łosoś wędzony w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży

Łosoś wędzony w ciąży – czy i ile wolno go jeść?

Jedzenie łososia wędzonego w czasie ciąży może stanowić zagrożenie dla płodu. Ale nie dotyczy to każdego łososia. Najważniejsze jest źródło, z jakiego pochodzi ryba, a także sposób jej przygotowania. Sprawdź, jakiego łososia wędzonego można jeść w ciąży, a jakiego należy unikać.

Utarło się, że ryby są zdrowe. Niestety obecnie nie wszystkie ryby, nawet morskie, są w pełni bezpieczne dla ciężarnych. Pewne zastrzeżenia dotyczą również jedzenia w czasie ciąży wędzonego łososia. Chodzi nie tylko o zawartość metali ciężkich w mięsie tej ryby, ale równie o obecność bakterii groźnych dla zdrowia.

Spis treści:

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Czy w ciąży można jeść łososia wędzonego?

W idealnych warunkach odpowiedź brzmiałaby: tak. Jednak niestety nie żyjemy już w świecie idealnym, czyli niezanieczyszczonym. Wiele morskich ryb, które uznawano do niedawna za najzdrowsze, może stanowić zagrożenie dla płodu. Wszystko dlatego, że poza cennymi składnikami (np. kwasy omega) zawierają też skażenia chemiczne i biologiczne. Najgorszej jakości są ryby hodowlane, ale nawet te dziko żyjące mogą zawierać szkodliwe substancje.

Ogólne zalecenia dotyczące jedzenia wędzonego łososia w czasie ciąży są następujące: ciężarne mogą jeść łososia wędzonego na ciepło. Nie powinny za to jadać łososia wędzonego na zimno. Jednak nawet w przypadku łososia wędzonego na ciepło, w czasie ciąży należy ograniczyć jego spożycie do maksimum 100 g na tydzień. Takie ograniczenie dotyczy także łososia dziko żyjącego. Surowego łososia (taki może być w sushi) ciężarne jeść nie powinny niezależnie od tego, skąd pochodzi. Nawet łososie hodowane w klatkach na pełnym morzu mogą nie być w pełni bezpieczne dla ciężarnych – stwierdzono, że często są skażone nie tylko rtęcią czy ołowiem, ale również dioksynami i antybiotykami.

Jedzenie skażonego łososia może szkodzić płodowi. Badania przeprowadzone w Norwegii i Wielkiej Brytanii wykazały, że spożywanie przez ciężarną mięsa hodowlanego łososia może sprawić, że dziecko po narodzinach będzie miało mniejszą masę ciała, będzie mniejsze, a jego kondycja fizyczna gorsza. Wzrasta też ryzyko powstania wad rozwojowych oraz uszkodzeń mózgu.

Uwaga! Wędzony łosoś zawiera dużo soli, dlatego nie jest wskazany u kobiet, które mają podwyższone ciśnienie krwi.

Łosoś wędzony na gorąco w ciąży

To najbezpieczniejsza forma wędzonego łososia, zwłaszcza jeśli pochodzi z połowów, a nie z hodowli. W ciąży można jeść łososia: świeżo wędzonego, mrożonego lub puszkowanego. Wędzenie na gorąco oznacza, że mięso poddawane jest dość wysokiej temperaturze (ponad 70 stopni C), co pozwala na zlikwidowanie pasożytów i części chorobotwórczych drobnoustrojów.

Puszkowany wędzony łosoś jest teoretycznie najbezpieczniejszy, gdyż w procesie puszkowania stosuje się pasteryzację, która likwiduje bakterie. Niestety proces ten nie likwiduje szkodliwych substancji, dlatego bardzo ważne jest, skąd ryba pochodzi. No i jest jeszcze jedna kwestia: do puszkowanej żywności przenika szkodliwy dla zdrowia związek – bisfenol A (BPA), który także może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.

Łosoś wędzony na zimno w ciąży

Łosoś wędzony na zimno to ten, którego najczęściej można znaleźć w sklepowych lodówkach. Jeśli żył dziko, a przed wędzeniem na zimno był mrożony, uznawany jest za produkt dość bezpieczny dla ciężarnych. Problem w tym, że obowiązek mrożenia przed wędzeniem na zimno nie obowiązuje wszędzie – np. w USA. Mrożenie jest natomiast obowiązkowe w Wielkiej Brytanii. Nie na wszystkich opakowaniach znajduje się informacja o tym, czy wędzony na zimno łosoś był wcześniej mrożony. Jeśli brak jest takiego potwierdzenia, lepiej ryby nie jeść w ciąży, gdyż istnieje ryzyko zakażenia pasożytami.

Wyjątek stanowi łosoś wędzony na zimno, który później został poddany gotowaniu lub pieczeniu – takiego łososia mogą jeść ciężarne – ale przypominamy – do 100 g tygodniowo i najlepiej, gdy ryba pochodziła z połowów.

Jakich potraw z wędzonym łososiem unikać w ciąży?

Ze względu na to, że nigdy nie wiadomo, czy łosoś wykorzystany w potrawie był wędzony na gorąco oraz skąd pochodzi, lepiej w ciąży unikać:

 • bajgli z łososiem i serkiem śmietankowym
 • jajek po benedyktyńsku „royale”
 • gotowych blinów lub tostów z łososiem
 • sałatek, kanapek i wrapów z łososiem (i często z twarogiem)
 • pizzy, do której łososia dodaje się na późnym etapie pieczenia
 • łososia w sushi lub jako sashimi.


Najbezpieczniejszy dla ciężarnych jest łosoś przygotowany samodzielnie w domu. Trzeba tylko znaleźć rybę, która nie pochodzi z hodowli. Pamiętaj, napis „łosoś norweski” na opakowaniu nie gwarantuje, że to łosoś dziko żyjący! Szukaj wyraźnej informacji o tym, że ryba nie pochodzi z hodowli.

Jakie ryby można jeść w ciąży?

Najzdrowsze dla ciężarnych ryby to te pochodzące z połowów i niewielkie. Im mniejsza ryba, tym mniejsze jej skażenie metalami ciężkimi. Dlatego ciężarnym wolno jeść poddane termicznej obróbce:

 • łososie
 • śledzie
 • sardynki
 • dorsze
 • mintaje.


W artykule Jakie ryby jeść w ciąży znajdziesz więcej informacji na temat znaczenia ryb w diecie ciężarnych i bezpieczeństwa jedzenia ryb w ciąży.

Zobacz także:

ryby nad morzem
Adobe Stock
Dieta
Ryby nad morzem: jakie ryby jeść nad Bałtykiem? Które są toksyczne?
Ryby nad morzem mogą być zdrowe, ale niestety bywają też toksyczne! Nie wszystkie ryby z Bałtyku można jeść w nieograniczonych ilościach. Jeśli spędzasz z dzieckiem urlop nad morzem, upewnij się, które ryby z Bałtyku są niezdrowe, a jaką rybę można zjeść nad morzem bez obaw o zatrucie.

Ryby podaje się dzieciom już w pierwszym roku życia, ale zanim kupisz rybę nad polskim morzem, dobrze się zastanów. Ryby są świetną alternatywą dla mięsa, ale ze względu na spore zanieczyszczenie wód morskich trzeba wiedzieć, jakie ryby można jeść nad Bałtykiem. Niektóre są toksyczne! Warto wiedzieć, jakie ryby z Bałyku są niezdrowe. Ryby nad morzem: nie wszystkie są zdrowe Ryby nad polskim morzem należy jeść ostrożnie. To prawda, że jedzenie ryb pozwala dostarczyć do organizmu dziecka cenne tłuszcze, takie jak kwas DHA i EPA potrzebne m.in. do prawidłowego rozwoju mózgu. Z drugiej jednak strony na temat skażenia mięsa ryb krąży dużo niepokojących informacji. Jest w nich niestety sporo prawdy. Ważne! Naukowcy z Polskiej Akademii Nauk potwierdzili, że substancje pochodzące ze starej broni chemicznej zatopionej w Bałtyku po drugiej wojnie światowej przedostają się do ryb. Na razie są to niewielkie ilości, ale skażenie postępuje i nie wiadomo, w jakim stopniu ryby będą zanieczyszczone w przyszłości. Badania mięsa dorszy z Bałtyku pozwoliły wykryć liczne choroby i uszkodzenia genetyczne u ryb. Ponadto ryby w Bałtyku zawierają dużo rtęci, metali i dioksyn. To efekt wieloletniego zanieczyszczania wód Morza Bałtyckiego, spalania węglem oraz działań przemysłu ciężkiego. Jakich ryb nie jeść nad Bałtykiem? Ryby nad morzem wybieraj ostrożnie. W smażalniach nad polskim morzem za smakołyk uchodzi flądra, ale lepiej zrezygnować z podawania jej dzieciom. Zdaniem pediatry, prof. Kamila Hozyasza, który o rybach w diecie dziecka opowiadał w wywiadzie opublikowanym na mamotoja.pl , zdrowiej kupować ryby żyjące w toni wodnej, a nie denne. Do tych ostatnich, niezdrowych, należy m.in. flądra i halibut , których mięso kumuluje najwięcej zanieczyszczeń. Uwaga! Dużo toksycznej metylortęci zawierają również ryby żyjące w ciepłych morzach...

Czego nie jeść w ciąży ?
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Czego nie jeść w ciąży? [LISTA PRODUKTÓW ZAKAZANYCH]
Czego nie jeść w ciąży – wymieniamy produkty, których powinnaś bezwzględnie unikać podczas oczekiwania na dziecko. Ale bez obaw, lista najbardziej niebezpiecznych produktów w ciąży jest krótka. Pozostałe wystarczy po prostu ograniczyć na pewien czas.

Zastanawiasz się, czego nie jeść w ciąży? Warto wiedzieć, z jakich produktów należy zrezygnować, ponieważ dieta przyszłej mamy wpływa na rozwój i zdrowie płodu. Na pewno wiesz, że w diecie ciężarnej zakazany jest alkohol, ale nie tylko z niego musisz zrezygnować. Jeśli wcześniej nie zwracałaś uwagi na to, co ląduje na twoim talerzu – czas to zmienić! Spis treści: Czego nie wolno jeść w ciąży? Surowe i niedogotowane jajka Niepasteryzowane mleko i produkty z niego wytworzone Surowe mięso i ryby: befsztyk, stek, tatar, sushi Niektóre zioła Niemyte owoce i warzywa Leki i witaminy (bez konsultacji lekarskiej) Nadpleśniałe produkty spożywcze Czego nie wolno pić w ciąży? Kolorowe napoje gazowane słodzone (w tym energetyki) Alkohol Jakie produkty warto ograniczyć w ciąży? Sól Słodycze (cukier) Duże ilości mocnej kawy Kiełki Żywności wysoko przetworzona Czego nie wolno jeść w ciąży? Spożywanie tych pokarmów może uszkodzić płód lub zakłócić jego rozwój, nawet jeśli nie zaszkodzą one kobiecie. Musisz pamiętać, że wszystko, co wypijesz lub zjesz, trafi do dziecka. Surowe i niedogotowane jajka Zjedzenie surowego jajka może zakończyć się zarażeniem salmonellą lub toksoplazmozą. W obu przypadkach może dojść do poronienia, obumarcia płodu lub ciężkich powikłań neurologicznych. Dlatego dokładnie myj skorupkę jajka przed gotowaniem – jeśli pęknie w trakcie gotowania, masz pewność, że do białka nie dostaną się żadne zanieczyszczenia. Natomiast kogel-mogel lub jajko na miękko może być zakażone salmonellą – nie jedz ich! Unikaj też produktów, do których dodaje się surowe jajko, np. kremów, a zwłaszcza tiramisu, domowej roboty majonezów, sosu bearnaise, sosu holenderskiego i...

co pić w ciąży
Adobe Stock
Dieta w ciąży
Co pić w ciąży - najlepsze napoje dla ciężarnej
Kobiety w ciąży muszą pić odpowiednią ilość wody, żeby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. To właśnie przede wszystkim woda jest wskazana dla przyszłych mam. Ale ciężarne mogą pić także różnego rodzaju herbaty i soki. Oto napoje polecane w okresie ciąży.

Ciąża to stan, w którego czasie wzrasta zapotrzebowanie na płyny, ponieważ zwiększa się objętość krążącej krwi, a także masa narządów wewnętrznych kobiety. Średnie zapotrzebowanie na płyny u kobiet w ciąży wynosi 2–2,5 l na dzień. Kobietom w ciąży zaleca się picie przede wszystkim wody. Przyszła mama może sięgnąć również po niektóre herbatki owocowe lub ziołowe, a także naturalne soki warzywne i owocowe.  Spis treści:  Co najlepiej pić w ciąży? Jaką wodę pić w ciąży? Co pić w ciąży zamiast wody? Co pić w I trymestrze ciąży? Co najlepiej pić w ciąży? W ciąży najlepiej pić wodę mineralną niegazowaną. Powinna być niskosodowa i stanowić ponad połowę płynów, które wypija kobieta ciężarna w ciągu dnia. Średnie zapotrzebowanie na płyny wynosi 2 -2,5 litra dziennie. Najlepsza dla przyszłych mam jest woda źródlana. Picie wody w ciąży, od samego jej początku, jest niezbędne do tego, aby zapłodniona komórka jajowa funkcjonowała prawidłowo. Woda z układu krążenia kobiety poprzez łożysko przedostaje się do płodu. W ciągu zaledwie godziny przez łożysko dochodzi do wymiany około 450 ml wody. Picie wody w ciąży zapobiega odwodnieniu organizmu kobiety. Dzięki piciu odpowiedniej ilości wody w ciąży przyszła mama może zapobiec między innymi: kamicy układu moczowego , nawracającym infekcjom układu moczowego, bólom głowy , zaburzeniom koncentracji, dolegliwościom ciążowym – wymiotom, nudnościom, zmęczeniu, a także suchości skóry. Jaką wodę pić w ciąży? Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca picie w ciąży wody z naturalnych źródeł. Najlepsza dla przyszłej mamy będzie więc woda źródlana. W czasie ciąży kobiety mogą również pić wodę mineralną nisko lub średnio zmineralizowaną. Wody...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz