GRY
 
 

Atopowe zapalenie skóry to kłopot dla całej rodziny. Jak pomóc dziecku z AZS? [ZDJĘCIA]

Skóra twojego dziecka jest cała w krostkach i pojawiły się na niej rozległe, łuszczące się plamy? Prawdopodobnie dziecko choruje na atopowe zapalenie skóry. To częsta choroba u małych dzieci - skąd się bierze?

Atopowe zapalenie skóry
fot. Fotolia
Na atopowe zapalenie skóry może zachorować już niemowlak, ale AZS może się pojawić nagle także u starszego dziecka, nawet u kilkulatka, który raczej nigdy nie miał problemów ze skórą. AZS jest niezwykle dokuczliwe, zwłaszcza dla małych dzieci – można więc powiedzieć, że wtedy na AZS choruje z maluszkiem cała rodzina.

Jakie są pierwsze objawy AZS?

Początek AZS jest najczęściej niewinny. U niemowlęcia pojawiają się czerwone plamy na policzkach, które po pewnym czasie przechodzą w wysypkę. Często na tym etapie możemy pomylić atopowe zapalenie skóry z alergią kontaktową, potówkami albo trądzikiem i czekamy, aż samo przejdzie. Niestety, AZS samo nie przechodzi – jeśli nie będziemy go leczyć, to wysypka się rozszerzy, a rączki i nóżki dziecka pokryją się suchymi, łuszczącymi się plamkami. Mimo stosowania różnych zabiegów pielęgnacyjnych, dolegliwości nie ustępują albo ustępują z trudnością. 

Zobacz, jak wygląda atopowe zapalenie skóry u dziecka:


 
Redakcja poleca: Jak leczyć AZS i łagodzić swędzenie skóry? – Film
Atopowa skóra jest wysuszona, pękająca i uporczywie swędzi. Jak odbudować prawidłowy naskórek i łagodzić świąd? Na pytania odpowiada dermatolog, dr n. med. Marta Hasse-Cieślińska. Obejrzyj film!

Co to jest AZS i w jaki sposób powstaje?

Atopowe zapalenie skóry to jeden z najbardziej dokuczliwych stanów zapalnych skóry. Objawia się uporczywym, trudnym do ukojenia świądem, zaczerwienieniem, suchością skóry, a nawet jej pękaniem. Skóra jest nadwrażliwa na czynniki zewnętrzne, łatwo podrażnia się np. pod wpływem ocierania się niewinnych z pozoru szwów ubranka dziecka. ​
Komórki zewnętrznej warstwy skóry u zdrowego niemowlęcia stykają się ze sobą tworząc delikatną, ale dobrą barierę ochronną. U malucha alergicznego naskórek jest przesuszony i „nastroszony” – dlatego łatwo wnikają przez niego bakterie, alergeny, środki chemiczne, powodując podrażnienia i stan zapalny. Uporczywy świąd wysypki powoduje, że niespokojny maluch stale się drapie, a to może spowodować przerwanie ciągłości skóry i infekcje. Walka z AZS jest trudna, bo nie ma jednego skutecznego lekarstwa na tę chorobę – kremy mogą łagodzić większość objawów, ale nie uleczą skóry w stu procentach. Na szczęście możesz pomóc maluszkowi również w inny sposób.

Zobacz też: Atopowe… czyli dziwne

Jak uniknąć alergii?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną powstawania atopowego zapalenia skóry. Jedną z głównych przyczyn jest podłoże genetyczne. Ryzyko wystąpienia AZS u dziecka, którego jedno z rodziców jest alergikiem, wynosi 30%, ale jeśli i mama, i tata cierpią na tę chorobę – ryzyko wzrasta aż do 60-70%! Na szczęście można proļować minimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia AZS u dziecka, jeszcze przed jego narodzeniem. Mama, która zażywa w ciąży dostępne w aptekach laseczki kwasu mlekowego (Lactobacillus GG), prawdopodobnie może zmniejszyć ryzyko alergii u swojego maleństwa.

Zobacz też: Test dla mamy alergika

Karmienie piersią a alergia

Najskuteczniejszą bronią przeciwko atopowemu zapaleniu skóry jest mleko matki, czyli karmienie piersią. Staraj się przez pierwsze pół roku karmić wyłącznie piersią, dzięki temu niemowlę uniknie alergizujących produktów.  Dopiero gdy maluch skończy sześć miesięcy, możesz zacząć wprowadzać nowe pokarmy, ale bardzo ostrożnie – podawaj dziecku najwyżej jedną nowość na kilka dni i uważnie obserwuj, czy nie pojawiają się na jego skórze niepokojące zmiany. 

Zobacz też: Jakie są objawy alergii u niemowlaka
Doładuj
Przeładuj