bieszczady atrakcje dla dzieci
fot. Adobe Stock

Bieszczady – atrakcje dla dzieci. Dzięki nim pokochają przyrodę!

Bieszczadzkie atrakcje dla dzieci to nie tylko kolejka leśna i Chatka Puchatka. Do wyboru jest cała masa ciekawych miejsc. Są tu malownicze i łatwe szlaki turystyczne, muzea, zagrody ze zwierzętami i atrakcje sportowe.
Ewa Janczak-Cwil
bieszczady atrakcje dla dzieci
fot. Adobe Stock
Planując odwiedzenie bieszczadzkich atrakcji dla dzieci trzeba będzie dokonać wyboru, bo nie sposób podczas jednego wyjazdu zobaczyć ich wszystkich! To, co możemy podpowiedzieć, to taki ich dobór, aby pokazać dzieciakom różne oblicza Bieszczad. Niech pobyt w parkach linowych, na basenach i w muzeach nie przysłoni wam tego, co w Bieszczadach najpiękniejsze – przyrody! Dlatego nasza rada brzmi: wybierzcie przeróżne atrakcje dla dzieci, a ułatwi wam to nasz spis, w którym przypisaliśmy je do różnych kategorii.
Uwaga! W związku z epidemią koronawirusa przed wyprawą do wybranej atrakcji warto tam zadzwonić i dowiedzieć się, czy i na jakich warunkach funkcjonuje!

Bieszczady atrakcje dla dzieci:

Przyrodnicze atrakcje dla dzieci w Bieszczadach

Bieszczady to przede wszystkim przyroda! Góry, lasy, także coraz rzadsze w Polsce – lasy bukowe, potoki, łąki, malownicze skałki... A do tego maliny, jeżyny i jagody prosto z krzaka (no dobra, lepiej je najpierw umyć)! Naprawdę warto zanurzyć się w tę pachnącą zielenią krainę – pójść na szlak, zdrzemnąć się pod krzakiem na łące, zamoczyć nogi w potoku i zachłysnąć się widokami. Poniższa lista atrakcji przyrodniczych z pewnością wam to ułatwi.

Odcięci od świata – studencka baza namiotowa w Rabe

Atrakcja dla rodzin z nieco podrośniętymi dziećmi (od. 4-5 roku życia). Znajduje się niedaleko Baligrodu. Można tu spać we własnym namiocie, bazowym namiocie dziesięcioosobowym lub w drewnianej chatce. Panują spartańskie warunki – jest sławojka zwana Błękitną Rapsodią, miejsce na ognisko i dwa potoki. Zatem gotować trzeba na ognisku (ziemniaki z ogniska – pycha!) lub na turystycznej kuchence, a mycie odbywa się tu w lodowatym potoku – zapewniam, warto! Do bazy można dojechać samochodem, co przy dzieciach zdecydowanie polecamy. Do tej bazy trafiają tylko prawdziwi amatorzy Bieszczad – próżno szukać tu fanów disco-polo i żłopiących piwo „karków’’.

bieszczady atrakcje dla dzieci Rabe
fot. Ewa Janczak-Cwil

Baza jest zlokalizowana w miejscu, gdzie kiedyś była wieś Rabe. W bazie nie ma zasięgu GSM – trzeba wyjść na drogę, aby go złapać. Drogą prawie nic nie jeździ – jest spokój, cisza i pięknie wygwieżdżone niebo. Tutaj czas płynie inaczej! Dzieciaki mogą łapać żaby i jaszczurki (byle nie robiły im krzywdy!), siedzieć wieczorem przy ognisku i słuchać gry na gitarze i piosenek, i jak na dzieci przystało – samodzielnie wyszukiwać sobie zajęcia. Wokół można zebrać świeżą miętę, pokrzywę i skrzyp i zaparzyć z nich pyszną herbatę.

W bukowym lesie

Z Rabe warto iść na wycieczkę na Chryszczatą – niewysoki szczyt, na który prowadzi szlak z Przełęczy Żebrak – traficie na nią idąc z bazy drogą w górę. Szlak wiedzie raz pod górę raz z górki. Zobaczycie tu piękny bukowy las zachwycający stalowym kolorem pni i grą światło-cieni.

Chryszczata to zarośnięty szczyt, nie ma z niego widoku (kiedyś była tu wieża widokowa). Atrakcją jest sam spacer. Po drugiej stronie szczytu, w niezbyt dużej odległości, są urokliwe Jeziorka Duszatyńskie. Na wędrówkę tam i z powrotem (bez zaglądania nad jeziorka) lepiej zarezerwować 3/4 dnia, jeśli wędrujecie z maluchami. Nie zapomnijcie o zdrowych przekąskach!

bieszczady atrakcje dla dzieci bukowy las
fot. Adobe Stock

Drzemka na łące

Między Rabe a Baligrodem (tu są sklepy) zobaczycie fantastyczne łąki. Warto zejść z drogi i pójść ścieżką wśród traw i ziół – co za zapach! Da się tu znaleźć miejsce na piknik i drzemkę w cieniu. Na niebie można zobaczyć drapieżne ptaki, a w trawach sarny. Dzieciaki mogą tu buszować do woli, a rodzice będą mieli je cały czas na oku.

Leśny Zwierzyniec, czyli minizoo w Lisznej,

Do podziwiania jest miejscowe ptactwo, dziki, nutrie, lisy i daniele. Wstęp dla dzieci do lat 7 jest bezpłatny, a dla starszych bilety kosztują ok. 10 zł. Liszna 9, 38-607 Liszna, tel: 503 539 192

Wiejskie ZOO w Berezce

Atrakcje dla najmłodszych: do oglądania, karmienia i głaskania są tu króliki, cielaki, kozy, owce, perliczki, kaczki, gęsi, kury, indyki, prosiaczki, gołębie, pawie, oślica, myszy i konie. Na miejscu jest też labirynt z siana, prawdziwy wiejski ogródek, zjeżdżalnia linowa, a także warsztaty wyrobu masła, zajęcia garncarskie, wiejskie kręgle, jazda konna i inne atrakcje. Berezka 30b, www.wiejskiezoo.pl, tel. 600 078 272

Solina

Warto zajrzeć do mało znanych wiosek nad jeziorem – do Zawozu, Werlasu i Teleśnicy Oszwarowej. Nie ma tu stoisk z pamiątkami, nie ma knajpek – te są np. w Polańczyku. W polecanych wsiach z łatwością znajdziecie ciche miejsce nad wodą z pięknym widokiem.

bieszczady atrakcje dla dzieci Solina
fot. Adobe Stock
Redakcja poleca: Przegląd kostiumów kąpielowych dla dzieci Mothercare
Na letnie upały musimy jeszcze trochę zaczekać. Mimo to w sklepach Mothercare pojawiła się już kolekcja kostiumów kąpielowych dla dzieci. Zobacz je!

Bieszczady – atrakcje dla dzieci – łatwe szlaki turystyczne

Poniżej znajdziesz propozycje na wycieczki piesze, z którymi poradzą sobie nawet najmłodsze dzieci. Nie zapomnij wyposażyć malca w dziecięcy plecak i czapkę z daszkiem – niech poczuje się jak prawdziwy turysta.

Bacówka pod Honem i Hon

Bacówka jest dostępna niemal z samochodu. Warto jednak zostawić auto ciut niżej i do bacówki podejść pieszo. Stamtąd w 20 minut wejdziecie na Hon. To idealny szczyt dla rodziców z dziećmi – droga nie jest trudna i poradzą sobie z nią nawet dwulatki.

Chatka Puchatka

Jest to najwyżej położone bieszczadzkie schronisko na Połoninie Wetlińskiej. Dojdziecie do niej w około godzinę z Przełęczy Wyżnej, gdzie można na parkingu zostawić samochód. Spod Chatki Puchatka – można napić się herbaty lub coś przekąsić – rozciąga się fantastyczny widok na Połoninę Caryńską. Momentami szlak jest nieco stromy, ale nie tak, by nie poradził sobie na nim trzy- czy czterolatek.

bieszczady atrakcje dla dzieci Chatka Puchatka
fot. Adobe Stock
Uwaga! W tym zestawieniu Chatki Puchatka nie mogło zabraknąć, ale... Od maja 2020 r. schronisko jest w remoncie, który potrwa do końca 2021 roku. Zmianie uległ także przebieg szlaku, który wiódł do schroniska. Turyści mogą korzystać z bacówki wybudowanej w 2019 roku i dotrzeć na grzbiet Połoniny Wetlińskiej.

Wieś Łopienka

Samochód zostawcie na parkingu położonym przy drodze Dołżyca–Terka. Do wsi idzie się żwirową drogą bez konieczności pokonywania większych wzniesień. Trasa wiedzie dnem wąskiej doliny. Po drodze są stanowiska do wypału węgla drzewnego. To, że zbliżacie się do celu, zasygnalizują wam krzyże cerkwi majaczące wśród drzew.

Sine Wiry i Zawój

Początek trasy to jest to samo miejsce, gdzie zaczyna się droga do Łopienki. Nieopodal jest most – trzeba go przekroczyć, aby wejść na żwirową ścieżkę prowadzącą do Rezerwatu Sine Wiry i dawnej wsi Zawój.
Droga wiedzie wzdłuż potoku, który tworzy meandry i kaskady, a w końcu do Sinych Wirów, czyli fontann piany na skalnych progach. Wycieczkę można skończyć tutaj lub pójść dalej do Zawoju. Jest tam wiata i tablice opisujące historię wsi. Nie przegapcie tam cerkwiska i starego cmentarza, które znajdują się na stromym wzniesieniu nieopodal. Towarzyszą im olbrzymie drzewa.

bieszczady atrakcje dla dzieci Sine Wiry
fot. Adobe Stock

Dwernik Kamień w Zatwarnicy

Niemal cały szlak przebiega w lesie – idealna trasa na upalny dzień. W drodze na szczyt Dwernika znajdziecie tablice z opisami przyrodniczymi i historycznymi, ślady po okopach z czasów I Wojny Światowej. Po zdobyciu szczyty (to naprawdę pestka!) nagrodzeni zostaniecie pięknym widokiem obejmującym panoramę Bieszczad z Tarnicą i Połoninami.

bieszczady atrakcje dla dzieci Połoniny
fot. Adobe Stock

Bieszczady – atrakcje dla dzieci – sportowe i inne

Poniżej lista różnego rodzaju atrakcji, ze sportowymi na czele. Wybierzcie coś, co będzie odpowiednie dla wieku waszych dzieci.

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Do wyboru dwie trasy, które rozpoczynają się w Majdanie: do Balnicy (długość przejazdu: 9 km) lub do Przysłupa (11 km). Przed wyjazdem można zwiedzić skansenu i ekspozycję muzealną. Obie trasy poprowadzone zostały przez malownicze zakątki Bieszczad. Idealna propozycja dla rodziców z najmłodszymi dziećmi.
Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, Majdan 17, 38-607 Cisna, Tel. (+48) 13 468 63 35, Email: biuro@fbkl.pl

Spływ pontonami

Wycieczka trwa dwie godziny i pozwala podziwiać bieszczadzką przyrodę. Spływ jest spokojny, idealny dla rodzin z dziećmi. Ceny wahają się od 35 zł dla dzieci do lat 16 do 39 zł dla dorosłych. Cena obejmuje wypożyczenie pontonu, zajęcia z instruktorem i dowiezienie grupy na miejsce startu spływu.
Zielony Ponton, Białogórska, 38-540 Sanok, Telefon: 697 075 795

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Przejazd drezynami to fantastyczne przeżycie łączące przyjemność z aktywnym wypoczynkiem. Do wyboru dwie trasy: z Ustrzyków Dolnych (czas przejazdu to 1,5 h) oraz z Uherców Mineralnych (czas przejazdu 2 h). Wypożyczenie drezyny kosztuje nieco ponad 100 zł. W jednej zmieści się do 5 osób. Trzeba ją zarezerwować przez internet. Drezyny Rowerowe Uherce Mineralne 62a, 38-623 Uherce Mineralne (dawna stacja PKP), tel. 570 770 108 (czynny od 9.00 do 16.00), Email: biuro@drezynyrowerowe.pl

Parki Linowe

1. Bieszczadzki Park Linowy „KAMIKAZE’’ na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Nad Solinką’’ w Cisnej. Trasy dla dorosłych i dzieci (od 140 cm wzrostu z rękami uniesionymi do góry). Pokonanie trasy trwa ok. godziny.

2. Lemur Park w Polańczyku. Cztery trasy o różnym stopniu trudności, najłatwiejsza dla dzieci od 3. roku życia (trasa niebieska, w całości zabezpieczona siatkami). ul. Zdrojowa, Polańczyk, tel. 733 672 674

Bieszczady – atrakcje dla dzieci – muzea i zabytki

Zachęcamy do wybrania się na wycieczkę szlakiem cerkwi oraz do Muzeum Dobranocek.

Cerkwie

Najłatwiejszy dostęp z dziećmi jest do cerwki w Łopience, w Smolniku nad Sanem (wpisana na listę UNESCO) oraz na cmentarz żydowski z Lutowiskach. Poza nimi warto zobaczyć:
  • Cerkiew w Hoszowie – pięknie położona na wzgórzu, 100 m od drogi,
  • Cerkiew w Krościenku – położona w widłach dwóch potoków,
  • Cerkiew w Równi,
  • Cerkiew w Rzepedzi,
  • Cerkwie w Komańczy
  • Cerkiew w Mucznem.

bieszczady atrakcje dla dzieci cerkiew w Mucznem
Cerkiew w Mucznem, fot. Adobe Stock

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Przenosi rodziców i dzieci w świat dzieciństwa. Można tu spotkać Bolka i Lolka, Misia Coralgola, Reksia, Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Małego Pingwina Pik-Poka, Trzy Misie, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, Pszczółkę Maję, Wilka i Zająca oraz wiele innych postaci. Ceny biletów: 8 zł normalny, 4 zł ulgowy. Muzem Dobranocek, ul. Mickiewicza 13, Rzeszów, rezerwacja: 17 748 36 51, kasa: 17 748 36 52, e-mail: edukacja@muzeumdobranocek.pl

Więcej o pomysłach na wakacje z dziećmi:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy