Plamienia na początku ciąży warto odróżnić od krwawienia. Jak wygląda plamienie na początku ciąży? Plamienie to wyciek nieznacznej ilości krwi z dróg rodnych. Krew może mieć różne zabarwienie i nie ma w niej skrzepów. Najczęściej obserwuje się je przy okazji wizyty w toalecie, gdy po oddaniu moczu zauważalna jest krew na papierze toaletowym albo na bieliźnie widoczne są nieprzesiąkające krwiste zabrudzenia. Krwawienie z dróg rodnych to obfity wypływ krwi z pochwy. Krwi jest znacznie więcej niż w przypadku plamienia w ciąży – przesiąka przez bieliznę, niezbędne jest stosowanie podpasek. W krwawieniu mogą znajdować się skrzepy.

Reklama

Delikatne plamienie na początku ciąży: przyczyny

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży nie należy do rzadkości. Najczęściej nie powinno ono budzić obaw o przebieg ciąży. Chwilowe delikatne plamienie na początku ciąży nie wymaga konsultacji z lekarzem. Pilnego kontaktu z ginekologiem lub wizyty w szpitalu zawsze wymaga krwawienie.

Do plamienia na początku ciąży może przyczynić się wiele rzeczy:

  • Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Plamienie implantacyjne pojawia się 1–2 tygodnie po owulacji, jest ono skąpe, niebolesne, nie ma wpływu na przebieg ciąży. Plamienia mogą być jednym z pierwszych objawów ciąży.
  • Zmiany hormonalne. Delikatne plamienie na początku ciąży może wystąpić w dniach, w których miałabyś miesiączkę, gdybyś nie była w ciąży. Plamienia trwają zwykle 2–3 dni i nie są groźne.
  • Schorzenia szyjki macicy, np. polip lub niewyleczona nadżerka. Krwawienie zwykle jest skąpe, pojawia się np. po badaniu ginekologicznym lub po współżyciu. Jeśli nie wystarczy cytologia (wykonuje się ją na początku ciąży), lekarz może zalecić kolposkopię (badanie mikroskopowe). Duże polipy usuwa się i zakłada szew szyjkowy. Niewielkie zmiany wystarczy obserwować lub stosować leki. Ważne: takie problemy mogą pojawić się też później.
  • Niedobór hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie ciąży. Plamienie nie boli, ale mogą mu towarzyszyć skurcze. Ginekolog może zalecić zażywanie leków z pochodnymi progesteronu.
  • Zagrażające poronienie. Może wystąpić plamienie lub przypominające obfitą miesiączkę krwawienie. Jeśli szybko uda się zareagować, można utrzymać ciążę. Zazwyczaj po takim incydencie zaleca się leżenie.
  • Ciąża pozamaciczna. Krwawienie pojawia się między 4-8 tygodniem ciąży, gdy zarodek zamiast w błonie śluzowej macicy, zagnieździ się np. w jajowodzie (rosnąc, rozrywa jego ścianki). Nagle mogą wystąpić bóle brzucha, zasłabnięcia, omdlenie. Ważne: w przypadku ciąży pozamacicznej krew nie zawsze wydostaje się na zewnątrz.

Część z tych przyczyn plamienia na początku ciąży jest zupełnie niegroźna i nie wymaga leczenia. Inne (np. niedobory ciążowych hormonów, infekcje) wymagają interwencji lekarza. Dlatego zawsze lepiej jest plamienie skonsultować z ginekologiem, lecz nie trzeba tego robić natychmiast.

Krwawienie na początku ciąży może, ale nie musi, zwiastować problemy z ciążą. Tak bowiem objawia się m.in. poronienie, a także ciąża pozamaciczna. Potrzebna jest wtedy pilna pomoc lekarska i opieka szpitalna.

Zobacz także

Plamienie na początku ciąży – brązowe, czerwone, różowe

Kolor plamienia może być różny, gdyż zależy on od tego, czy obserwuje się świeżą krew (plamienie czerwone) czy taką, która zaczęła krzepnąć (brązowe plamienie w ciąży), lub krew świeżą mocno rozrzedzoną wydzieliną z pochwy – wtedy jest to różowe plamienie w ciąży.

Kolor plamienia nie ma wielkiego znaczenia i nie decyduje o tym, że z ciążą dzieje się coś niepokojącego. Z krwawieniem jest inaczej – każde krwawienie w ciąży, niezależnie od koloru czy etapu ciąży, wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Plamienie na początku ciąży w terminie miesiączki

Bardzo często tzw. plamienie implantacyjne zbiega się z terminem miesiączki. Jest to krwawienie, które może wystąpić, gdy zarodek przyczepiając się do ścianki macicy, uszkodzi jej naczynia krwionośne.

Większość kobiet ma cykle miesiączkowe o długości 28 dni, a do zapłodnienia dochodzi mniej więcej w połowie cyklu. Implantacja zarodka następuje po 10-14 dniach od zapłodnienia, co często zbiega się z terminem miesiączki. Dlatego właśnie krwawienie implantacyjne występuje na ogół w okolicach terminu kolejnej miesiączki – tej, która nie występuje, jeśli doszło do ciąży.

Plamienie na początku ciąży w terminie miesiączki może też być objawem zmian hormonalnych. Choć nie wystąpi już normalna miesiączka, to może pojawić się minimalne krwawienie pod postacią plamienia.

Sprawdź też:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama