Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
poród przedwczesny
AdobeStock
Poród naturalny

Poród przedwczesny: definicja, objawy, przyczyny, czynniki ryzyka

Poród przedwczesny to poród przed 37. tygodniem ciąży. Ryzyko przedwczesnego porodu jest większe, gdy kobieta pije i pali w ciąży. Czynniki ryzyka to także: zapalenie wewnątrzmaciczne, problemy z łożyskiem, choroby przewlekłe.

Poród przedwczesny jest zagrożeniem dla zdrowia i życia dziecka. Im ciąża jest bardziej zaawansowana – tym szansa na przeżycie dziecka i jego prawidłowy rozwój jest większa. Przyszła mama nie powinna bagatelizować regularnych skurczów macicy, które są jednym z objawów. Wydzielina z pochwy ma wtedy brązowy lub różowy kolor, może także sączyć się płyn owodniowy. Zdarza się, że zagrażający poród przedwczesny można zatrzymać, zakładając na szyjkę macicy szef okrężny lub za pomocą innych metod.

Spis treści: 

  1. Poród przedwczesny
  2. Przyczyny przedwczesnego porodu
  3. Objawy przedwczesnego porodu
  4. Jak zapobiec porodowi przedwczesnemu?

Lepiej urodzić dziecko w 7 niż w 8 miesiącu. Prawda czy mit? [WIDEO]

Poród przedwczesny

Poród przedwczesny to narodziny dziecka przed 37. tygodniem ciąży. Lekarze nazywają tak również zakończenie ciąży od 23. tygodnia ciąży (do 22. tygodnia ciąży jest to poronienie). Dziecko urodzone za wcześnie to także noworodek, który w chwili urodzenia ważył 500–2500 gramów. Najwięcej wcześniaków rodzi się w krajach afrykańskich i azjatyckich - około 12%, w Europie jest to ok. 6 %. W medycynie poród przedwczesny nadal nie jest do końca wyjaśnionym zjawiskiem, możliwe jest jednak określenie czynników ryzyka. Kiedy poród przedwczesny jest bezpieczny? Dzieje się tak, im większy jest wiek ciąży w chwili porodu. 

Przyczyny przedwczesnego porodu

Wbrew pozorom nie tylko ciąża zagrożona jest przyczyną wcześniejszych narodzin dziecka. Duży wpływ na urodzenie wcześniaka ma również styl życia przyszłej mamy. Jeśli kobieta dba o siebie, unika stresu i nadmiernego wysiłku, jest większa szansa, że urodzi o czasie. Do przyczyn porodu przedwczesnego można zaliczyć:

  • przebyty wcześniej poród przed terminem
  • zakażenie wewnątrzmaciczne – trudne do stwierdzenia, ponieważ nie dają objawów
  • ciąża mnoga – ponad 70 proc. ciąż, w wyniku których na świat przychodzą bliźnięta lub wieloraczki, kończy się za wcześnie
  • problemy z łożyskiem, np. niewydolność, łożysko przodujące
  • wiek mamy – poniżej 17. roku życia lub powyżej 40.
  • zły sposób odżywiania podczas ciąży
  • nadwaga lub niedowaga przyszłej mamy
  • choroby przewlekłe – jeśli przyszła mama ma nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, problemy z sercem lub nerkami, przez całą ciążę powinna być nie tylko pod opieką ginekologa, ale również lekarza specjalisty, który pokieruje leczeniem jej choroby.
  • infekcje intymne – ciąża im szczególnie sprzyja, jeżeli wydzielina z pochwy zmienia kolor, pojawia się świąd lub pieczenie, jak najszybciej zgłoś się do lekarza, aby zalecił odpowiednie leczenie.
  • palenie papierosów i picie alkoholu podczas ciąży
  • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego – zdarza się w 30 proc. porodów przedwczesnych. 

Objawy przedwczesnego porodu

Mimo postępu medycyny nadal trudno przewidzieć, czy ciąża nie zakończy się przed terminem. Objawy porodu przedwczesnego mogą pozostać niezauważone lub zbagatelizowane. W drugiej połowie ciąży kobieta jest przygotowana na pojawienie się skurczów przepowiadających i może nie odróżnić ich od prawidłowych skurczów porodowych, które pojawiają się, gdy zaczyna się akcja porodowa. W przypadku porodu przedwczesnego:

Jak zapobiec porodowi przedwczesnemu?

Czy poród przedwczesny można zatrzymać? W niektórych sytuacjach zatrzymanie porodu przedwczesnego jest możliwe. Szybkie uchwycenie niepokojących objawów i rozpoczęcie leczenia pomoże w opóźnieniu narodzin dziecka. Dla płodu każdy kolejny dzień w łonie mamy ma bardzo duże znaczenie – pozwala dojrzeć i lepiej przygotować się do życia po drugiej stronie brzucha. Każdy dodatkowy dzień, który dziecko spędzi w brzuchu mamy, jest bardzo ważny dla jego rozwoju.
Jak zapobiec przedwczesnemu porodowi? Kobieta zagrożona porodem przedwczesnym otrzymuje leki przeciwskurczowe i musi leżeć, czasami konieczna jest też hospitalizacja na oddziale patologii ciąży. W niektórych przypadkach (niewydolność szyjki macicy) na szyjkę zakłada się szew okrężny lub pessar

Stosuje się także:

  • Tokolizę – kobieta otrzymuje leki tokolityczne, ma to na celu zahamowanie czynności skurczowych macicy. Pozwala opóźnić je o ok. 48 godzin, dzięki czemu lekarze mają czas, by podać inne leki, np. takie, które wspomagają dojrzewanie płuc u płodu. Jest to także czas na przeniesienie kobiety do innego ośrodka z oddziałem intensywnej opieki noworodkowej
  • Kortykosteroidy – zapobiegają niewydolności oddechowej u wcześniaków, a także stanom zapalnym i zakażeniu ogólnoustrojowemu.
  • Antybiotyki – bezwzględnie muszą być podane, gdy doszło u kobiety do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego, ponieważ istnieje wtedy ryzyko zakażenia wewnątrzmacicznego.
  • Progesteron – jest to preparat stosowany przy podtrzymywaniu ciąży.


Zobacz też:

Poród – kiedy do szpitala?
AdobeStock
Poród naturalny
Poród – kiedy jechać do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Kiedy rozpoczyna się poród, nie od razu trzeba jechać do szpitala. Pierwsze skurcze porodowe należy spokojnie przeczekać. Do szpitala jedziemy, kiedy akcja przybierze na sile. Dr Ewa Kurowska ze szpitala Medicover wyjaśnia, jak się zachować w tej niecodziennej sytuacji.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, kiedy jechać do szpitala podczas porodu. Dr n. med. Ewa Kurowska ze szpitala Medicover w Warszawie wyjaśnia, że każda pacjentka jest inna i każda akcja porodowa może przebiegać inaczej (nawet każdy kolejny poród u tej samej rodzącej może wyglądać zupełnie inaczej). „My najczęściej proponujemy naszym pacjentkom, aby uzbroiły się w cierpliwość i  spokojnie obserwowały kolejne sygnały rozwijającego się porodu” – tłumaczy ginekolog. Skąd zatem wiedzieć, kiedy jest ten właściwy moment na wyruszenie do szpitala podczas porodu? Poród – kiedy do szpitala? Najwyraźniejszym sygnałem porodowym jest czynność skurczowa. Skurcze porodowe to napinanie się macicy. Na początku są niebolesne, ale w miarę rozwoju porodu, stają się coraz częstsze i silniejsze. „Jeżeli czynność skurczowa pojawiająca się co najmniej przez 10 minut utrzymuje się przez 3 godziny, wtedy warto jechać do szpitala” – wyjaśnia dr Ewa Kurowska.  Co robić, kiedy pojawią się pierwsze skurcze?  Czasami rodząca może pomyśleć, że nie warto jechać od razu do szpitala, gdy pojawiają się skurcze porodowe, ale jednocześnie boi się, że jak będzie spokojnie czekać, w końcu nie zdąży. Czy w takiej sytuacji warto wykonać dla pewności telefon do szpitala? Ginekolog radzi, by tego nie robić. „ Przez telefon nie jesteśmy w stanie zbadać pacjentki i ocenić, czy to już jest początek porodu, czy jeszcze nie. Jeśli rodząca się niepokoi, to lepiej niech po prostu przyjedzie do szpitala na badanie” – twierdzi ekspertka. Odpłynięcie płynu owodniowego: czy jechać do szpitala? „Jeśli chodzi o odpłynięcie płynu owodniowego , to także nie ma potrzeby jechać na sygnale na porodówkę” – mówi dr Kurowska. Warto uzbroić się w cierpliwość,...

twardy brzuch przed porodem
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Twardy brzuch przed porodem: czy stawianie się brzucha to norma?
Twardy brzuch przed porodem to jeden ze zwiastunów, że rozwiązanie jest już blisko. Stawianie się brzucha nie powinno cię więc niepokoić. Jeśli jednak poza twardym brzuchem masz inne objawy, np. krwawienie z dróg rodnych lub ból pojawia się na początku ciąży - pilnie skontaktuj się z lekarzem.

Twardy brzuch przed porodem lub uczucie określane jako twardnienie brzucha oznacza, że odczuwasz właśnie skurcze – przepowiadające albo porodowe. Brzuch robi się wtedy twardy jak piłka, pojawia się ból o różnym natężeniu i napięcie w podbrzuszu. Niżej wyjaśniamy, kiedy twardy brzuch w ciąży to tylko zwykły trening macicy, a kiedy rzeczywiście zaczyna się poród. Twardy brzuch przed porodem - najważniejsze informacje: Brzuch przed porodem – twardy czy miękki? Twardy brzuch pod koniec ciąży Objawy porodu - twardy brzuch Inne informacje o końcu ciąży:  Upławy i inne niepokojące objawy pod koniec ciąży Dolegliwości przed porodem Poród przedwczesny: przyczyny Poród po terminie Dieta pod koniec ciąży Badania w III trymestrze ciąży Brzuch przed porodem – twardy czy miękki? Twardnienie brzucha nie powinno cię niepokoić, jest to naturalny objaw przed porodem. Skurcze Braxtona-Hicksa (czyli skurcze przepowiadające) mogłaś odczuwać już po 20. tygodniu ciąży . Wcześniej pojawiały się rzadko i szybko ustępowały. W końcówce ciąży możesz odczuwać je częściej, bo po kilkutygodniowej rozgrzewce macica zabrała się do intensywnego treningu. Trwają mniej więcej pół minuty, ale zdarza się, że i nieco dłużej. Twardy brzuch pod koniec ciąży Brzuch robi się twardy (najpierw u góry, a potem skurcz przechodzi do dołu). Im bliżej porodu, tym bardziej dają się we znaki. Możesz je czuć nawet raz na pół godziny. Ale zawsze ustępują. Nie martw się nimi, bo nie oznaczają, że dziecko chce przyjść na świat przed czasem. Skurcze przepowiadające służą wytrenowaniu macicy, ale także stymulują pracę mięśni dziecka. Około 30. tygodnia ciąży skurcze, czyli twardnienie brzucha możesz odczuwać w reakcji na zewnętrzne i wewnętrzne bodźce, np....

Edipresse
Poród naturalny
Poród nie musi boleć
Wszyscy mówią, że poród musi boleć. No tak, ale Ty wiesz, że tego nie wytrzymasz. Co robić? Poproś o znieczulenie!

Jaki może być? Nieznośny, rozdzierający, dojmujący. Czy to Twój ból? Bo mój często jest nie do zniesienia. Gdy czuję, że się zbliża, wszystko we mnie krzyczy: Ratunku! Przesadzam? Ani trochę. Moja znajoma nie rozumie, dlaczego tak łatwo się poddaję: „Walcz z nim!”. Ona to potrafi, jest twarda, może dlatego, że – jak sama mówi – pochodzi z gór? No cóż, ja jestem z Wrocławia. Ale gdy tak mnie dopinguje, bym dzielnie znosiła cierpienie, patrzę na nią z pobłażaniem i powtarzam za Bogusławem Lindą: „Co ty wiesz o bólu?”.   Różna wrażliwość na ból porodowy No właśnie, co wiemy o bólu? To, że nie ma jednej oceny jego nasilenia – inaczej Ty postrzegasz swój ból, a inaczej osoba postronna (zwykle uważa za mniej silny). To, że każdy ma inny próg wrażliwości. Kobiety odczuwają go mocniej niż mężczyźni, a intensywność odczuwania zależy także od samopoczucia, stanu ducha. Dlatego każdy poród jest inny i każda kobieta inaczej odczuwa ból. Jedno jest pewne, może odpowiadać za spowolnienie akcji porodowej! Masz wątpliwości, by poprosić o znieczulenie? Bo brak bólu oznacza, że nie będziesz dobrą matką? Bo dzieci z porodu znieczulanego gorzej rosną? Nie pozwól sobie tego wmówić! Ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. ZOBACZ TEŻ: pięć powodów, by rodzić naturalnie     Znieczulenie w czasie porodu to także Twój wybór O tym, czy zastosować znieczulenie, w niektórych wypadkach decyduje lekarz (znajdziesz je na drugiej stronie). Jeśli nic Ci nie dolega, to i tak wybór należy do Ciebie (możesz zaznaczyć, że chcesz otrzymać znieczulenie w specjalnym planie porodu ). Przecież nikt nie wie lepiej, ile jesteś w stanie znieść. Jeśli zniesisz każde cierpienie, to nie ma potrzeby, abyś korzystała ze znieczulenia – ot tak, na wszelki wypadek. Poddaj się bólowi, skup na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz