grzyby w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko

Jedzenie grzybów w ciąży nie jest zabronione – grzyby jadalne nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy ani jej dziecka. Jeśli jednak dojdzie do zatrucia trującymi grzybami, zawarte w nich toksyny będą śmiertelnie niebezpieczne dla obojga.

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można jeść grzyby. – Jedzenie grzybów w ciąży z pewnego źródła, czyli tych, o których wiadomo na 100 procent, że nie są trujące, jest bezpieczne, a nawet korzystne dla zdrowia mamy i jej dziecka. Jednak zawsze istnieje ryzyko, że w pysznej grzybowej potrawie znajdą się także grzyby trujące – wyjaśnia Karolina Madej, specjalistka żywienia człowieka i dietetyki z firmy Maczfit.

Spis treści:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Grzyby w ciąży – tylko z pewnego źródła!

Na pewno słyszałaś niejeden raz, że jedzenie grzybów w ciąży to nie jest dobry pomysł. – Grzyby, jak wiadomo, mogą być niebezpieczne, szczególnie jeśli nie znamy ich pochodzenia. Na pewno trzeba unikać kupowania grzybów na przydrożnych stoiskach, bo nie ma pewności, że zostały odpowiednio sprawdzone. Na wszelki wypadek lepiej również nie jeść mniej znanych rodzajów grzybów. Z podgrzybkami, które należą do grzybów jadalnych, nie będzie problemu – mówi nasza ekspertka.

Czy jedzenie grzybów leśnych w ciąży jest korzystne?

Grzyby przez wiele lat były niedocenianie. Obecnie wiadomo już, że mogą być cennym składnikiem diety. Zawierają prowitaminę D, selen wzmacniający odporność, przeciwutleniacze i betaklugan działające przeciwnowotworowo. Są też produktem, który ma bardzo wysoką gęstość odżywczą, co oznacza, że każda kaloria, której dostarczają, wiąże się z dużym ładunkiem substancji odżywczych. W specjalnej skali ANDI, która pokazuje właśnie gęstość odżywczą, grzyby mają wartość 238 punktów, a np. dla porównania pierś kurczaka – tylko 21-24 punkty. Jest tylko jeden problem. Niektóre grzyby są trujące, a ludzie często je mylą z tymi jadalnymi.

Grzybowe pomyłki: lista grzybów jadalnych, które są bardzo podobne grzybów niejadalnych i trujących

  • Borowik szlachetny, czyli prawdziwek jest mylony z goryczakiem żółciowym nie jest on silnie trujący, ale ma bardzo charakterystyczny, gorzki smak.
  • Czubajka kania jest mylona śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym i silnie trującym muchomorem plamistym. W obu przypadkach ich spożycie może zakończyć się śmiercią. Można ją także pomylić w wywołującą wymioty czubajeczką ostrołuskową i czubajeczką ostrołuskową.
  • Gąska zielonka (gołąbek zielonawy) jest mylona ze śmiertelnie trującym muchomorem sromotnikowym – zjedzony nawet w niewielkich ilościach może doprowadzić do śmierci.
  • Mleczaj rydz jest mylony z mleczajem wełnianką, którego spożycie może wywoływać ciężkie rozstroje żołądkowo-jelitowe.
  • Opieńka miodowa jest mylona z maślanką wiązkową  już 30 minut po spożyciu może wywołać silną biegunkę i wymioty.
  • Pieczarka polna jest mylona z trującą pieczarką żółtawą – jej spożycie może wywołać silne zaburzenia trawienia, połączone z mdłościami i wymiotami. Na szczęście łatwo ją rozpoznać po odrażającym smaku.
  • Pieprznik jadalny, czyli kurka jest mylona z lisówką pomarańczową, która wywołuje dolegliwości trawienne.

Czy podczas ciąży można jeść grzyby suszone?

Jeśli chodzi o grzyby suszone jedzone w ciąży, to one niczym nie różnią się od tych świeżych – suszone grzyby jadalne są bezpieczne. Natomiast suszony grzyb trujący może być równie szkodliwy, jak ten świeżo zebrany w lesie. Dlatego w przypadku grzybów suszonych również trzeba sprawdzać, czy pochodzą z pewnego źródła. Jeśli tak, to ani świąteczna zupa grzybowa, ani świeże grzyby duszone, ani sos grzybowy w ciąży nie zaszkodzą.

Jak przyrządzać grzyby?

Grzyby to m.in. cenne źródło witamin z grupy B, warto zatem, by gościły na naszych talerzach. Najważniejsza sprawa: jeść można tylko grzyby jadalne. Dlatego bez obaw w ciąży można jeść m.in. podgrzybki, borowiki czy kurki. Warto jednak pamiętać o ich odpowiedniej obróbce kulinarnej. – Duśmy grzyby bez obsmażania, aby były lżej strawne – mówi Karolina Madej.

Nasza ekspertka przestrzega także, aby w czasie ciąży zachować większą ostrożność wobec wszystkich produktów, które mogą być źródłem zakażeń pokarmowych. Należą do nich nie tylko grzyby, ale również niepasteryzowane mleko i produkty mleczne, surowe jajka i mięso lub niedomyte warzywa.

Podsumowanie: W czasie ciąży można jeść grzyby kupowane w sklepach (np. pieczarki), a także grzyby leśne. Te ostatnie muszą jednak pochodzić z pewnego źródła. Jeśli kupujesz grzyby leśne, np. podgrzybki, borowiki (świeże, lub suszone), powinny mieć atest wystawiony przez klasyfikatora grzybów (szukaj go na opakowaniu).

Nigdy, nie tylko w czasie ciąży, nie jedz grzybów, co do których nie masz pewności, że są jadalne. Jeśli zbierasz grzyby i masz wątpliwości, możesz zgłosić się do Sanepidu. Pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych w sezonie grzybowym bezpłatnie oceniają, czy zebrane grzyby są jadalne.

Zobacz też:

Zbieranie grzybów z dziekciem
AdobeStock
Psychotesty i quizy
Jadalny czy trujący? Rozpoznaj grzyby! [QUIZ]
Jak myć jagody?
AdobeStock
Zdrowie
Jak myć jagody, żeby usunąć z nich groźne jaja bąblowca?
Dokładnie mycie jagód może uchronić nas przed niebezpiecznym pasożytem: bąblowcem. Wywołana przez niego bąblowica jest chorobą trudną do wykrycia i może rozwijać się podstępnie nawet przez lata.

Jagody rosną nisko przy ziemi, dlatego mogą na nich pozostawać odchody lisów czy innych leśnych zwierząt, zawierające jaja tasiemca wielojamowego. Jedzenie jagód prosto z krzaczka – nawet na oko zupełnie czystych, spłukanych deszczem – może grozić przedostaniem się jaj bąblowca do układu pokarmowego i rozwoju tasiemca. Jak prawidłowo myć jagody, żeby uniknąć zarażenia się bąblowicą? Podpowiadamy! Spis treści: Jak prawidłowo myć jagody? Bąblowica: co to za choroba? Jak rozwija się bąblowica? Leczenie bąblowicy Jak prawidłowo myć jagody? Aby zmniejszyć ryzyko zjedzenia razem z jagodami jaj tasiemca, koniecznie przed podaniem tych owoców na stół musimy je przepłukać kilkakrotnie pod bieżącą wodą . Najlepiej myć jagody małymi partiami w dłoniach albo ewentualnie w sitku czy durszlaku (wówczas będzie mniejsza szansa, że te delikatne owoce się uszkodzą). Warto wiedzieć, że jaja bąblowca giną dopiero w temperaturze powyżej 60 stopni C . Aby mieć 100 procent pewności, że jagody nie staną się źródłem zakażenia, należy jeść je po obróbce termicznej . Można też jagody płukać w gorącej wodzie, ale wtedy z pewnością stracą część jędrności, koloru i aromatu. Produktami bezpiecznymi są np. jagodzianki, ciasta z jagodami, kompoty i dżemy jagodowe. Jeżeli sami zrywacie jagody w lesie, po powrocie do domu musicie bardzo dokładnie umyć dłonie i wyszorować paznokcie. Bąblowica: co to za choroba? Bąblowica to choroba pasożytnicza, którą wywołuje tasiemiec bąblowiec, a właściwie dwa rodzaje tasiemca: Echinococcus granulosus (jednojajowy) i Echinococcus multilocularis (wielojajowy). Jaja tych pasożytów roznoszą psy i lisy, a czasem również koty i małe gryzonie, takie jak nornice. Najłatwiej zarazić się bąblowicą poprzez jedzenie niemytych jagód, poziomek czy...

co jeść w ciąży
fotolia
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Zastanawiasz się, co jeść w ciąży, bo wiesz, że dieta wpływa na zdrowie dziecka. Ciąża to czas, kiedy twój jadłospis ma szczególne znaczenie – niedobory pewnych składników mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu albo twoje zdrowie. Sprawdź, co jeść w ciąży – lista wskazanych i odradzanych produktów jest prosta, a wszystkie składniki – w zasięgu twojej ręki.

Jeśli zastanawiasz się, co najlepiej jeść w czasie ciąży, nie musisz szukać kulinarnych inspiracji w dalekim świecie. Dr Preeti Agrawal, ginekolożka-położnik z Wrocławia, uważa, że zdrową dietę w każdym trymestrze ciąży można stworzyć na bazie tradycyjnych składników znanych w Polsce od lat. Aby mieć dobrą formę i wagę oraz urodzić zdrowe, mądre dziecko, jedz kasze, chude mięso, ryby i zdrowe tłuszcze. Do polecanych produktów dołączamy również informacje o tym, czego nie powinna jeść kobieta w ciąży. Spis treści: Co jeść w ciąży – lista Co jeść w ciąży – 1 trymestr Co jeść w ciąży – 2 trymestr Co jeść w ciąży – 3 trymestr Co pić w ciąży? Co jeść w ciąży? Lista Każda przyszła mama zastanawia się, jakie produkty powinna jeść kobieta w ciąży. To niezmiernie ważne dla rozwoju maluszka!  Poniżej lista produktów, z których organizm matki i płodu powinien czerpać energię. To konkretny spis tego, co najlepiej jeść w ciąży. Jak wyliczono, ciąża wiąże się z dodatkowym zapotrzebowaniem kalorycznym na poziomie ok. 75 000 kcal przez cały okres jej trwania. Część z tych dodatkowych kilokalorii zostanie przez organizm przekazana dziecku, a część organizm przyszłej mamy wykorzysta na wytworzenie łożyska, wód płodowych i worka owodniowego. 1. Kasze i produkty zbożowe Kasze są niedoceniane, a zawierają wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Uodporniają również na stres, a także zwiększają wytrzymałość organizmu – co jest bardzo ważne przed porodem, dlatego w ciąży powinnaś jeść różne kasze. Kasze są również doskonałym źródłem węglowodanów i białka. Dostarczają składniki mineralne, a także błonnik i tłuszcze – wszystko, czego potrzebujesz w diecie w ciąży . Co jeść w ciąży: kaszę jaglaną,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj