Alergia krzyżowa: objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa to częsty problem u osób uczulonych. Polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek bylicy lub brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas jedzenia niektórych owoców, warzyw lub innych produktów. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażenie na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergii krzyżowych. Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
Czym jest alergia krzyżowa? Alergia krzyżowa sprawia, że osoba uczulona na pyłki może mieć np. objawy alergii także po zjedzeniu owoców, warzyw, orzechów lub małży. Przy powszechnym uczuleniu na brzozę objawy pojawiają się również po zjedzeniu jabłka i marchwi. A u osób uczulonych na sierść kota alergia może wystąpić wskutek jedzenia wieprzowiny.


Alergie krzyżowe – mechanizm powstawania

Alergeny możemy podzielić ze względu na sposób, w jaki dostają się do organizmu, na alergeny wziewne (pyłki), alergeny pokarmowe (warzywa, owoce, nabiał) i alergeny kontaktowe. Różnica między tymi trzema grupami okazuje się pozorna. Niektóre alergeny z każdej z trzech grup mogą mieć mniej lub bardziej podobne do siebie budową białka. Konsekwencją tego jest wywoływanie uczulenia u osoby, które zetknie się z tym białkiem zarówno wtedy, gdy dostanie się ono do jej organizmu drogą wziewną, jak i np. pokarmową.

Podobieństwa białek znaleźć można również w ramach każdej grupy alergenów (np. różne alergeny wziewne mają podobne białka). Osoba uczulona na pyłek brzozy, może mieć również objawy uczulenia po kontakcie z pyłkami innych drzew (alergeny krzyżowe dla brzozy to m.in. buk, dąb, jesion, leszczyna, olcha).  


Alergia krzyżowa – częsty problem

Z danych Polskiego Towarzystwa Alergologicznego wynika, że w Polsce ok. 30 proc. osób uczulonych na pyłki wykazuje reakcje krzyżowe z pokarmami. W przypadku osób uczulonych na pyłki brzozy jest to aż 80 proc. Z tego względu warto znać związki między alergenami. Jeśli wiemy, co jeść, a czego lepiej unikać, znamy kalendarz pylenia uczulających nas roślin, możemy minimalizować ryzyko wystąpienia objawów alergii krzyżowej. W większości przypadków symptomy uczulenia nie są silne (mogą mieć różny charakter i dotyczyć układu pokarmowego, oddechowego lub skóry). Czasem jednak może również dojść do wstrząsu anafilaktycznego.

Tabela alergii krzyżowych
W poniższej tabeli prezentujemy listę popularnych alergenów oraz powiązanych z nimi alergenów krzyżowych. Wybierz alergen, który powoduje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, co może doprowadzić do pojawienia się reakcji krzyżowej. Otrzymasz listę alergenów krzyżowych, z podziałem na częściej i rzadziej uczulające. Klikając w konkretny alergen poznasz wszystkie objawy niepożądane, które może powodować.

Zaznacz alergen

częstomożliwe

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.

Popularne tematy