Jagody w ciąży – czy borówki leśne są bezpieczne dla ciężarnej? A jagody goi i accai?
Jagody, zwane też borówkami leśnymi, należą do najzdrowszych owoców świata. Są też smaczne i aromatyczne zarówno na surowo jak i przetworzone. Jagody w ciąży można jeść, ale tylko pod pewnymi warunkami.
Jagody (nazywane w niektórych regionach Polski również borówkami) warto jeść w okresie ciąży ze względu na ich walory odżywcze i prozdrowotne. Ponieważ są to owoce leśne, włączenie ich do diety może wiązać się z pewnym zagrożeniem dla zdrowia. Chodzi o możliwość skażenia owoców jagodowych jajami pasożyta – tasiemca bąblowca. Są jednak sposoby, które pozwalają to ryzyko ograniczyć lub całkiem wyeliminować. Zastosowanie ich sprawia, że jedzenie deserów z jagodami, picie soku lub sięganie po takie dania jak pierogi z jagodami będzie stuprocentowo bezpieczne w ciąży.
Okazuje się, że nasze leśne jagody są o wiele bezpieczniejsze dla kobiet w ciąży od takich egzotycznych jagód jak acai czy goji.
Spis treści:
- Czy można jeść jagody w ciąży?
- Borówki leśne w ciąży – czy mycie wystarcza?
- Jagody leśne – właściwości dla ciężarnej
- Egzotyczne jagody goji i acai – czy warto jeść je w ciąży?
Czy można jeść jagody w ciąży?
Jedzenie jagód jest zalecane w okresie ciąży ze względu na dobroczynny wpływ tych owoców na zdrowie i samopoczucie ciężarnej. Zawarte w czarnych jagodach antocyjany uszczelniają i poprawiają elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Usprawniają tym samym przepływ krwi, a przez to zapobiegają ciążowym obrzękom oraz pojawieniu się nadciśnienia.
Czarnym borówkom przypisuje się działanie lecznicze w infekcjach przewodu pokarmowego. Jagody zawierają antocyjany i garbniki, które działają jak antybiotyk – niszczą bakterie chorobotwórcze w przewodzie pokarmowym, nawet te odporne na antybiotyki. Jagody na biegunkę to bardzo dobre rozwiązanie dla kobiet w ciąży, które nie powinny przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.
Trzeba natomiast podkreślić, że jedzenie surowych jagód niesie ze sobą pewne ryzyko. Chodzi o możliwość zakażenia chorobą zwaną bąblowicą. Na jagodach mogą znajdować się jaja tasiemca, który wywołuje bąblowicę. Czarne jagody można i należy jeść w ciąży, ale najlepiej jeśli owoce są poddane działaniu temperatury powyżej 60 stopni. Ciężarna bez obaw może jeść wszystkie rodzaje przetworów z jagód – dżemy, kompoty, wypieki, a także pierogi z jagodami i zupę jagodową.
Zjedzenie skażonych bąblowcem jagód nie zagraża rozwojowi płodu, ale zdrowiu ciężarnej. Choroba nie musi rozwinąć się natychmiast. Rozwój bąblowicy w wielu przypadkach trwa latami. Zakażeniu sprzyja obniżenie odporności, która w ciąży zwykle jest słabsza.
Borówki leśne w ciąży – czy mycie wystarcza?
Mycie zmniejsza ryzyko zarażenia bąblowcem, ale nie redukuje go do zera – chyba że jagody będą myte bardzo gorącą wodą. Warto wiedzieć, że mrożenie jagód także nie likwiduje jaj tasiemca bąblowca, gdyż są one w stanie przetrwać do temperatury minus 30 stopni C.
Jagody w ciąży najlepiej jeść w postaci przetworzonej, a nie surowej. Zasadę tę powinny wziąć sobie do serca nie tylko kobiety w ciąży, ale wszyscy amatorzy jagód.
Jagody leśne – właściwości dla ciężarnych
Jagody (borówki leśne) to skarbnica cennych dla zdrowia składników. Zawierają:
- witaminy: C, A, B, PP,
- minerały : selen, miedź, cynk i mangan,
- błonnik, który usuwa z układu pokarmowego cholesterol, toksyny i kwasy żółciowe,
- fitoestrogeny – hormony roślinne, powstrzymujące enzymy odpowiedzialne za powstawanie nowotworów hormonozależnych (np. wątroby, czy tarczycy),
- kwasy foliowy i elagowy, działają podobnie do fitoestrogenów,
- antyoksydanty – zwalczają wolne rodniki, które sprzyjają procesom starzenia i nowotworom,
- glukokininy – wspomagające działanie insuliny,
- garbniki – pomagają uszczelniać błonę śluzową żołądka, neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii.
Wyciągi z jagód mają działanie przeciwbólowe i uspokajające. Redukują poziom złego cholesterolu (LDL). Zapobiegają przywieraniu chorobotwórczych bakterii do ścian pęcherza moczowego, działając przeciwzapalnie na drogi moczowe.
Egzotyczne jagody goji i acai — czy warto jeść je w ciąży?
Przyszłe mamy często zastanawiają się też, czy mogą spokojnie jeść takie jagody, takie jak goji czy acai. Okazuje się, że dużo bezpieczniejszym wyborem są rodzime, leśne borówki.
Mimo że jagody acai i goji to prawdziwe witaminowe bomby — wpływ tych owoców na zdrowie kobiet w ciąży nie został dokładnie przebadany. W związku z tym eksperci zalecają zrezygnować z nich zarówno w czasie ciąży, jak i podczas karmienia piersią.
Przeczytaj też: