orzechy w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Orzechy w ciąży – czy można je jeść, jakie i ile? Które są najzdrowsze?

Jeszcze do niedawna orzechy były na dietetycznej „czarnej liście” ciężarnych. Naukowcy jednak rozprawili się z mitem, który spędzał sen z powiek kobietom w ciąży. Dowiedz się, jakie orzechy warto spożywać w ciąży oraz w jakich ilościach.

Dawniej kobietom odradzano spożywanie orzechów w ciąży z uwagi na ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. To jednak mit! Co więcej, zawarte w nich składniki odżywcze mogą przyczynić się do szybszego rozwoju mózgu u dzieci. Ile orzechów dziennie można zjadać w czasie ciąży?

Spis treści:

  1. Czy można jeść orzechy w ciąży?
  2. Jedzenie orzechów w ciąży – dlaczego warto je jeść?
  3. Jakie orzechy można jeść w ciąży i które są najzdrowsze?
  4. Ile orzechów dziennie należy jeść w ciąży?

Czy można jeść orzechy w ciąży?

Nie tylko można, a nawet trzeba! Ciąża to wyjątkowy czas dla organizmu kobiety. To właśnie wtedy znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na wiele składników, witamin i minerałów. Zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta w ciąży ma realny wpływ na zdrowie i… inteligencję dziecka. Jedzenie orzechów w ciąży jest więc jak najbardziej wskazane.

W 2019 roku Institute for Global Health z Barcelony przeprowadził badanie na 2 tysiącach ciężarnych kobiet. Polegało ono na analizie wpływu diety na rozwój dziecka. Dzieci matek, które w czasie ciąży przynajmniej 3 razy w tygodniu spożywały orzechy, znacznie lepiej radziły sobie w testach weryfikujących umiejętności poznawcze w porównaniu do dzieci, których mamy nie jadały orzechów.

Przed laty odradzano ciężarnym jedzenie orzechów z uwagi na ryzyko wystąpienia alergii u dziecka. W 2015 roku bostońscy alergolodzy przeprowadzili badania na 8 tysiącach ciężarnych. Orzechy były stałym elementem diety badanych. Okazało się, że tylko 140 dzieci spośród 8 tysięcy miało uczulenie na orzechy. Alergolodzy potwierdzili, że jedzenie orzechów w ciąży nie ma wpływu na rozwój alergii na ten składnik w wieku dziecięcym.

Jedzenie orzechów w ciąży – dlaczego warto je jeść?

Orzechy są wartościowym źródłem białka, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju ciąży i zdrowia (a także dobrego samopoczucia) u ciężarnych. Oprócz wspomnianego białka orzechy to bogactwo składników odżywczych i witamin takich jak:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega,
  • żelazo,
  • magnez,
  • fosfor,
  • cynk,
  • selen,
  • witaminy z grupy B, E i K.

Jakie orzechy można jeść w ciąży i które są najzdrowsze?

Prawidłowa odpowiedź to: wszystkie. Które orzechy są jednak najzdrowsze? W rankingu orzechów najlepiej wypadają orzechy włoskie, orzechy makadamia, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, orzechy brazylijskie i migdały. Równie dobrym wyborem dla ciężarnych będą też orzechy arachidowe, jednak warto wybrać te, które nie są prażone i nie zawierają ogromnej ilości soli (nadmiar soli jest niewskazany w ciąży – może podnieść ciśnienie oraz zatrzymuje wodę w organizmie, co prowadzi do opuchlizny).

Orzechy włoskie w ciąży

Nie bez powodu mówi się, że jedzenie orzechów włoskich wspiera pracę mózgu – to prawda. To właśnie one, spośród wszystkich orzechów, wyróżniają się najwyższą zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych wspierających rozwój i pracę mózgu. Chronią one także przed rozwojem alergii. Oprócz kwasów tłuszczowych i białka orzechy włoskie zawierają wysoką ilość witaminy B i E. Najlepsze i najsmaczniejsze będą świeże orzechy włoskie. Nie należy pozbywać się skórki, która otacza orzechy, gdyż to właśnie ona ma największą ilość antyoksydantów.

Orzechy laskowe w ciąży

Na orzechach laskowych oparte jest najsłynniejsze czekoladowe smarowidło – Nutella. Jest pyszna, ale niezbyt zdrowa. W ciąży zdecydowanie lepiej sięgnąć po miazgę z orzechów laskowych z dodatkiem kakao i słodzika albo po czyste masło z orzechów laskowych. Dlaczego warto włączyć je do diety?

Orzechy laskowe są fantastycznym źródłem kwasu foliowego niezbędnego do prawidłowego rozwoju ciąży, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych wspierających rozwój mózgu u płodu. To jednak nie wszystko. Orzechy laskowe zawierają wysoką zawartość błonnika, który wspomaga prawidłową pracę jelit i zapobiega zaparciom. Ponadto wyróżniają się wysoką zawartością witamin B, E i K, selenu, żelaza, magnezu, potasu i  miedzi.

Orzechy brazylijskie, makadamia i ziemne w ciąży

Orzechy brazylijskie to źródło magnezu, fosforu i potasu, który pomaga utrzymać odpowiedni poziom ciśnienia. To także skarbnica nienasyconych kwasów tłuszczowych, które odgrywają ważną rolę w prawidłowym przebiegu ciąży – wpływają one na długość ciąży i jej prawidłowy przebieg. Orzechy makadamia, mimo wysokiej zawartości tłuszczu (to właśnie z nich powstaje znany i ceniony olej makadamia) wyróżniają się naprawdę niską zawartością węglowodanów. Pozwalają na prawidłowe utrzymanie poziomu glukozy, dlatego będą doskonałym rozwiązaniem dla diabetyków. Orzechy ziemne, których zjadanie w ciąży wzbudzało niegdyś wątpliwości (związane jest to z mitem o właściwościach alergizujących dziecko), zawierają mnóstwo białka, a także wysoką ilość potasu, magnezu, żelaza i witamin z grupy B.

Pistacje i nerkowce

Pistacje zawierają wysoką ilość kwasu omega-9, wspierającego układ immunologiczny i nerwowy. Pistacje w ciąży najlepiej zjadać niesolone, gdyż nadmiar soli w diecie ciężarnej prowadzi do obrzęków i wzrostu ciśnienia krwi, na które w tym stanie trzeba wyjątkowo uważać. Nerkowce z kolei zawierają wysoką ilość kwasów omega-3, które wspierają rozwój mózgu u płodu. Oprócz tego w nerkowcach znajdują się witaminy z grupy B, witamina C, witamina E oraz wapń, fosfor, magnez i potas. 

Ile orzechów dziennie należy jeść w ciąży?

Zdania są podzielone – Amerykańska Agencja ds. Żywności zaleca spożywanie do 42 g wybranych orzechów dziennie. Polski Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie 30 g orzechów, co równa się jednej niewielkiej garstce.

Orzechy, choć zdrowe, pożywne i pozytywnie oddziałujące na mamę i dziecko, mają naprawdę dużo kalorii. Mimo tego, że dieta w ciąży powinna być bogata w wiele składników odżywczych, warto brać pod uwagę kaloryczność spożywanych posiłków. Nadmierne przybieranie na wadze w czasie ciąży może być problemem – a jedzenie orzechów w nadmiarze może się do tego przyczynić.

Zobacz też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA