Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
grzyby w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko

Jedzenie grzybów w ciąży nie jest zabronione – grzyby jadalne nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy ani jej dziecka. Jeśli jednak dojdzie do zatrucia trującymi grzybami, zawarte w nich toksyny będą śmiertelnie niebezpieczne dla obojga.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można jeść grzyby. – Jedzenie grzybów w ciąży z pewnego źródła, czyli tych, o których wiadomo na 100 procent, że nie są trujące, jest bezpieczne, a nawet korzystne dla zdrowia mamy i jej dziecka. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że w pysznej grzybowej potrawie znajdą się także grzyby trujące – wyjaśnia Karolina Madej, specjalistka żywienia człowieka i dietetyki z firmy Maczfit.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Grzyby w ciąży – tylko z pewnego źródła!

Na pewno słyszałaś niejeden raz, że jedzenie grzybów w ciąży to nie jest dobry pomysł. – Grzyby, jak wiadomo, mogą być niebezpieczne, szczególnie jeśli nie znamy ich pochodzenia. Na pewno trzeba unikać kupowania grzybów na przydrożnych stoiskach, bo nie ma pewności, że zostały odpowiednio sprawdzone. Na wszelki wypadek lepiej również nie jeść mniej znanych rodzajów grzybów. Z podgrzybkami, które należą do grzybów jadalnych, nie będzie problemu – mówi nasza ekspertka.

Czy jedzenie grzybów leśnych w ciąży jest korzystne?

Grzyby przez wiele lat były niedocenianie. Obecnie wiadomo już, że mogą być cennym składnikiem diety. Zawierają prowitaminę D, selen wzmacniający odporność, przeciwutleniacze i betaklugan działające przeciwnowotworowo. Są też produktem, który ma bardzo wysoką gęstość odżywczą, co oznacza, że każda kaloria, której dostarczają, wiąże się z dużym ładunkiem substancji odżywczych. W specjalnej skali ANDI, która pokazuje właśnie gęstość odżywczą, grzyby mają wartość 238 punktów, a np. dla porównania pierś kurczaka – tylko 21-24 punkty. Jest tylko jeden problem. Niektóre grzyby są trujące, a ludzie często je mylą z tymi jadalnymi.

Grzybowe pomyłki: lista grzybów jadalnych, które są bardzo podobne grzybów niejadalnych i trujących

  • Borowik szlachetny, czyli prawdziwek jest mylony z goryczakiem żółciowym nie jest on silnie trujący, ale ma bardzo charakterystyczny, gorzki smak.
  • Czubajka kania jest mylona śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym i silnie trującym muchomorem plamistym. W obu przypadkach ich spożycie może zakończyć się śmiercią. Można ją także pomylić w wywołującą wymioty czubajeczką ostrołuskową i czubajeczką ostrołuskową.
  • Gąska zielonka (gołąbek zielonawy) jest mylona ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym – zjedzony nawet w niewielkich ilościach może doprowadzić do śmierci.
  • Mleczaj rydz jest mylony z mleczajem wełnianką, którego spożycie może wywoływać ciężkie rozstroje żołądkowo-jelitowe.
  • Opieńka miodowa jest mylona z maślanką wiązkową  już 30 minut po spożyciu może wywołać silną biegunkę i wymioty.
  • Pieczarka polna jest mylona z trującą pieczarką żółtawą – jej spożycie może wywołać silne zaburzenia trawienia, połączone z mdłościami i wymiotami. Na szczęście łatwo ją rozpoznać po odrażającym smaku.
  • Pieprznik jadalny, czyli kurka jest mylona z lisówką pomarańczową, która wywołuje dolegliwości trawienne.

Czy podczas ciąży można jeść grzyby suszone?

Jeśli chodzi o grzyby suszone jedzone w ciąży, to one niczym nie różnią się od tych świeżych – suszone grzyby jadalne są bezpieczne. Natomiast suszony grzyb trujący może być równie szkodliwy, jak ten świeżo zebrany w lesie. Dlatego w przypadku grzybów suszonych również trzeba sprawdzać, czy pochodzą z pewnego źródła. Jeśli tak, to ani świąteczna zupa grzybowa, ani świeże grzyby duszone, ani sos grzybowy w ciąży nie zaszkodzą.

Jak przyrządzać grzyby?

Grzyby to m.in. cenne źródło witamin z grupy B, warto zatem, by gościły na naszych talerzach. Najważniejsza sprawa: jeść można tylko grzyby jadalne. Dlatego bez obaw w ciąży można jeść m.in. podgrzybki, borowiki czy kurki. Warto jednak pamiętać o ich odpowiedniej obróbce kulinarnej. – Duśmy grzyby bez obsmażania, aby były lżej strawne – mówi Karolina Madej.

Nasza ekspertka przestrzega także, aby w czasie ciąży zachować większą ostrożność wobec wszystkich produktów, które mogą być źródłem zakażeń pokarmowych. Należą do nich nie tylko grzyby, ale również niepasteryzowane mleko i produkty mleczne, surowe jajka i mięso lub niedomyte warzywa.

Podsumowanie: W czasie ciąży można jeść grzyby kupowane w sklepach (np. pieczarki), a także grzyby leśne. Te ostatnie muszą jednak pochodzić z pewnego źródła. Jeśli kupujesz grzyby leśne, np. podgrzybki, borowiki (świeże, lub suszone), powinny mieć atest wystawiony przez klasyfikatora grzybów (szukaj go na opakowaniu).

Nigdy, nie tylko w czasie ciąży, nie jedz grzybów, co do których nie masz pewności, że są jadalne. Jeśli zbierasz grzyby i masz wątpliwości, możesz zgłosić się do Sanepidu. Pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych w sezonie grzybowym bezpłatnie oceniają, czy zebrane grzyby są jadalne.

Zobacz też:

Zbieranie grzybów z dziekciem
AdobeStock
Psychotesty i quizy
Jadalny czy trujący? Rozpoznaj grzyby! [QUIZ]
Jak myć jagody?
AdobeStock
Zdrowie
Jak myć jagody, żeby usunąć z nich groźne jaja bąblowca?
Dokładnie mycie jagód może uchronić nas przed niebezpiecznym pasożytem: bąblowcem. Wywołana przez niego bąblowica jest chorobą trudną do wykrycia i może rozwijać się podstępnie nawet przez lata.

Jagody rosną nisko przy ziemi, dlatego mogą na nich pozostawać odchody lisów czy innych leśnych zwierząt, zawierające jaja tasiemca wielojamowego. Jedzenie jagód prosto z krzaczka – nawet na oko zupełnie czystych, spłukanych deszczem – może grozić przedostaniem się jaj bąblowca do układu pokarmowego i rozwoju tasiemca. Jak prawidłowo myć jagody, żeby uniknąć zarażenia się bąblowicą? Podpowiadamy! Spis treści: Jak prawidłowo myć jagody? Bąblowica: co to za choroba? Jak rozwija się bąblowica? Leczenie bąblowicy Jak prawidłowo myć jagody? Aby zmniejszyć ryzyko zjedzenia razem z jagodami jaj tasiemca, koniecznie przed podaniem tych owoców na stół musimy je przepłukać kilkakrotnie pod bieżącą wodą . Najlepiej myć jagody małymi partiami w dłoniach albo ewentualnie w sitku czy durszlaku (wówczas będzie mniejsza szansa, że te delikatne owoce się uszkodzą). Warto wiedzieć, że jaja bąblowca giną dopiero w temperaturze powyżej 60 stopni C . Aby mieć 100 procent pewności, że jagody nie staną się źródłem zakażenia, należy jeść je po obróbce termicznej . Można też jagody płukać w gorącej wodzie, ale wtedy z pewnością stracą część jędrności, koloru i aromatu. Produktami bezpiecznymi są np. jagodzianki, ciasta z jagodami, kompoty i dżemy jagodowe. Jeżeli sami zrywacie jagody w lesie, po powrocie do domu musicie bardzo dokładnie umyć dłonie i wyszorować paznokcie. Bąblowica: co to za choroba? Bąblowica to choroba pasożytnicza, którą wywołuje tasiemiec bąblowiec, a właściwie dwa rodzaje tasiemca: Echinococcus granulosus (jednojajowy) i Echinococcus multilocularis (wielojajowy). Jaja tych pasożytów roznoszą psy i lisy, a czasem również koty i małe gryzonie, takie jak nornice. Najłatwiej zarazić się bąblowicą poprzez jedzenie niemytych jagód, poziomek czy...

co jeść w ciąży
fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Zastanawiasz się, co jeść w ciąży, bo wiesz, że dieta wpływa na zdrowie dziecka. Ciąża to czas, kiedy twój jadłospis ma szczególne znaczenie – niedobory pewnych składników mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu albo twoje zdrowie. Sprawdź, co jeść w ciąży – lista wskazanych i odradzanych produktów jest prosta, a wszystkie składniki – w zasięgu twojej ręki.

Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej jeść w czasie ciąży, nie musisz szukać kulinarnych inspiracji w dalekim świecie. Dr Preeti Agrawal, ginekolożka-położnik z Wrocławia, uważa, że zdrową dietę w każdym trymestrze ciąży można stworzyć na bazie tradycyjnych składników znanych w Polsce od lat. Aby mieć dobrą formę i wagę oraz urodzić zdrowe, mądre dziecko, jedz kasze, chude mięso, ryby i zdrowe tłuszcze. Do polecanych produktów dołączamy również informacje o tym, czego nie powinna jeść kobieta w ciąży. Spis treści: Co jeść w ciąży – lista Co jeść w ciąży – 1 trymestr Co jeść w ciąży – 2 trymestr Co jeść w ciąży – 3 trymestr Co pić w ciąży? Co jeść w ciąży? Lista Każda przyszła mama zastanawia się, jakie produkty powinna jeść kobieta w ciąży. To niezmiernie ważne dla rozwoju maluszka!  Poniżej lista produktów, z których organizm matki i płodu powinien czerpać energię. To konkretny spis tego, co najlepiej jeść w ciąży. Jak wyliczono, ciąża wiąże się z dodatkowym zapotrzebowaniem kalorycznym na poziomie ok. 75 000 kcal przez cały okres jej trwania. Część z tych dodatkowych kilokalorii zostanie przez organizm przekazana dziecku, a część organizm przyszłej mamy wykorzysta na wytworzenie łożyska, wód płodowych i worka owodniowego. 1. Kasze i produkty zbożowe Kasze są niedoceniane, a zawierają wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Uodporniają również na stres, a także zwiększają wytrzymałość organizmu – co jest bardzo ważne przed porodem, dlatego w ciąży powinnaś jeść różne kasze. Kasze są również doskonałym źródłem węglowodanów i białka. Dostarczają składniki mineralne, a także błonnik i tłuszcze – wszystko, czego potrzebujesz w diecie w ciąży . Co jeść w ciąży: kaszę jaglaną,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta