Grzyby

Dziwne grzyby
grzyby

Dziwne grzyby – jadalne i niejadalne nietypowe grzyby w Polsce

Dziwnych grzybów w Polsce nie brakuje. Niektóre są wyglądają naprawdę egzotycznie, bo i pochodzą z dalekich krajów. Część jednak to nasze rodzime, europejskie gatunki, które są w Polsce rzadko spotykane. Być może przez to, że widuje się je rzadko, zasłużyły na miano dziwnych grzybów.
Ewa Janczak-Cwil
Grzyby niejadalne z gąbką
grzyby

Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)

Choć powszechnie sądzimy inaczej, nie wszystkie grzyby z gąbką są jadalne. Grzyby niejadalne z gąbką dzielą się na trujące i takie, których nie je się ze względu na ich zły smak. Sprawdź, jak wyglądają niejadalne grzyby z gabką, czyli siateczką od spodu kapelusza.
Ewa Janczak-Cwil
grzyby a karmienie piersią
karmienie piersią
grzyby

Grzyby a karmienie piersią – co wolno, a czego lepiej unikać

Jedzenie grzybów podczas karmienia piersią nie jest odradzane w oficjalnych zaleceniach. To oznacza, że karmiące mamy mogą jeść grzyby. Jednak tak samo, jak w przypadku każdej innej osoby, a zwłaszcza dzieci, temat ten wzbudza wiele wątpliwości. Wyjaśniamy, skąd się one biorą.
Ewa Janczak-Cwil
grzyby trujące w rękach dziecka2.jpg
grzyby
trujące rośliny

Grzyby trujące i najczęściej mylone - tych nie zbieraj! Rozpoznasz je? [GALERIA]

Okazuje się, że grzyby trujące, potocznie zwane trujakami, czasami mogą wyglądać nietypowo i wcale nie tak trudno o pomyłkę. Przyjrzyj się uważnie i zapamiętaj, jakich gatunków nie należy zbierać. Naucz też tego swoje dzieci!
Ewa Janczak-Cwil
grzyby w ciąży
grzyby
dieta w ciąży

Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko

Jedzenie grzybów w ciąży nie jest zabronione – grzyby jadalne nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy ani jej dziecka. Jeśli jednak dojdzie do zatrucia trującymi grzybami, zawarte w nich toksyny będą śmiertelnie niebezpieczne dla obojga.
Małgorzata Wódz
dzieci z Afganistanu zatrute grzybami
grzyby

Dzieci z Afganistanu zatrute grzybami. Lekarze: „Nie udało nam się pomóc”

Tragiczne wieści z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie: mimo wysiłków lekarzom nie udało się uratować dwóch afgańskich chłopców, którzy zatruli się grzybami w ośrodku dla uchodźców. Jeden zmarł, drugiemu nie pomógł nawet przeszczep wątroby.
Magdalena Drab
dzieci z Afganistanu zatruły się grzybami
grzyby

Afgańskie dzieci zatruły się w Polsce grzybami. Ich stan jest krytyczny. Co wiadomo?

Troje dzieci z Afganistanu zjadło trujące muchomory sromotnikowe, wszystkie w ciężkim stanie trafiły do szpitala. Dzieci wraz z rodzinami przebywały w ośrodku dla cudzoziemców. Nie wiadomo, dlaczego rodzina postanowiła zjeść trujące grzyby.
Magdalena Drab
kolorowanki grzyby
grzyby
kolorowanka
kolorowanka do druku

Kolorowanki: grzyby do wydruku (6 obrazków)

Kolorowanki przedstawiające grzyby to wspaniała rozrywka dla najmłodszych. Kolorowanki są również świetną okazją, by dzieci zapoznały się z najważniejszymi zasadami grzybobrania. Zobacz kolorowanki z grzybami do wydruku.
Joanna Biegaj
grzyby dla dzieci
grzyby
problemy z jedzeniem
jedzenie dla dzieci

Grzyby dla dzieci: od ilu lat dzieci mogą jeść grzyby?

Grzyby mogą stanowić dla dzieci śmiertelne zagrożenie. Największe ryzyko niosą za sobą leśne grzyby (również suszone) w diecie dziecka. Bezpieczne, choć ciężkostrawne, są pieczarki, ale ich wartość odżywcza nie jest na tyle duża, aby karmić nimi dzieci. Od jakiego wieku można podawać dziecku grzyby?
Beata Turska
Grzyby nie są dla dzieci!
grzyby

15 rzeczy, które musisz wiedzieć o grzybach - to sprawa życia i śmierci!

Wszyscy znają się na grzybach, a jednak wciąż dochodzi do tragicznych w skutkach zatruć. Co trzeba wiedzieć o grzybach? Co robić, gdy doszło do zatrucia? Czy można zatruć się grzybami jadalnymi?
Beata Turska
pieczarki w ciąży
grzyby

Czy można jeść pieczarki w ciąży? Odpowiedź nie jest oczywista

Jedzenie pieczarek w ciąży jest w pełni bezpieczne pod dwoma warunkami: że pochodzą z uprawy i są świeże. W przypadku pieczarek dziko rosnących zawsze istnieje ryzyko pomylenia ich z bardzo trującymi muchomorami – jadowitym i sromotnikowym.
Ewa Janczak-Cwil
pieczarki a karmienie piersią
grzyby

Pieczarki a karmienie piersią – nie wszystkie pieczarki są bezpieczne

Kobiety karmiące piersią bez obaw mogą jeść pieczarki hodowlane, gdyż nie niosą one ze sobą ryzyka zatrucia. Są jednak ciężkostrawne i mogą wywołać dyskomfort trawienny. Ciężkostrawne składniki grzybów nie przenikają do pokarmu matki i nie zagrażają dziecku.
Ewa Janczak-Cwil
czy małe dzieci mogą jeść pieczarki
grzyby

Czy małe dzieci mogą jeść pieczarki? – odpowiada lekarz

Wielu rodziców zastanawia się, czy małe dzieci mogą jeść pieczarki. W przeciwieństwie do grzybów leśnych, w przypadku pieczarek nie ma ryzyka zatrucia. Jednak ze względu na ich ciężkostrawność, bez uszczerbku dla diety dziecka, można i warto z nich zrezygnować.
Beata Turska
muchomor sromotnikowy i grzyby jadalne.jpg
grzyby

Niestrawność czy zatrucie grzybami? Kiedy jechać natychmiast do szpitala?

Nawet jeśli znasz się na grzybach i zbierasz je od lat - ta jedna pomyłka może być niebezpieczna dla ciebie lub zdrowia twojej rodziny. Dlatego musisz wiedzieć jak się nie zatruć grzybami i co robić, jeśli już do tego dojdzie. Niestrawność czy zatrucie? Czy wiesz jakie są objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza a kiedy od razu na pogotowie?
Weronika Zagojska
Grzyby w diecie dziecka
grzyby
dieta dziecka

"Grzyby – pokarm nie dla dzieci!" – szef sanepidu... rapuje i ostrzega rodziców!

Dzieci nie powinny jeść żadnych grzybów, nawet pieczarek – alarmują lekarze. Główny Inspektor Sanitarny ostrzega rodziców w bardzo nietypowy sposób!
Hanna Szczesiak
grzyby
grzyby
rozszerzanie diety niemowlaka

Nigdy nie dawaj niemowlakowi grzybów!

Grzyby dla małych dzieci, a już zwłaszcza dla niemowląt mogą być śmiertelnie niebezpieczne! Nie podawaj ich w ogóle małym dzieciom, a zwłaszcza niemowlętom. Nie dość że są mało wartościowe odżywczo, to jeszcze mogą być przyczyną olbrzymich kłopotów.
Aleksandra Sobieraj