Jak myć jagody?
AdobeStock
Zdrowie

Jak myć jagody, żeby usunąć z nich groźne jaja bąblowca?

Dokładnie mycie jagód może uchronić nas przed niebezpiecznym pasożytem: bąblowcem. Wywołana przez niego bąblowica jest chorobą trudną do wykrycia i może rozwijać się podstępnie nawet przez lata.

Jagody rosną nisko przy ziemi, dlatego mogą na nich pozostawać odchody lisów czy innych leśnych zwierząt, zawierające jaja tasiemca wielojamowego. Jedzenie jagód prosto z krzaczka – nawet na oko zupełnie czystych, spłukanych deszczem – może grozić przedostaniem się jaj bąblowca do układu pokarmowego i rozwoju tasiemca. Jak prawidłowo myć jagody, żeby uniknąć zarażenia się bąblowicą? Podpowiadamy!

Spis treści:

Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]

Jak prawidłowo myć jagody?

Aby zmniejszyć ryzyko zjedzenia razem z jagodami jaj tasiemca, koniecznie przed podaniem tych owoców na stół musimy je przepłukać kilkakrotnie pod bieżącą wodą.

Najlepiej myć jagody małymi partiami w dłoniach albo ewentualnie w sitku czy durszlaku (wówczas będzie mniejsza szansa, że te delikatne owoce się uszkodzą).

Warto wiedzieć, że jaja bąblowca giną dopiero w temperaturze powyżej 60 stopni C. Aby mieć 100 procent pewności, że jagody nie staną się źródłem zakażenia, należy jeść je po obróbce termicznej. Można też jagody płukać w gorącej wodzie, ale wtedy z pewnością stracą część jędrności, koloru i aromatu.

Produktami bezpiecznymi są np. jagodzianki, ciasta z jagodami, kompoty i dżemy jagodowe.

Jeżeli sami zrywacie jagody w lesie, po powrocie do domu musicie bardzo dokładnie umyć dłonie i wyszorować paznokcie.

Bąblowica: co to za choroba?

Bąblowica to choroba pasożytnicza, którą wywołuje tasiemiec bąblowiec, a właściwie dwa rodzaje tasiemca: Echinococcus granulosus (jednojajowy) i Echinococcus multilocularis (wielojajowy). Jaja tych pasożytów roznoszą psy i lisy, a czasem również koty i małe gryzonie, takie jak nornice. Najłatwiej zarazić się bąblowicą poprzez jedzenie niemytych jagód, poziomek czy truskawek.

Choć bąblowica wciąż jest bardzo rzadką chorobą (w Polsce rocznie diagnozuje się kilkadziesiąt przypadków), to z roku na rok obserwuje się niepokojący wzrost zachorowań. Może to być związane z faktem, że w naszych lasach jest coraz więcej lisów.

Bąblowica jest zoonozą, czyli chorobą odzwierzęcą (przenoszona jest ze zwierząt na ludzi, nie można zarazić się od drugiego człowieka). Wywołujący ją bąblowiec został przez uznany przez Ministra Środowiska w 2002 r. za jeden z dwóch najgroźniejszych pasożytów u dzieci i dorosłych.

Bąblowicę można wykryć na wczesnym etapie za pomocą badań serologicznych (przeciwciała IgG przeciwko bąblowcowi). Wykonuje się je prywatnie. Koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od ośrodka. Wczesne wykrycie bąblowicy pozwala na skuteczniejsze leczenie.

Jak rozwija się bąblowica?

Prawdą jest, że nie każdy, kto spożyje jaja bąblowca, zachoruje, bo dużo zależy od odporności organizmu. Nie znaczy to jednak, że jedzenie nieumytych jagód jest bezpieczne. Choroba może rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych sygnałów. Larwy bąblowca po wykluciu się z jaj, przedostają się do krwi i razem z nią przenoszą się do innych tkanek. Mogą zagnieździć się w wątrobie (tak się dzieje w 9 przypadkach na 10), płucach, nerkach, a nawet mózgu i rozwijać się tam, nie dając objawów nawet przez 10-15 lat.

W reakcji obronnej organizm wytwarza wokół pasożytów torbiel, która, rosnąc, może uciskać narządy wewnętrzne, upośledzając ich działanie. Często dopiero pęknięcie torbieli sprawia, że chory dowiaduje się o pasożycie. Pojawiają się wtedy:

Zobacz także: Pasożyty występujące w piaskownicy

Leczenie bąblowicy

Pierwszym sposobem leczenia bąblowicy jest podanie leków przeciwpasożytniczych zawierających substancję czynną albendazol lub mebendazol. Kuracja trwa ponad 3 miesiące (miesiąc przyjmowania leków, dwa tygodnie przerwy, znowu miesiąc kuracji, przerwa i jeszcze miesiąc leczenia).

Zdaniem lekarzy najbardziej skutecznym sposobem leczenia bąblowicy jest chirurgiczne wycięcie torbieli (pod warunkiem, że wcześniej nie dojdzie do jej pęknięcia) i zastosowanie chemioterapii przeciwpasożytniczej.

U dorosłych stosuje się też leczenie PAIR (nakłucie torbieli i wstrzyknięcie do środka leków). Po kuracji zalecane są kontrole przez 10 lat, by upewnić się, że bąblowiec na pewno został usunięty w całości. 

Zobacz także:

jakie owoce jeść w ciąży
LIGHTFIELD STUDIOS/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Jakie owoce można jeść w ciąży? Truskawki, winogrona, agrest?
Boisz się, że pryskane, albo że ci zaszkodzą? W ciąży potrzebujesz dużo witamin i minerałów, dlatego w twojej diecie muszą znaleźć się też owoce. Sprawdź, jakie owoce jeść w ciąży, gdzie je kupować, żeby niepotrzebnie nie ryzykować.

Zdaniem ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie kobiety w ciąży jedzą za mało owoców . Czyżby to efekt strachu przed zanieczyszczoną chemią żywnością? Ciągle słyszysz o zatrutym środowisku, o nieuczciwych plantatorach, którzy dzielą owoce (i warzywa) na dwie grupy – „na sprzedaż”, czyli pryskane i „dla siebie”, czyli bez oprysków. To daje do myślenia. Co robić, jeśli jesteś w ciąży: poddać się i nie przejmować? Samemu uprawiać ogródek? A jeśli nie masz czasu i ogródka? Są inne rozwiązania. Zobacz, jakie owoce najlepiej jeść w ciąży bez obaw. Spis treści: Jakie owoce jeść w ciąży? Ile jeść owoców w ciąży? Jakich owoców nie wolno jeść w ciąży Jakie warzywa w ciąży warto jeść? Jakie owoce w ciąży? Owoce są zdrowe, o ile uprawiano je z poszanowaniem środowiska i zdrowia kupujących. A najzdrowsze są te, które aktualnie dojrzewają w twoim otoczeniu. Poniżej zasady, jakimi naprawdę warto się kierować, wybierając owoce dla ciężarnej. Jedz różnorodne owoce w ciąży W ciąży szczególnie warto jeść owoce, które są bogatym źródłem witaminy C – zjadane podczas posiłku ułatwią (dzięki witaminie C) wchłanianie żelaza, którego może brakować przyszłym mamom. Należą do nich: truskawki poziomki porzeczki (czarne, czerwone i białe) agrest (umiarkowane ilości, bo działa moczopędnie) maliny aronia (sok) winogrona (ale nieduże ilości) jabłka Wśród owoców, które mogą jeść kobiety w ciąży, specjaliści wymieniają również: morele brzoskwinie mango figi melony cytrusy (grejpfruty, cytryny, pomarańcze) banany Wybieraj owoce sezonowe i lokalne  Dojrzewają truskawki? To znaczy, że warto jeść je właśnie teraz. Latem – przerzucić się na maliny,...

jagody na biegunkę
Adobe Stock
Zdrowie
Jagody na biegunkę – jak stosować, jak przygotować (przepisy plus dawkowanie)
Jagody należą do najstarszych leków naturalnych stosowanych przy biegunce. Już nasi przodkowie zaobserwowali, że mają działanie zapierające. Dziś wiadomo, że to zasługa zawartych w owocach garbników. Wiadomo też, że jagody można stosować z lepszym skutkiem, jeśli nie je się ich na surowo, tylko po odpowiednim przetworzeniu.

Czarne jagody, zwane w części Polski borówkami lub naukowo określane jako borówka czernica (Vaccinium myrtillus), są powszechnie polecane jako lekarstwo na biegunkę. To niewielkie, granatowe owoce naturalnie rosnące w lasach i na górskich polanach. Ich sok ma intensywną fioletową barwę, która zostawia plamy na palcach, języku i ustach, a także trwale zabarwia ubrania. Wyjaśniamy, w jakiej postaci można podawać jagody, jeśli dopadnie nas rozwolnienie. Podajemy też przepisy na odpowiednie przygotowanie jagód i sprawdzamy, czy można jagodami leczyć biegunkę u małych dzieci. Właściwości jagód Czarne jagody to jedne z najzdrowszych owoców. Zawierają w 5-12 proc. garbniki, które mają właściwości przeciwzapalne, ściągające i bakteriobójcze. Mają dobry wpływ na perystaltykę jelit i ich błony śluzowe. Wiążą też obecne w jelitach toksyny i metale ciężkie, ułatwiając leczenie biegunek i zatruć pokarmowych. Składniki czarnych jagód uszczelniają naczynia krwionośne, obniżają poziom cholesterolu i regulują poziom cukru we krwi. Co jeszcze zawierają czarne jagody: mnóstwo przeciwutleniaczy kwasów organicznych soli mineralnych pektyn witaminy C, A, B, PP selen, cynk i kwas foliowy. Czy małe dzieci mogą jeść jagody? Jagody są nie tylko skutecznym domowym sposobem na biegunkę , są również zupełnie bezpieczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania czarnych jagód i preparatów z czarnych jagód. Jagody to owoce wyjątkowo zdrowe i bezpieczne dla ludzi. Można je wprowadzać do diety niemowlęcia już w 5 miesiącu życia (jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym) lub od 7 miesiąca (jeśli ssie pierś). Jagody na biegunkę – w jakiej postaci? Jako lekarstwo na biegunkę sprawdzą się przetworzone czarne jagody, czyli: suszone lub przerobione np. na syrop albo sok. Najbardziej...

wilcze jagody
Adobe Stock
Zdrowie
Wilcza jagoda: gdzie rośnie i jak wygląda? [OBJAWY ZATRUCIA I ZDJĘCIA]
Wilcza jagoda to trujący owoc, który dziecko może łatwo pomylić ze zwykłymi jagodami. Warto wiedzieć, jak wygląda pokrzyk wilcza jagoda i gdzie najczęściej rosną te owoce, bo zjedzenie nawet 3-4 sztuk jest śmiertelnie niebezpieczne dla dziecka. Poznaj objawy zatrucia wilczą jagodą.

Pokrzyk wilcza jagoda (określana również jako psianka, wilcza wiśnia, leśna tabaka, belladonna) to roślina, która dość często jest mylona z czarnymi jagodami. Choć ich owoce są do siebie podobne, sporo je różni. Wilcza jagoda powoduje groźne dla zdrowia i życia zatrucie. Koniecznie sprawdź na zdjęciach, jak wyglądają wilcze jagody i jak reagować na objawy zatrucia u dziecka. Pokrzyk wilcza jagoda: Jak wyglądają wilcze jagody? Wilcza jagoda: zdjęcia Gdzie rosną wilcze jagody? Objawy zatrucia wilczą jagodą Zatrucie wilczą jagodą: pierwsza pomoc Jak wyglądają wilcze jagody? Wilcza jagoda rośnie na dorastającym do 150 cm krzaku. Owoce pokrzyku wilczej jagody są słodkie, ale silnie trujące – dawka śmiertelna dla dziecka to tylko 3-4 zjedzone jagódki! Trująca jest cała roślina pokrzyku łącznie z korzeniem. Warto wiedzieć, że wilczą jagodę wykorzystuje się w medycynie – produkuje się z niej np. atropinę (używaną przez okulistów do badania oczu). Małe dzieci mogą mylić wilcze jagody ze zwykłymi jagodami, które w przeciwieństwie do wilczych jagód rosną nisko przy ziemi na małej krzewince. Uwaga, czarnych jagód także nie powinno się jeść prosto z krzaka ze względu na ryzyko bąblowicy ! Wilcza jagoda: zdjęcia Na tych zdjęciach możesz zobaczyć, jak wygląda wilcza jagoda w naturze. Sprawdź dokładnie, jak rozpoznać kwiaty wilczej jagody oraz owoce wilczej jagody na krzaku. Dojrzałe owoce wilczej jagody (fot. Adobe Stock) Kwiaty wilczej jagody (fot. Adobe Stock) Gdzie rosną wilcze jagody? Wilcze jagody rosną głównie na południu Polski – w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, Roztoczu, w Sudetach i Karpatach. Roślinę można spotkać w wilgotnych i zacienionych miejscach w lesie lub na jego obrzeżach. W czerwcu i lipcu pojawiają się na niej brązowo-fioletowe kwiaty...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz