia, może być leczone w domu. Ważne jest, by rodzic bez konsultacji ze specjalistą nie podawał dziecku żadnych środków hamujących biegunkę.

Jak leczyć rotawirusa u dziecka?

Leczenie rotawirusa ma na celu przede wszystkim zwalczyć biegunkę i zapobiec ewentualnemu odwodnieniu. Dziecko powinno w tym czasie pić znaczne ilości wody. Chore dziecko najczęściej leczone jest w domu, jednak w części przypadków przebieg choroby jest na tyle poważny, że należy przewieźć dziecko do szpitala.

Jeśli przebieg choroby jest łagodny, po ustaniu biegunki trwa ona jeszcze około 9 dni, aż organizm sam całkowicie zwalczy rotawirusa.

Zobacz też:


 

Rotawirusy GSK
redakcja

Jakie leki włożyć do wakacyjnej apteczki – radzi pediatra [WIDEO]

Rotawirusy
Fotolia
Zdrowie
Rotawirus u dzieci: objawy, przebieg i leczenie. Kiedy do szpitala?
Rotawirus u dzieci to jedna z najczęstszych przyczyn biegunki. Zakażenie jest szczególnie groźne dla niemowląt. Wyjaśniamy, jakie są objawy infekcji rotawirusowej, jak przebiega choroba i jak powinno wyglądać leczenie. Sprawdź, kiedy trzeba szybko jechać z dzieckiem do szpitala.

Rotawirus u małych dzieci daje groźne objawy i wymaga szybkiego leczenia. Najwięcej zakażeń rotawirusami notuje się od późnej jesieni do wiosny, a więc między październikiem i listopadem a majem. W przedszkolach dzieci zarażają się błyskawicznie, nic więc dziwnego, że rodzice chcą wiedzieć, co to są rotawirusy i jak się przed nimi ustrzec. Podpowiadamy, po czym poznać, że dziecko ma rotawirusa. Sprawdź, jak wygląda leczenie. Co to jest rotawirus u dzieci? Rotawirusy to wysoce zakaźne drobnoustroje. Mają kolisty kształt (stąd ich nazwa: „rota” po łacinie oznacza „koło”). Zakażenia rotawirusami są powszechne. Szacuje się, że każde dziecko poniżej 3.-5. roku życia chociaż raz będzie przechodzić infekcję rotawirusową. Większość zakażeń przebiega łagodnie lub bezobjawowo. Jednak u niemowląt i małych dzieci  zarażenie się rotawirusem może mieć bardzo poważne konsekwencje . Wymioty i biegunka wywołane przez rotawirusa grożą szybkim odwodnieniem. Z tego powodu rotawirus u dziecka młodszego niż półroczne często kończy się pobytem w szpitalu trwającym nawet powyżej tygodnia. Rotawirusy są nie tylko bardzo zakaźne, ale również szybko się namnażają. Do zakażenia może dojść poprzez: bezpośredni kontakt z osobą, która ma rotawirusa, kontakt z jej wydzielinami (śliną, kałem), styczność z zanieczyszczoną powierzchnią (np. dywan) lub przedmiotami (np. zabawki). Dzieci zarażają się rotawirusami, gdy wkładają do buzi rączki albo zabawki, którymi wcześniej bawił się zakażony maluch, albo dotykają klamki, na której znalazły się te zarazki. Co ważne – rotawirusy mogą przetrwać na skórze, np. dłoniach, do 4 godzin, a na przedmiotach, np. zabawkach, nawet do 10 dni. Do rozprzestrzeniania się zakażeń rotawirusowych często dochodzi wśród dzieci leczonych w szpitalu z innego...

dziecko, mama, płacz, łzy, smutek
Panthermedia
Zdrowie
Chroń dziecko przed rotawirusem
Rotawirus może być bardzo niebezpieczny dla niemowląt. Dlatego warto zrobić wszystko, by dziecko nie zachorowało.

Gdy dziecko zarazi się rotawirusem, normalne życie domowe staje na głowie. Wszystko zaczyna się kręcić wokół chorego dziecka, które ma biegunkę i dziecko wymiotuje . Zakażenie to jest wyczerpujące nie tylko dla malca, ale dla całej rodziny, dlatego warto wiedzieć, jak można się zarazić, jak trzeba leczyć, ale przede wszystkim, co robić, by uniknąć choroby. Szybki atak Wirus jest najgroźniejszy dla dzieci między 6. miesiącem a 2. rokiem życia. W pierwszym półroczu życia niemowlę, jeśli jest karmione naturalnie, chronią przeciwciała otrzymywane z mlekiem matki. Z kolei starsze dzieci, kilkulatki, przechodzą zakażenie tym wirusem łagodniej niż niemowlaki. Rotawirusem bardzo łatwo się zarazić – szybko przenosi się z ręki na rękę, np. podczas zabawy. Wirusa może przynieść starsze rodzeństwo z przedszkola czy szkoły, tata czy mama z pracy. Dlatego każde dziecko jest narażone na jego atak. Przebieg infekcji Choroba zwykle zaczyna się podwyższoną temperaturą (ok. 38°C). Następnie pojawiają się gwałtowne wymioty i biegunka. Dziecko oddaje nawet ponad 10 luźnych, wodnistych stolców na dobę. Z powodu biegunki maluch traci ogromne ilości płynów i elektrolitów, staje się słabe, apatyczne, senne. Wtedy bardzo szybko może dojść do odwodnienia. Sytuacja ta jest groźna dla zdrowia i życia dziecka. Objawy odwodnienia to: zapadnięte ciemiączko, suche, spierzchnięte, ciemnoczerwone usta, zapadnięte, matowe gałki oczne, płacz bez łez. Jeśli w dodatku maluch nie siusia od 3 (niemowlę) lub 6 godzin (starsze dziecko), a uchwycona dwoma palcami skóra na jego brzuchu tworzy fałd, który się nie rozprostowuje – na pewno doszło do odwodnienia. Trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem (jedź na ostry dyżur!). [CMS_PAGE_BREAK] W szpitalu O tym, czy dziecko musi pozostać w szpitalu, decyduje pediatra. Zależy to od stanu dziecka,...

jelitówka u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Jelitówka u dziecka: ile trwa i kiedy do szpitala?
Biegunka i wymioty to najczęstsze objawy jelitówki u dziecka. Choroba wymaga szybkiego działania, gdyż może doprowadzić do odwodnienia malucha. Czasem trzeba nawet jechać do szpitala. Wyjaśniamy, ile trwa jelitówka u dziecka, i jak jej zapobiegać.

Jelitówka u dziecka ma ostry przebieg i jest jedną z najczęstszych dolegliwości u noworodków i niemowląt. Szczyt zachorowań na jelitówkę przypada na okres od stycznia do marca, bo w tym czasie najbardziej spada odporność organizmu i jest on szczególnie narażony na wirusy. Opisujemy najczęstsze objawy jelitówki  i podajemy najlepsze metody jej leczenia. Spis treści: Jelitówka u dziecka: co to za choroba? Objawy jelitówki u dziecka Jelitówka u dziecka – ile trwa Grypa żołądkowa u dziecka: przyczyny Jelitówka u dziecka: leczenie Jak zapobiegać odwodnieniu przy jelitówce u dziecka? Jelitówka u dziecka: kiedy do szpitala? Grypa jelitowa u dziecka: zapobieganie Jelitówka u dziecka: co to za choroba? Jelitówka to popularna nazwa dla grypy jelitowej, zwanej także grypą żołądkową. To choroba zakaźna wywołana przez rotawirusy i powodująca zakażenie układu pokarmowego (żołądek i jelita). Bardzo łatwo zarazić się jelitówką, w efekcie czego w jednym czasie mogą na nią zachorować wszyscy w rodzinie – zarówno dzieci, jak i dorośli. Jednym z najbardziej charakterystycznych jej objawów jest biegunka, która jest szczególnie groźna dla niemowląt, gdyż może błyskawicznie doprowadzić do odwodnienia. Ważne! Rotawirusy wywołujące jelitówkę nie mają nic wspólnego z wirusem grypy. Objawy jelitówki u dziecka Grypa żołądkowa na ogół ma bardzo gwałtowny przebieg. Rotawirusy wnikają w błonę śluzową jelit i niszczą ją, wywołując bolesne dolegliwości.  Objawy jelitówki można na początku choroby pomylić z zatruciem pokarmowym , jednak jej przebieg jest dużo poważniejszy. Najgroźniejsze powikłanie jelitówki to odwodnienie. Jeżeli nie jest leczone, może spowodować u dziecka zaburzenia elektrolitowe, drgawki, zaburzenia pracy serca, a nawet zapaść. Objawami jelitówki u dziecka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz