Zupa nie musi być nudna i zawsze smakować tak samo. Monika Mrozowska przygotowała dla nas aromatyczny i bogaty w smaki krupnik z kaszą orkiszową i tofu. To idealny przepis na szybką i prostą zupę w waszym domu.

Reklama

Dlaczego przyszła mama powinna spożywać wapń?

Zapotrzebowanie na wapń w ciąży rośnie. Wapń jest potrzebny do rozwoju kości i zawiązków zębów twojego dziecka, które tworzą się już od 4. tygodnia życia płodowego oraz rozwoju mięśni, serca i układu nerwowego. Jeśli nie będziesz dostarczać odpowiedniej ilości tego pierwiastka w pożywieniu możesz odczuwać bóle głowy, osłabienie, skurcze mięśni stóp i łydek i z czasem może pojawić się u ciebie próchnica.

Jakie skutki może mieć dla dziecka niedobór wapnia w ciąży?

Długotrwały niedobór wapnia u przyszłej mamy może spowodować, że dziecko urodzi się słabsze, skłonne do krzywicy i może mieć różne wady wrodzone. Niedobór wapnia w ciąży będzie też miał wpływ na późniejsze ząbkowanie, a w przyszłości na ogólnym stanie zębów twojego dziecka.

Jakie produkty są bogatym źródłem wapnia?

Najłatwiej przyswajalny jest wapń zawarty w pożywieniu, dlatego przyszła mam powinna tak przygotowywać posiłki, żeby znalazło się tam dużo wapnia.
Najlepszym źródłem wapnia dla kobiet w ciąży są produkty mleczne: mleko, kefir, maślanka, jogurt, twaróg, ser żółty, serki topione.
Dużą zawartość wapnia znajdziemy w sardynkach, pomidorach, tofu, nasionach sezamu, prażonych migdałach, warzywach zielonych: natka pietruszki, szpinak, brokuły, jarmuż.

Reklama

Zobacz, jak przygotować krupnik:

Kliknij w obrazek, by wydrukować przepis.

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama