Reklama

Jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy. Niestety nie wszystkie przyszłe mamy wiedzą, że potrzebują suplementacji tego pierwiastka. Razem z ginekologiem, dr n. med. Bożeną Kowalską, wyjaśniamy, do czego jest potrzebny jod w czasie ciąży, w jakich ilościach go przyjmować i jak jeszcze – poza suplementacją – można go pozyskać.

Reklama

Spis treści:

Jod w ciąży – do czego jest potrzebny?

Jod to bardzo ważny pierwiastek, który wpływa na pracę tarczycy. Gruczoł ten produkuje dwa ważne dla funkcjonowanie organizmu hormony – trójjodotyroninę (T3) tyroksynę (T4). Mają one wpływ między innymi na dobrą kondycję organizmu, odporność na stres, prawidłową pracę serca, utrzymanie odpowiedniej wagi, a także ładny wygląd (stan skóry, paznokci i włosów).

Jeśli spodziewasz się dziecka, rola jodu rośnie jeszcze bardziej. Pierwiastek ten jest potrzebny nie tylko do prawidłowej pracy tarczycy mamy, ale również wspomaga rozwój tarczycy dziecka. Dlatego potrzebujesz tego pierwiastka jeszcze więcej.

Niedobór jodu w ciąży może prowadzić do:

Jeśli przyszła mama otrzymuje za mało jodu, u dziecka po narodzinach może ujawnić się niedoczynność tarczycy. Skutkiem tego są nie tylko zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, ale także m.in. ADHD czy upośledzenie umysłowe (jod wpływa na inteligencję dziecka).

Zapotrzebowanie na jod w ciąży

Norma dla kobiety w ciąży wynosi około 250 mikrogramów (0,25 mg) jodu na dobę (pozyskanego z żywności, głównie soli kuchennej i z suplementacji). O dodatkowych dawkach tego pierwiastka decyduje lekarz. Jod przenika przez łożysko, jego nadmiar również nie jest wskazany, może bowiem skutkować niedoczynnością tarczycy u dziecka.

Naturalne źródła jodu

  • Sól kuchenna – w Polsce joduje się sól, aby zapobiegać niedoborom tego pierwiastka (uwaga: w sklepach można kupić również sól bez zawartości jodu). Aby zapobiec ulatnianiu się jodu, sól przechowuj w zamykanym naczyniu i doprawiaj nią potrawy tuż przed jedzeniem. Pamiętaj, aby nie przekraczać dziennej dawki 5 g soli – nadmiar może prowadzić do nadciśnienia i obrzęków ciążowych.
  • nadmorskie powietrze – pierwiastek ten znajduje się w wodzie morskiej i unosi się z jej kropelkami. Najbardziej nasycone jest nim powietrze wiosną i jesienią. Im bliżej morskiego brzegu, tym stężenie jodu wyższe.
  • wody w tężniach – np. w Rabce, Ciechocinku, Konstancinie, Grudziądzu czy Inowrocławiu;
  • ryby morskie – np. dorsz, tuńczyk, łosoś czy makrela. Nie łącz ich jednak w jednym posiłku z kapustą, soją, grochem, szpinakiem, orzeszkami ziemnymi – te produkty utrudniają wchłanianie jodu;
  • owoce morza – kobiety w ciąży powinny jeść je tylko po obróbce cieplnej;
  • mleko i warzywa – ale tylko jeśli pochodzą z terenów, w których gleba bogata jest w jod.

Jod w ciąży – dawkowanie

Dzięki jodowaniu soli średnio przyjmujemy ok. 125 µg jodu w ciągu doby. Dla kobiety w ciąży to za mało. Norma wynosi 250 µg. Dlatego dodatkowo należy przyjmować jod w tabletkach od początku ciąży aż do zakończenia karmienia piersią.

Jod w ciąży przy problemach z tarczycą

Jeśli masz chorą tarczycę i jesteś w ciąży, konieczna jest konsultacja u lekarza endokrynologa. Otrzymasz od niego zalecenia dotyczące zażywania i dawkowania jodu. Są zależne od rodzaju schorzenia – nadczynności lub niedoczynności tarczycy.

Czy w ciąży można przyjmować jod (jodek potasu, płyn Lugola)

Przyjęcie jodku potasu w ciąży w przypadku katastrofy nuklearnej należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Taka konsultacja jest niezbędna nie tylko wtedy, gdy kobieta jest w ciąży, ale także jeśli podejrzewa, że może być w ciąży lub gdy karmi piersią.

Ciężarne nie powinny przyjąć więcej niż jedną dawkę, tzn. 2 tabletki jodku potasu (100 mg). Gdyby lek podano w późnym okresie ciąży, po narodzinach dziecka trzeba u noworodka zbadać czynność tarczycy (w celu sprawdzenia, czy nie doszło do jej niedoczynności).

Zobacz też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska

Specjalistka ginekologii i położnictwa, pracuje w klinice leczenia niepłodności Bocian
Reklama
Reklama
Reklama