dzieci wolą komputery niż zabawę na placu zabaw
fot. AdobeStock

Chodź na plac zabaw! Eeee... Nie chce mi się!

Zabierasz malucha na plac zabaw i myślisz, że tak będzie zawsze? Nic z tego! I tak przerzuci się na komputery i komórki. I za nic nie będzie chciał wyjść z domu. Tak przy najmniej pokazują badania. Zgadzasz się z tym?
Agnieszka Majchrzak
dzieci wolą komputery niż zabawę na placu zabaw
fot. AdobeStock
Te badania nie pozostawiają złudzeń - nic już nie będzie tak jak dawniej! Czasy, kiedy podwórko przed domem było centrum wszechświata nieodwołalnie odchodzi do lamusa. Badanie przeprowadzone przez NIVEA we współpracy z instytutem badawczym Kantar Millward Brown pokazują, że im dziecko jest starsze, tym mniej czasu spędza na świeżym powietrzu. Ten spadek jest wręcz drastyczny! Widzisz go wokół siebie?

Im starsze, tym gorzej

NIVEA przyjrzała się, jak dzieci spędzają wolny czas oraz jakich placów zabaw chcieliby ich rodzice. Z badania "Polskie place zabaw" wyłania się dosyć smutny obraz. O ile dzieci w wieku 3-6 lat chętnie przebywają na świeżym powietrzu (robi to 63 proc. dzieci w tej grupie wiekowej), to starsze dzieci w wieku 10-12 lat robią to już niechętnie (37 proc.). Starsze dzieci zabawę na zewnątrz zastępują korzystaniem z komputerów i urządzeń mobilnych. Widoczne jest odwrócenie proporcji – 33 proc. dzieci w wieku 3-6 lat i aż 66 proc. starszych dzieci spędza swój wolny czas z komórką w ręku. Badania pokazały, że dzieci w tygodniu spędzają około 5 godzin na powietrzu. Ale gdy tylko skończą 10 lat, czas ten skraca się. Dzieci w wieku 3-6 lat spędzają na powietrzu niemal 6 godzin, tymczasem 10- i 12-latkowie już 2 godziny mniej.
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Komórka nigdy nie jest nudna

" W czasach młodości współczesnych rodziców, pobliskie podwórko było dla nich całym światem" - tłumaczy psycholog dziecięcy Aleksandra Piotrowska. To tam toczyły się akcje najróżniejszych, niesamowitych przygód. Ale współczesny świat nieco się zmienił. "Bombarduje najmłodszych nowoczesnymi technologiami i mobilną rozrywką dostępną na wyciągnięcie ręki" - mówi psycholog.

Jej zdaniem, aby zachęcić dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu, nawiązywania bezpośrednich relacji z rówieśnikami i zostawienia telefonu w domu "musimy dać im coś, co rozbudzi w nich ciekawość". "Coś, co zmusi do myślenia, a zarazem będzie stanowiło wspaniałą zabawę" – podkreśla dr Piotrowska. Nie ma szansy, aby zwykły plac zabaw spełnił się w tej roli. "Zwykłe huśtawki i piaskownica, nie będą taką alternatywą, ponieważ dzieci w tym wieku ten etap mają już za sobą" - podkreśla psycholog.

Idealny plac zabaw, czyli jaki?

Badania pokazały, że połowa rodziców uważa, że place zabaw zaspokajają głównie potrzeby związane z rozwojem ruchowym. Bardzo rzadko spotykają miejsca, gdzie maluch pobawi się w grupie, rozwinie kreatywność. Ponad 95 proc. ankietowanych uważa, że aktualne place zabaw nie rozwijają naukowo i artystycznie. Zdaniem rodziców idealny plac zabaw, bez względu na wiek dzieci, musi być bezpieczny oraz właśnie rozwijać sportowo lub naukowo.

UWAGA! Szukamy idealnego ojca! Zagłosuj w naszym plebiscycie!

"Aby wygrać z komórką i komputerem musimy zaproponować dzieciom coś równie atrakcyjnego, coś co dostarczy ich umysłom przyciągających uwagę bodźców rozwojowych. Tylko wtedy nie usłyszymy od naszych dzieci słowa: nuda. Bo to właśnie tym wygrywa komórka z tradycyjnym podwórkiem czy znanym z naszej młodości trzepakiem"- ocenia dr Piotrowska.

Jak przekonać dziecko do wyjścia na dwór?

Zmiana stosunku dzieci do wychodzenia z domu i przebywania na świeżym powietrzu nie nastąpi z dnia na dzień. Aby to osiągnąć potrzebna jest współpraca i konsekwencja w działaniach. Z jednej strony należy skupić się na edukacji, a z drugiej tworzeniu odpowiednich miejsc do zabawy. NIVEA chce wesprzeć ten trend. Dlatego firma jest inicjatorką akcji Podwórka Talentów NIVEA, które poza dobrą zabawą gwarantują dzieciom także edukację. Dzięki niej powstaną nowe place zabaw, zaprojektowane w taki sposób, aby odkrywać i rozwijać dziecięce talenty, pasje, ich mocne strony i zainteresowania. Każdy plac zawierać będzie trzy strefy: sportową, naukową i artystyczną, zaprojektowane z myślą, aby integrować i zachęcać dzieci do ruchu na świeżym powietrzu.

Druga już edycja konkursu Podwórko Talentów NIVEA powoli dobiega końca. Obecnie trwa głosowanie, w którym do wygrania pozostało 15 Podwórek Talentów NIVEA. Listę lokalizacji biorących udział w akcji można sprawdzić na stronie www.podworko.nivea.pl oraz w aplikacji mobilnej. Głosować można codziennie do 21 czerwca. Czasu zostało już niewiele, a jest o co walczyć. Zajrzyj na stronę i pomóż dzieciom wygrać wspaniałe miejsce zabaw i nauki. Mamotoja.pl bardzo mocno kibicuje tej akcji!

A wy, czy chcecie mieć takie place zabaw blisko siebie? Jakie jest wasze zdanie o tym, jak powinien wyglądać plac zabaw, aby dzieci chciały na nim przebywać? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach.

Źródło: materiały prasowe NIVEA

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy