Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest kwas foliowy dla zdrowia ich dzieci. Badania naukowe dowodzą, iż regularne zażywanie kwasu foliowego przed i w czasie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka, takich jak bezmózgowie, rozszczep kręgosłupa czy przepuklina oponowo-rdzeniowa, nawet o ponad 70 procent.

Reklama

Niedobór kwasu foliowego

Niedobór kwasu foliowego już w pierwszych tygodniach ciąży może być przyczyną poważnych wad rozwojowych. Przy niedoborze kwasu foliowego dojść może do zaburzeń rozwoju łożyska. Zwiększa to ryzyko poronień samoistnych, noworodek rodzi się słabszy i mniejszy, rośnie u niego ryzyko zachorowania w przyszłości na anemię, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, nowotwory i depresje.

Dzisiejsze zawrotne tempo życia powoduje, że odżywiamy się nieregularnie i szybko tzn. nasz całodzienny jadłospis jest ubogi w niezbędne dla zachowania zdrowia witaminy i składniki mineralne. Niedobór folianów może byś przyczyną anemii, która nie tylko niekorzystnie wpływa na stan zdrowia przyszłej matki, ale także, gdy kobieta jest w ciąży, może zakłócić prawidłowy rozwój dziecka. Szczególnie narażone na niedobory są kobiety zażywające doustną antykoncepcję, ponieważ wchłanianie kwasu foliowego jest u nich zaburzone.

Zapotrzebowanie na kwas foliowy

Foliany mają wielokierunkowe działanie w naszym organizmie, a ich odpowiednia podaż wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, a także na układ nerwowy. Ponadto kwas foliowy jest niezbędny do prawidłowego ukształtowania cewy nerwowej u płodu. Dlatego w celach profilaktycznych zaleca się kobietom w wieku rozrodczym jego codzienne spożycie w ilości 0,4 mg. Odpowiednia ilość kwasu foliowego jest szczególnie istotna na 4 tygodnie przed poczęciem (najlepiej, by były to 3 miesiące), ponieważ taki okres jest potrzebny do wysycenia organizmu tą niezbędną witaminą z grupy B. W czasie ciąży przynajmniej przez pierwszy trymestr powinniśmy dostarczać organizmowi 0,6 mg folianów dziennie.

Przeczytaj koniecznie: Wszystko, co powinnaś wiedzieć o pierwszym trymestrze ciąży

Zobacz także

Dieta bogata w foliany

W celu zapewnienia odpowiedniej dawki kwasu foliowego nasz codzienny jadłospis powinien byś pełen bogatych w ten składnik produktów. Za mało jest w naszych posiłkach surowych warzyw i owoców oraz pełnych ziaren zbóż, natomiast zbyt dużo produktów wysoko przetworzonych. “Zabójcą” kwasu foliowego jest zwłaszcza nikotyna, jak też alkohol, z wyjątkiem piwa, które jest jednym ze źródeł tej witaminy. Dobrym naturalnym źródłem są nie tylko warzywa liściaste (szpinak, brokuły, kapusta, sałata), rośliny strączkowe, owoce (maliny, kiwi, awokado), kiełki pszenne, wyciąg z drożdży piwnych, żółtka jaj, wątroba, nerki itp. Ale uwaga – witamina ta jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych i wysokiej temperatury. Toteż warzyw bogatych w witaminę nie gotujemy – tylko jemy na surowo lub “parzymy”.

Przeczytaj także: Ciąża – dieta bogata w kwas foliowy (gotowy jadłospis)!

Na uwagę zasługuje fakt, iż kwas foliowy z pożywienia jest wchłaniany jedynie około w 50 proc., dodatkowo łatwo ulega uszkodzeniu pod wpływem światła czy temperatury, dlatego trzeba – zwłaszcza w okresach zwiększonego zapotrzebowania jak ciąża czy anemia – sięgnąć po dostępny na rynku kwas foliowy w tabletkach.

Profilaktyka kwasem foliowym

Odpowiednia dawka kwasu foliowego zapewni zdrowie nie tylko przyszłym mamom, ale też ich dzieciom. Ponieważ nasz organizm nie magazynuje tego składnika (jego nadmiar jest usuwany z moczem) starajmy się każdego dnia spożywać jak największe ilości kwasu foliowego wraz z naturalnym pożywieniem lub uzupełniajmy dietę odpowiednimi, przebadanymi klinicznie preparatami.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama