Objawy alergii u dzieci: jak rozpoznać alergię pokarmową, alergię na mleko, pyłki i na kota?
Objawy alergii u dziecka powinny być powodem do działania. Niektóre mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia! Czy wiesz, jak rozpoznać groźne objawy alergii pokarmowej i alergii na pyłki (np. duszność lub wstrząs anafilaktyczny)? Wyjaśniamy, co robić, by szybko pomóc dziecku z objawami uczulenia.

Objawy alergii u dziecka powinny wyostrzyć czujność rodzica. Dzięki szczegółowej obserwacji symptomów można rozpoznać groźne uczulenie i szybko zacząć działać. Objawy alergii pokarmowej czy alergii na pyłki zwykle są uciążliwe i męczące. Bywają jednak również niebezpieczne. Musisz wiedzieć, jak na nie reagować. Podpowiadamy, jak pomóc małemu alergikowi zależnie od pojawiających się objawów uczulenia.
Spis treści:
- Groźne objawy alergii u dzieci
- Objawy alergii pokarmowej u dzieci
- Objawy alergii wziewnej u dzieci
- Objawy alergii skórnej u dzieci
- Wstrząs anafilaktyczny: silna reakcja alergiczna u dziecka
Objawy alergii u dzieci
Dzieci mogą mieć wszystkie rodzaje uczuleń: pokarmowe, wziewne, kontaktowe. Objawy są różne w zależności od tego, który narząd atakują alergeny.
Groźne objawy alergii u dziecka:
- duszności i świsty w klatce piersiowej,
- pokrzywka,
- biegunka i wymioty
- wstrząs anafilaktyczny.
Objawy alergii pokarmowej u dzieci
Alergia pokarmowa u dziecka objawia się najczęściej dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Dziecko z objawami uczulenia może:
- obficie ulewać pokarm,
- wymiotować,
- mieć wzdęty brzuszek,
- silne kolki,
- biegunkę,
- śluz w stolcu (czasami),
- krew stolcu (czasami),
- słabszy apetyt,
- słabszy przyrost wagi,
- wolny wzrost,
- anemia (niedokrwistość).
Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać profilaktyka alergii pokarmowej u dziecka. Specjalne wytyczne pozwolą przeciwdziałać alergii u dziecka.
Objawy alergii na mleko u dzieci
Te objawy alergii zwykle dotykają niemowlęta i najczęściej oznaczają uczulenie na mleko. Wydają ci się mało niebezpieczne? Nieprawda! Mogą prowadzić do groźnego odwodnienia, gorszego rozwoju, pogorszenia odporności.
Jak pomóc dziecku z alergią pokarmową?
Konieczny jest kontakt z lekarzem. Jeśli pediatra podejrzewa alergię, zaleci wprowadzenie diety eliminacyjnej: odstawienie mleka modyfikowanego i zastąpienie go mieszanką mlekozastępczą, a jeżeli mama karmi piersią, to ona nie będzie mogła pić mleka ani jeść produktów mlecznych. Jeśli biegunka i wymioty rzeczywiście są spowodowane alergią na białko mleka krowiego, odstawienie mleka (także modyfikowanego) sprawi, że objawy znikną.
Objawy alergii wziewnej u dzieci
W przypadku alergii na pyłki objawy u dzieci dotyczą głównie układu oddechowego. Duszność i świsty w klatce piersiowej to typowe objawy alergii na pyłki u dzieci. Wszystkie objawy to:
- przewlekły katar (bez innych objawów infekcji),
- kaszel,
- duszność,
- świsty w klatce piersiowej.
- zapalenie spojówek (dziecko swędzą oczy, pojawia się łzawienie).
Ważne! Objawy alergii na sierść kota są silniejsze niż w przypadku alergii na psa. Należy do nich całoroczny katar, zapalenie spojówek, kaszel prowadzący do pojawienia się astmy. Objawy nasilają się z wiekiem. Uczuleniu na sierść kota może towarzyszyć alergia krzyżowa na mięso wieprzowe.
Jak pomóc dziecku z alergią wziewną?
Konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem: jedź z dzieckiem na izbę przyjęć do szpitala albo wezwij lekarza do domu. Jeśli u dziecka występują takie objawy alergiczne, lekarz zapisze środki antyhistaminowe oraz leki wziewne, rozszerzające oskrzela, które trzeba podać następnym razem, gdyby pojawiły się podobne objawy. Warto mieć w domu nebulizator, czyli inhalator pneumatyczny lub ultradźwiękowy. Jest łatwiejszy w użyciu od zwykłego inhalatora, bo jego stosowanie nie wymaga koordynowania wdechu z uwalnianą dawką leku.
Objawy alergii skórnej u dzieci
Odczynami alergicznymi reaguje też skóra (zwykle w przypadku alergii pokarmowej, ale często również wziewnej i kontaktowej). Objawy skórne alergii to najczęściej:
- sucha, swędząca skóra,
- wysypka, pokrzywka,
- rumień.
Objawy alergii na skórze u dzieci: pokrzywka
Łatwo ją odróżnić od innych zmian skórnych: skóra wygląda jak po oparzeniu pokrzywą. Bąble silnie swędzą i pieką, mogą być nawet na dużych powierzchniach ciała. Pojawiają się bardzo szybko po kontakcie z alergenem. Pokrzywce może towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy (obrzęk skóry i znajdujących się pod nią tkanek). Najczęściej powodują ją pokarmy (orzeszki ziemne, owoce morza, owoce cytrusowe i tropikalne, warzywa, sery, zwłaszcza pleśniowe) oraz leki. Czasem przyczyną problemów jest uczulenie na pyłki albo reakcja krzyżowa: np. u osoby uczulonej na brzozę objawy występują po zjedzeniu jabłka. Pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy mogą też pojawiać się po ugryzieniu przez owady.
Objawy alergii dotyczą też pośrednio układu nerwowego: alergiczne dziecko źle śpi, często się budzi, płacze, jest niespokojne, zmęczone, zdekoncentrowane. Gorzej przyswaja nowe wiadomości.
Jak pomóc dziecku z alergią skórną?
Koniecznie skontaktuj się z lekarzem, zwykle zaleca przyjmowanie przez dziecko odpowiednich leków przeciwhistaminowych.
Wstrząs anafilaktyczny: silna reakcja alergiczna u dziecka
Wstrząs anafilaktyczny na szczęście występuje u dzieci bardzo rzadko. U młodszych przyczyną może być alergen pokarmowy (np. mleko krowie, jajko kurze, orzeszki ziemne, laskowe, ryby, pszenica, soja), u starszych – także leki, użądlenie przez pszczołę, osę. Dziecko gwałtownie blednie lub sinieje, słabnie, wiotczeje, ma zawroty głowy, uczucie braku powietrza. Objawy mogą być poprzedzone także gwałtownymi wymiotami lub zlewnymi potami. Pojawia się duszność oraz niewydolność krążeniowa (spadek ciśnienia). Dziecko może stracić przytomność, a nawet umrzeć, ponieważ jeśli nastąpi silny obrzęk („opuchnięcie”) tkanek gardła, dojdzie do zamknięcia krtani i oddychanie stanie się niemożliwe.
Objawy wstrząsu występują najczęściej w ciągu kilku minut od kontaktu z alergenem. Bywają jednak także tzw. późne reakcje pojawiające się do 72 godzin.
Co robić? Konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna. Nie zastanawiaj się, tylko od razu wezwij pogotowie lub jedź z dzieckiem do szpitala. Dziecko powinno leżeć na plecach z uniesionymi nogami (to ogranicza reakcję wstrząsową). Konieczna jest fachowa pomoc ratująca życie (podanie domięśniowo adrenaliny).
Zobacz też: