plamienie w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży

Plamienie w ciąży – wygląd, przyczyny, zagrożenia, kiedy do szpitala

Plamienie w ciąży występuje dość powszechnie i nie zawsze zapowiada problemy. Najczęstszą przyczyną plamienia na początku ciąży jest implantacja zarodka. Każde krwawienie u ciężarnej należy skonsultować z lekarzem, który ustali, co jest jego powodem. Jeśli jest skąpe i nie towarzyszą mu inne objawy, najprawdopodobniej nie dzieje się nic złego.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Plamienie może pojawić się na każdym etapie ciąży. Najczęściej spowodowane jest zmianami, jakie zachodzą w ciele kobiety. Intensywność plamienia zazwyczaj jest niewielka – to tylko podbiegnięta krwią wydzielina z pochwy. Warto jednak pamiętać, że nawet wyraźne krwawienie nie musi być objawem poronienia.

Spis treści:

Strata dziecka wiąże się z żałobą, którą każdy przeżywa inaczej [WIDEO]

Plamienie w ciąży – wygląd

Plamienie w ciąży może mieć różny kolor – może być zarówno brązowy, czerwony, jak i różowy. Barwa wydzieliny zależy od tego, czy krew zaczęła już krzepnąć (wtedy robi się brązowa). Kolor plamienia w ciąży nie ma wielkiego znaczenia, najważniejsza jest intensywność plamienia oraz to, czy nie występują jednocześnie inne niepokojące objawy, np. nasilający się ból.
 

Plamienie w ciąży – co oznacza kolor wydzieliny: 

 • brązowe plamienie w ciąży oznacza, że krew zaczęła już krzepnąć,
 • kolor czerwony oznacza świeżą krew,
 • różowe plamienie w ciąży to nieznaczne krwawienie (krew jest rozrzedzona wydzielinami) ze świeżej krwi.


Plamienie w ciąży różni się od krwawienia intensywnością, obfitością i bólem, którego przy plamieniu zwykle nie ma. Pojawiającego się na początku ciąży plamienia nie sposób też pomylić z miesiączką – ta ostatnia bowiem nie występuje w ciąży. Ale jeśli kobieta ma wątpliwości, czy ślady krwi na bieliźnie powinna wiązać z plamieniem związanym z ewentualną ciążą, czy jednak z pojawieniem się miesiączki, podpowiedzią jest to, że podczas menstruacji dochodzi do nasilenia krwawienia w kolejnym dniu, często pojawia się ból podbrzusza lub pleców, a w wydalanej krwi mogą pojawiać się skrzepy. Krwawienie miesięczne trwa też zwykle 5-7 dni, a plamienie pojawiające się w ciąży jest zdecydowanie mniej intensywne i nie ma w nim skrzepów, często też ustaje szybciej niż krwawienie menstruacyjne. Ale czas, przez jaki plamienie się utrzymuje, może być różny.

Plamienie w ciąży – implantacja zarodka

Plamienie na początku ciąży, w terminie miesiączki, najczęściej wywołane jest przez proces zagnieżdżenia zarodka (implantacji). Przyczepianie się zarodka do ścianki macicy może wiązać się z uszkodzeniem naczyń krwionośnych znajdujących się w śluzówce tego narządu. Ten naturalny proces, nazywany plamieniem implantacyjnym, może wystąpić na początku ciąży, ale nie musi.

Plamienie implantacyjne ma najczęściej kolor jasnoczerwony lub brązowy i nie jest bardzo obfite. Najczęściej trwa krótko – do 3 dni. Wiele kobiet nawet go nie zauważa.

Plamienie implantacyjne pojawia się po 6-12 dniach od stosunku, który doprowadził do zapłodnienia komórki jajowej. Jeśli kobieta została poddana implantacji zarodka w wyniku procedury in vitro, plamienie implantacyjne może wystąpić 7-10 dni po odbyciu się procedury aplikacji zarodka do macicy.

Przyczyny plamienia w ciąży

Gdy pojawi się plamienie w ciąży, należy zachować czujność. Poza implantacją zarodka przyczynami plamienia w ciąży mogą być:

 • schorzenia szyjki macicy,
 • nadżerka macicy
 • przemęczenie,
 • infekcje intymne,
 • polipy,
 • zagrażające poronienie,
 • przedwczesny poród.

Inne sytuacje, w których może pojawić się plamienie w ciąży:

 • plamienie po stosunku w ciąży lub po badaniu ginekologicznym, zwłaszcza po cytologii – wywołane jest podrażnieniem pochwy. We wczesnej ciąży narządy rodne są mocno ukrwione i bardzo wrażliwe. Stosunek lub badanie może spowodować pęknięcie naczynek w ściankach pochwy, co objawia się plamieniem. Takie samo źródło krwawienia może mieć: plamienie z pochwy przy wypróżnianiu w ciąży czy plamienie w ciąży po wysiłku – wzrost ciśnienia krwi może sprzyja pękaniu naczyń w pochwie i podkrwawianiu;
   
 • plamienia w ciąży przy endometriozie  – u niektórych kobiet występuje nasilenie dolegliwości, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Szybko powiększająca się macica może bowiem powodować rozrywanie się zrostów i tkanek, objawiając się plamieniem właśnie. Plamienie przy endometriozie w ciąży zdarza się rzadko, u ciężarnej raczej następuje zahamowanie krwawień z ognisk endometriozy;
   
 • plamienie w ciąży podczas oddawania moczu – to najczęściej jedynie zbieżność zdarzeń, która nie oznacza obecności krwi w moczu. Kobieta odkrywa plamienie podczas wizyty w toalecie, gdy na papierze toaletowym po oddaniu moczu znajduje się krew. Wypływa ona z pochwy, a nie z cewki moczowej, a przyczyny plamienia, jak pisaliśmy to powyżej, mogą być bardzo różne.

Plamienie na początku ciąży

Plamienie w pierwszych tygodniach ciąży, a nawet w ciągu pierwszych trzech miesięcy zdarza się aż u 40 proc. ciężarnych. Może być spowodowane przez:

 • zagnieżdżania się zarodka – tzw. plamienie implantacyjne
 • pęknięcia naczyń krwionośnych ścianek pochwy (po badaniu ginekologicznym, plamienie po stosunku w ciąży)
 • istniejących nadżerek szyjki macicy lub polipów
 • infekcji pochwy
 • zmian hormonalnych
 • niedoborów hormonów ciążowych
 • endometriozy.


Plamienie na początku ciąży może mieć kolor od bladoróżowego, poprzez krwistoczerwone, aż do brunatnego. Dość często oznacza poronienie samoistne, które dotyczy ok. 15 proc. kobiet. Może do niego dojść wskutek rozwoju wad letalnych płodu, poważnych zakażeń wewnątrzmacicznych, zespołu policystycznych jajników lub złego stylu życia (np. wskutek przyjmowania używek).

Im bardziej nasilone plamienie w ciąży, im świeższa krew, tym bardziej powinno to być niepokojące. Szybkiego zgłoszenia się do lekarza wymaga też plamienie, któremu towarzyszy ból lub inne dolegliwości, np. zasłabnięcie – istnieje wtedy podejrzenie ciąży pozamacicznej.

Plamienie w drugim trymestrze ciąży

Krwawienia na półmetku ciąży zdarzają się rzadziej. Ich przyczyną są zwykle:

 • przemęczenie. Po wysiłku pojawia się niewielkie plamienie.
 • przedwczesna czynność skurczowa macicy – niezbyt silne (zazwyczaj) krwawienie i bóle brzucha lub bóle w okolicy krzyżowej. Skurcze można zatrzymać lekami. Powinnaś jednak od razu trafić do szpitala.

Plamienie w ciąży w trzecim trymestrze

Krwawienie pod koniec ciąży może oznaczać:

 • nieprawidłowe umiejscowienie łożyska, nazywane łożyskiem przodującym – krwawienie nasila się, a samopoczucie pogarsza.
 • przedwczesne odklejenie łożyska prawidłowo ułożonego (np. po urazie brzucha, skoku ciśnienia w drugim trymestrze) –mocno boli brzuch (jest dość twardy), krwi może być dużo. Trzeba zostać w szpitalu.
 • odejście czopa śluzowego kilka dni przed porodem – jest to zupełnie naturalne i niegroźne.
 • pęknięcie macicy – zdarza się niezmiernie rzadko, a objawem jest krwotok, który wymaga wezwania karetki.

Ile trwa plamienie w ciąży?

Niegroźne plamienie w ciąży to nienasilone krwawienie, które trwa do 4 dni. To czas, jakiego może potrzebować śluzówka dróg rodnych po tym, jak zostaną uszkodzone jej naczynia krwionośne. Plamienie implantacyjne zwykle trwa kilka godzin, choć zdarza się, że wydłuża się do 3 dni. Od kilku godzin do 3-4 dni może też trwać plamienie, które wynika z badania ginekologicznego, pobrania próbki do cytologii oraz po stosunku.

Jeśli krwawienie trwa dłużej niż 4 dni, warto skonsultować się z lekarzem. Może on skierować kobietę na USG, aby sprawdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo i nic jej nie zagraża. Nie należy jednak wpadać w panikę przy wydłużającym się plamieniu. Część kobiet, u których ciąża rozwija się zdrowo, zgłasza w czasie ciąży plamienia trwające dłużej niż 4 dni.

Plamienie w ciąży – co robić?

Lekkie plamienie w ciąży, które nie nasila się i nie powoduje wypływu znaczącej ilości żywo czerwonej krwi, najczęściej nie jest powodem do niepokoju. Wystarczy w bieliznę włożyć wkładkę i obserwować, czy plamienie się nie nasila.

Plamienie i ból podbrzusza w ciąży zawsze powinny zapalać w twojej głowie kontrolną lampkę – musisz jak najszybciej udać się do lekarza. Tylko ginekolog może stwierdzić, czy powodem krwawienia w ciąży jest zwykłe przemęczenie, czy też przyczyna może być znacznie poważniejsza. Każde plamienie, które budzi niepokój kobiety, dobrze jest skonsultować z ginekologiem. Sprawdzi on, czy z ciążą jest wszystko w porządku i upewni się, czy przyczyny plamienia budzą niepokój i wymagana jest interwencja w szpitalu.

Plamienie w ciąży – kiedy do szpitala?

Bezwzględnie szybkiej konsultacji w szpitalu wymaga:

 • intensywne krwawienie na każdym etapie ciąży,
 • krwawienie, któremu towarzyszą: bóle brzucha lub krzyża, zawroty głowy, wymioty, zasłabnięcia, silne i bolesne skurcze brzucha, ucisk w podbrzuszu, ogólne złe samopoczucie.


Najczęściej plamienie w ciąży, czy nawet krwawienie, jest sygnałem, że kobieta w szczególny sposób powinna zadbać o siebie i stale konsultować swój stan zdrowia z ginekologiem. Bardzo często oznacza to rezygnację z pracy i odpoczynek.

Nawet bardzo obfite krwawienie nie musi oznaczać, że zaczęło się poronienie. Lekarze są zdania, że aby donosić ciążę, często wystarczy odpoczynek oraz odpowiednio dobrane leki hormonalne, które mają za zadanie podtrzymanie ciąży.

Zobacz także:

kobieta, ciąża, brzuszek
Zdrowie w ciąży
Krwawienie w ciąży: lekkie, obfite, ze skrzepami. Czy jest niebezpieczne?
Krwawienie w ciąży nie zawsze jest sygnałem, że coś złego dzieje się z płodem, jednak za każdym razem, gdy się pojawi, trzeba iść do lekarza. To on oceni sytuację, zleci odpowiednie badania i powie, co robić dalej. O nieprawidłowościach może świadczyć m.in. pojawienie się krwawienia ze skrzepami.

Niewielkie krwawienia lub plamienia zdarzają się co czwartej kobiecie w ciąży. Dlaczego? Powody są różne i zależą przede wszystkim od tego, w którym trymestrze jest przyszła mama. Gdy pojawi się pierwsza plamka krwi, obserwuj wszystkie objawy temu towarzyszące. Bądź przygotowana na pytania lekarza. Na pewno zapyta cię o to, jak długo trwa krwawienie (może pojawia się raz na kilka dni); jaka jest jego barwa (jasna, ciemna); czy jest obfite i jaki ma zapach, a także czy w krwi pojawiają się skrzepy.   Spis treści: Niewielkie plamienie w ciąży Krwawienie w I trymestrze Krwawienie w II trymestrze Krwawienie w III trymestrze Krwawienie ze skrzepami w ciąży Niewielkie plamienie w ciąży Nie panikuj, jeśli plamienie jest niewielkie : prawdopodobnie pojawiło się przez przemęczenie, zwykłe niewyspanie lub zbyt duży wysiłek fizyczny. Zanim zadzwonisz do lekarza, połóż się lub wygodnie usiądź, odpocznij. Często tego typu plamienie nie ma negatywnego wpływu na ciążę. Jeżeli jednak krwawienie jest silne, towarzyszy mu ból lub uczucie ucisku w podbrzuszu, źle się czujesz, jak najszybciej jedź do szpitala. Nie prowadź auta sama: poproś, by zawiózł cię ktoś bliski, wezwij taksówkę albo – jeśli naprawdę bardzo źle się czujesz – karetkę pogotowia. Jeśli plamienie jest niewielkie i nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, dla pewności i tak skonsultuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Krwawienie w I trymestrze ciąży Zarodek musi przebyć długą drogę, by zagnieździć się w jamie macicy. Pierwszy trymestr to też okres największych zmian hormonalnych. W tym okresie najczęściej zdarzają się plamienia i krwawienia z narządów rodnych. Oto dlaczego:   Zagnieżdżenie się jaja płodowego w macicy. Czasem implantacji zarodka towarzyszy krwawienie, które możesz pomylić z miesiączką . Zwykle jest...

Plamienie zamiast okresu
AdobeStock
Mama
Plamienie zamiast okresu: przyczyny, co oznacza, czy to groźne
Plamienie zamiast okresu często jest pierwszym objawem ciąży, ale może być też sygnałem problemów hormonalnych oraz innych dolegliwości. Wyjaśniamy ich przyczyny, symptomy i wszystko, co dotyczy nietypowych plamień zamiast miesiączki!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} Plamienie zamiast okresu to nic innego jak śluz zabarwiony krwią, które może pojawić się w różnych momentach cyklu. Budzi niepokój jakoś coś odbiegającego od normy, ale nie zawsze oznacza coś groźnego. Czasem może towarzyszyć rozpoczętej antykoncepcji hormonalnej, ale może też sygnalizować problemy hormonalne. Jak rozpoznać co oznaczają poszczególne kolory i konsystencje plamień? Spis treści: Plamienie zamiast okresu - charakterystyka Brązowe plamienie zamiast okresu - najczęstsze przyczyny Plamienie zamiast okresu - ciąża​ Plamienie zamiast okresu - tabletki antykoncepcyjne​ Brązowe plamienie przed lub po okresie - zaburzenia hormonalne​ Plamienie zamiast miesiączki - leczenie Plamienie zwiastujące poronienie Plamienie w środku cyklu​ Plamienie spowodowane chorobami układu rozrodczego Plamienie po seksie​ Krwawienie po ciąży i porodzie​ Brązowe plamienie na skutek menopauzy Plamienie z powodu niedożywienia​ Plamienie zamiast okresu - charakterystyka Zamiast okresu - różowe lub brązowe plamienie?  Jest to wydzielina zabarwiona krwią lub plamkami krwi w czasie, kiedy miała wystąpić miesiączka. Najczęściej zabarwienie ma właśnie kolor  jasnoróżowy bądź brązowy (w zależności od przyczyny). Co jeszcze cechuje takie plamienie: może pojawiać się regularnie lub nie; trwa do kilku dni, a w przypadku ciąży nawet do 3 miesięcy (od momentu implantacji zarodka); może być zarówno lekkie, jak i obfite; mogą towarzyszyć mu bóle podbrzusza, zawroty głowy, mdłości i wymioty, a także gorączka. Brązowe plamienie zamiast okresu - najczęstsze przyczyny Pojawiło się plamienie zamiast...

brzuch w ciąży, ból brzucha w ciąży, kobieta w ciąży, dolegliwości ciążowe
Edipresse
Zdrowie w ciąży
Ciążowe dolegliwości, o których musi wiedzieć twój lekarz
Wielu ciążowym kłopotom można zapobiec, w porę informując lekarza o niepokojących objawach. Sprawdź, czego nie powinnaś lekceważyć.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz