Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Jagody w ciąży
volff/Adobe Stock
Dieta w ciąży

Jagody w ciąży – czy borówki leśne są bezpieczne dla ciężarnej?

Jagody, zwane też borówkami leśnymi, należą do najzdrowszych owoców świata. Są też smaczne i aromatyczne zarówno na surowo jak i przetworzone. Jagody w ciąży można jeść, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Jagody (nazywane w niektórych regionach Polski również borówkami) warto jeść w okresie ciąży ze względu na ich walory odżywcze i prozdrowotne. Ponieważ są to owoce leśne, włączenie ich do swojej diety może wiązać się z pewnym zagrożeniem dla zdrowia. Chodzi o możliwość skażenia owoców jagodowych jajami pasożyta – tasiemca bąblowca. Są jednak sposoby, które pozwalają to ryzyko ograniczyć lub całkiem wyeliminować. Zastosowanie ich sprawia, że jedzenie deserów z jagodami, picie soku lub sięganie po takie dania jak pierogi z jagodami będzie stuprocentowo bezpieczne w ciąży.

Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Czy można jeść jagody w ciąży?

Jedzenie jagód jest zalecane w okresie ciąży ze względu na dobroczynny wpływ tych owoców na zdrowie i samopoczucie ciężarnej. Zawarte w czarnych jagodach antocyjany uszczelniają i poprawiają elastyczność ścian naczyń krwionośnych. Usprawniają tym samym przepływ krwi, a przez to zapobiegają ciążowym obrzękom oraz pojawieniu się nadciśnienia.

Czarnym borówkom przypisuje się działanie lecznicze w infekcjach przewodu pokarmowego. Jagody zawierają antocyjany i garbniki, które działają jak antybiotyk – niszczą bakterie chorobotwórcze w przewodzie pokarmowym, nawet te odporne na antybiotyki. Jagody na biegunkę to bardzo dobre rozwiązanie dla kobiet w ciąży, które nie powinny przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. 

Trzeba natomiast podkreślić, że jedzenie surowych jagód niesie ze sobą pewne ryzyko. Chodzi o możliwość zakażenia chorobą zwaną bąblowicą. Na jagodach mogą znajdować się jaja tasiemca, który wywołuje bąblowicę. Czarne jagody można i należy jeść w ciąży, ale najlepiej jeśli owoce są poddane działaniu temperatury powyżej 60 stopni. Ciężarna bez obaw może jeść wszystkie rodzaje przetworów z jagód – dżemy, kompoty, wypieki, a także pierogi z jagodami i zupę jagodową.

Zjedzenie skażonych bąblowcem jagód nie zagraża rozwojowi płodu, ale zdrowiu ciężarnej. Choroba nie musi rozwinąć się natychmiast. Rozwój bąblowicy w wielu przypadkach trwa latami. Zakażeniu sprzyja obniżenie odporności, która w ciąży zwykle jest słabsza.

Borówki leśne w ciąży – czy mycie wystarcza?

Mycie zmniejsza ryzyko zarażenia bąblowcem, ale nie redukuje go do zera – chyba że jagody będą myte bardzo gorącą wodą. Warto wiedzieć, że mrożenie jagód także nie likwiduje jaj tasiemca bąblowca, gdyż są one w stanie przetrwać do temperatury minus 30 stopni C.

Jagody w ciąży najlepiej jeść w postaci przetworzonej, a nie surowej. Zasadę tę powinny wziąć sobie do serca nie tylko kobiety w ciąży, ale wszyscy amatorzy jagód.

Jagody leśne – właściwości

Jagody to skarbnica cennych dla zdrowia składników. Zawierają:

  • witaminy: C, A, B, PP,
  • minerały : selen, miedź, cynk i mangan,
  • błonnik, który usuwa z układu pokarmowego cholesterol, toksyny i kwasy żółciowe,
  • fitoestrogeny – hormony roślinne, powstrzymujące enzymy odpowiedzialne za powstawanie nowotworów hormonozależnych (np. wątroby, czy tarczycy),
  • kwasy foliowy i elagowy, działają podobnie do fitoestrogenów,
  • antyoksydanty – zwalczają wolne rodniki, które sprzyjają procesom starzenia i nowotworom,
  • glukokininy – wspomagające działanie insuliny,
  • garbniki – pomagają uszczelniać błonę śluzową żołądka, neutralizują szkodliwe produkty przemiany materii.

Wyciągi z jagód mają działanie przeciwbólowe i uspokajające. Zaleca się je np. górnikom, gdyż wspomagają prawidłowe działanie płuc i zapobiegają rozwojowi pylicy. Redukują poziom złego cholesterolu (LDL). Zapobiegają przywieraniu chorobotwórczych bakterii do ścian pęcherza moczowego, działając przeciwzapalnie na drogi moczowe.

Przeczytaj też:

truskawki w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)
Masz wielką ochotę na truskawki, ale jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy dziecko nie będzie miało na nie uczulenia. Zapytałyśmy ginekologa, czy jedzenie truskawek w ciąży jest bezpieczne.

Może słyszałaś, że w ciąży nie można jeść truskawek, bo w ten sposób łatwo zaszkodzić dziecku i wywołać u niego uczulenie. Wokół tematu alergii narosło wiele różnych mitów. Razem z ginekologiem sprawdzamy, czy to prawda, że dziecko może uczulić się jeszcze przed narodzinami, kiedy jesz truskawki w ciąży. Czy można jeść truskawki w ciąży? W ciąży  możesz jeść truskawki, jeśli akurat jest na nie sezon. Nie warto natomiast kupować ich np. zimą, bo wówczas z całą pewnością truskawki są pełne chemicznych dodatków. W Polsce truskawki zimą nie rosną, muszą być więc przewożone tysiące kilometrów, by w końcu mogły trafić na nasze półki sklepowe. Trzeba je odpowiednio zakonserwować, a takie owoce dla ciężarnych nie są wskazane. Jeśli w ciąży masz ogromną ochotę na truskawki poza sezonem , wówczas warto wybrać mrożone, najlepiej z domowych zapasów.  Dlaczego warto jeść truskawki w ciąży? Truskawki są bogate w wiele witamin i innych składników niezbędnych przyszłej mamie. Zawierają: dużą dawkę witaminy C , dzięki czemu powodują, że żelazo lepiej się przyswaja; błonnik (w pestkach), dlatego dobrze działają na zaparcia w ciąży ; magnez i witaminy z grupy B , więc działają jak antydepresanty; fosfor , wapń , krzem , przez co mają pozytywny wpływ na kości i wygląd zewnętrzny. Poza tym truskawki działają moczopędnie . Częste oddawanie moczu w ciąży ułatwia pozbywania się toksyn z organizmu, ale też zapobiega obrzękom rąk i nóg .  Czy jedzenie truskawek w ciąży prowadzi do alergii u dziecka? Zdaniem dr Marzeny Jurczak Czaplickiej, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, jedzenie truskawek w ciąży i innych potencjalnych alergenów nie ma związku ze zwiększeniem ryzyka alergii u dziecka . „Wiadomo, że w przypadku części owoców największym...

jakie owoce jeść w ciąży
LIGHTFIELD STUDIOS/Adobe Stock
Dieta w ciąży
Jakie owoce można jeść w ciąży? Truskawki, winogrona, agrest?
Boisz się, że pryskane, albo że ci zaszkodzą? W ciąży potrzebujesz dużo witamin i minerałów, dlatego w twojej diecie muszą znaleźć się też owoce. Sprawdź, jakie owoce jeść w ciąży, gdzie je kupować, żeby niepotrzebnie nie ryzykować.

Zdaniem ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie kobiety w ciąży jedzą za mało owoców . Czyżby to efekt strachu przed zanieczyszczoną chemią żywnością? Ciągle słyszysz o zatrutym środowisku, o nieuczciwych plantatorach, którzy dzielą owoce (i warzywa) na dwie grupy – „na sprzedaż”, czyli pryskane i „dla siebie”, czyli bez oprysków. To daje do myślenia. Co robić, jeśli jesteś w ciąży: poddać się i nie przejmować? Samemu uprawiać ogródek? A jeśli nie masz czasu i ogródka? Są inne rozwiązania. Zobacz, jakie owoce najlepiej jeść w ciąży bez obaw. Spis treści: Jakie owoce jeść w ciąży? Ile jeść owoców w ciąży? Jakich owoców nie wolno jeść w ciąży Jakie warzywa w ciąży warto jeść? Jakie owoce w ciąży? Owoce są zdrowe, o ile uprawiano je z poszanowaniem środowiska i zdrowia kupujących. A najzdrowsze są te, które aktualnie dojrzewają w twoim otoczeniu. Poniżej zasady, jakimi naprawdę warto się kierować, wybierając owoce dla ciężarnej. Jedz różnorodne owoce w ciąży W ciąży szczególnie warto jeść owoce, które są bogatym źródłem witaminy C – zjadane podczas posiłku ułatwią (dzięki witaminie C) wchłanianie żelaza, którego może brakować przyszłym mamom. Należą do nich: truskawki poziomki porzeczki (czarne, czerwone i białe) agrest (umiarkowane ilości, bo działa moczopędnie) maliny aronia (sok) winogrona (ale nieduże ilości) jabłka Wśród owoców, które mogą jeść kobiety w ciąży, specjaliści wymieniają również: morele brzoskwinie mango figi melony cytrusy (grejpfruty, cytryny, pomarańcze) banany Wybieraj owoce sezonowe i lokalne  Dojrzewają truskawki? To znaczy, że warto jeść je właśnie teraz. Latem – przerzucić się na maliny,...

jak myć truskawki
Andy Dean/Adobe Stock
Żywienie
Jak myć truskawki – płukanie wodą i inne sposoby
Jak myć truskawki? Sprawa nie jest taka prosta, jakby się wydawało. Aby zlikwidować wszystkie zanieczyszczenia, sama woda to za mało. Potrzebne są roztwory, które z łatwością przygotujesz w domu.

Mycie tryskawek jest bardzo ważne. Truskawki z pewnego źródła, niepryskane z własnego ogródka lub kupione truskawki ekologiczne nie wymagają wiele zachodu. W pozostałych przypadkach, gdy kupujemy truskawki z upraw konwencjonalnych, warto zastosować inny sposób mycia. Choć owoce mogą wydawać się czyste, tych najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń nie widać. Chodzi o środki chemiczne, którymi truskawki są zwykle spryskiwane, a także o bakterie, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe. Sprawdź, jak prawidłowo myć truskawki wodą i roztworami. Spis treści: Jak myć truskawki wodą? Jak myć truskawki dla dzieci – przepis na dwa roztwory Jak płukać truskawki po kąpieli w roztworach? Jak myć truskawki wodą Wodą można myć truskawki dla dorosłych, niezależnie od źródła ich pochodzenia. Natomiast w przypadku dzieci, wodą można umyć wyłącznie truskawki z pewnego źródła , czyli takie, o których wiadomo, że  nie były pryskane żadnymi chemikaliami.   Aby umyć truskawki wodą, najlepiej jest je ułożyć na sicie i wstawić pod strumień zimnej wody . Przed myciem nie należy usuwać szypułek, gdyż w przeciwnym razie owoce nasiąkną wodą i staną się rozwodnione i mało jędrne. Jeżeli woda w kranie nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, na koniec warto truskawki spłukać wodą przegotowaną lub butelkowaną.   Truskawek nie należy wrzucać do miski z wodą – taka kąpiel może nie spłukać zanieczyszczeń – przy odlewaniu mogą one na powrót oblepić owoce. Jak myć truskawki dla dzieci – przepis na roztwory do mycia owoców Aby umyć truskawki z pestycydów i chorobotwórczych drobnoustrojów potrzebne będą dwa roztwory – kwasowy i zasadowy, które neutralizują środki chemiczne i likwidują bakterie. Owoce muszą w nich trochę poleżeć. Spłukiwanie truskawek na sicie pod...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak