Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Brązowe plamienie w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Brązowe plamienie w ciąży: kiedy jest powód do niepokoju

Brązowe plamienie w ciąży może budzić niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból w podbrzuszu oraz ból jajników. Niewielkie brązowe upławy mogą świadczyć o implantacji zarodka, ale niekiedy wskazują też na poronienie lub infekcję pochwy.

Brązowe plamienie w ciąży, czyli zmieniona wydzielina z pochwy, może oznaczać infekcję intymną (prawidłowa wydzielina z pochwy jest niezbyt obfita, śluzowa, bezbarwna bądź biaława). Zdarza się także przy implantacji zarodka oraz po badaniu ginekologicznym. Brązowe plamienie w ciąży może szczególnie niepokoić, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból w podbrzuszu. 

Spis treści:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Brązowe plamienie w ciąży

Upławy w postaci brązowego śluzu z pochwy mogą pojawić się na różnych etapach ciąży, choć najczęściej dochodzi do nich w pierwszym trymestrze. Nie zawsze powinny budzić strach. Przyczyn upławów może być wiele – czasami pojawiają się jako objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nie należy ich jednak bagatelizować, bywa, że wymagają konsultacji ginekologicznej.

Brązowe plamienie na początku ciąży

Jedną z przyczyn brązowych upławów jest wczesna ciąża: implantacja zarodka może wywołać niewielkie krwawienie (zbliżone do miesiączki). Takie brązowe plamienie w ciąży pojawia się mniej więcej w terminie spodziewanego okresu i trwa ok. 1-2 dni. Może towarzyszyć mu lekki ból i kłucie w podbrzuszu.

Brązowe upławy w I trymestrze ciąży mogą też być efektem podrażnienia dróg rodnych, np. po badaniu ginekologicznym, USG dopochwowym lub stosunku seksualnym. Plamienie o tym zabarwieniu może być też wynikiem zmian hormonalnych. Krwawa wydzielina niekiedy jest też objawem poronienia. Bywa też, że niedobór progesteronu powoduje plamienia i zmienia zabarwienie wydzieliny z pochwy.

Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży może sugerować poronienie, ale raczej dochodzi wtedy do krwawienia, a nie plamienia – wypływ krwi jest intensywniejszy.

Brązowe plamienie w ciąży – II i III trymestr

W późniejszych tygodniach ciąży brązowe plamienie zdarza się rzadko. Jeśli jednak oprócz upławów przyszła mama ma też bolesne skurcze podbrzusza lub wydzielina jest obfita, jak najszybciej powinna udać się do lekarza.

Zawsze gdy krwawieniu, nawet niezbyt obfitemu, towarzyszą dodatkowe objawy: złe ogólne samopoczucie, bóle brzucha, skurcze macicy, zasłabnięcie, omdlenie, intensywne wymioty, należy skonsultować się pilnie z lekarzem.

Brunatne upławy połączone z pieczeniem, swędzeniem lub bolesnością miejsc intymnych mogą być efektem nieleczonych infekcji i chorób. Nigdy nie należy lekceważyć brązowych plamień w ciąży. Niekiedy związane są one z bardzo poważnymi schorzeniami, np. rakiem szyjki macicy.

Brązowe plamienie w ciąży: krwiak

Krwiak podkosmówkowy jest najczęstszą przyczyną krwawień i hospitalizacji ciężarnych w I trymestrze ciąży. Krwiak stanowi zagrożenie dla płodu – nawet 40 proc. ciąż z krwiakiem podkosmówkowym kończy się poronieniem lub obumarciem płodu. Przyczyny powstawania krwiaków podkosmówkowych nie są do końca znane, jednak wiadomo, że częściej pojawiają się po wcześniejszych ciążach i porodach zwłaszcza wtedy, gdy doszło do powikłań ze strony macicy.

Brązowe plamienie w ciąży lub brązowe krwawienie może być objawem krwiaka, jednak rzadko pojawia się ono w pierwszym trymestrze ciąży. O odklejeniu się łożyska lub pęknięciu krwiaka świadczy obfite krwawienie albo krwotok i ból brzucha.

Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży

Zawsze wtedy, gdy występuje krwawienie lub plamienie ze skrzepami w ciąży, trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem. Najczęściej skrzepy towarzyszą silnemu krwawieniu, które może być objawem poronienia. Rzadko towarzyszą brązowemu plamieniu, które jest znacznie mniej intensywne od krwawienia.

Skrzepy w uchodzącej z dróg rodnej krwi są często fragmentami tkanek, co oznacza poważniejsze ich uszkodzenie. Skrzepem mogą być tkanki płodu lub śluzówki macicy, która odkleja się od mięśniówki macicy w trakcie poronienia. Nie zawsze jednak wystąpienie brązowego krwawienia ze skrzepami oznacza, że do poronienia dojdzie. Szybka interwencja w szpitalu pozwala uratować część ciąż i kontynuować je pod ścisłym nadzorem lekarzy aż do porodu. Najczęściej udaje się ratować ciąże z II i III trymestru. Większy odsetek ciąż w pierwszym trymestrze, w których pojawi się plamienie ze skrzepami i ból brzucha, kończy się poronieniem.

Inne upławy w ciąży: kiedy się pojawiają i co znaczą?

Białe lub grudkowate upławy z pochwy. Biała wydzielina z pochwy przypomina serek, może też mieć lekko słodkawą woń. Najprawdopodobniej doszło do zakażenia grzybami drożdżakopodobnymi, którymi można się zarazić w publicznej toalecie, na basenie. Takim białym upławom z pochwy zwykle towarzyszą świąd i uczucie dyskomfortu, zaczerwienienie błony śluzowej krocza. Jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe, można zastosować dostępne bez recepty preparaty z apteki, np. Albothyl, Gynazol. Lepiej jednak zgłosić się do ginekologa, który przepisze globulki lub maść przeciwgrzybiczą, a jeśli nie pomogą – pobierze do badania wymaz z pochwy.

Upławy szarawe lub białe. Mogą mieć rybi zapach. Miejsca intymne często są wtedy zaczerwienione, pieką lub swędzą. To może być zakażenie bakteryjne (z reguły bakteriami Escherichia coli). Chorobotwórcze mikroby przenoszone są na rękach lub podczas korzystania z toalety. Zgłoś się do ginekologa, który przepisze leki.

Uwaga! W czasie kuracji należy powstrzymać się od współżycia, bo u ciebie infekcja miejsc intymnych może minąć, za to po kilku dniach rozwinie się u partnera.

Upławy żółtawozielone lub zielonkawe. Są dość obfite, pieniste o zgniłej woni. To mogą być objawy choroby wenerycznej – mogą świadczyć o rzęsistkowicy, którą zarażamy się, używając czyjegoś ręcznika, przyborów toaletowych lub uprawiając seks z zakażoną osobą. Zgłoś się do lekarza, który przepisze doustne i dopochwowe antybiotyki.

Upławy bezbarwne, wodniste. Takie upławy z pochwy często są bezwonne. Może towarzyszyć im obrzmienie i zaczerwienienie krocza oraz świąd. To może być infekcja wirusowa (najczęściej wirusem opryszczki HSV), ale uwaga: podobna wydzielina o czerwonawym zabarwieniu może zdradzać nadżerkę lub nowotwór szyjki macicy! Zgłoś się do lekarza na cytologię (badanie wymazu z szyjki macicy). Jeśli to tylko wirusowa infekcja, lekarz zaleci odpowiednie leki.

W aptekach dostępne są domowe testy wykrywające infekcje grzybicze i bakteryjne (przypominają wkładkę higieniczną).

Zobacz także:

kobieta, ból brzucha
Fotolia
Starania o dziecko
Jak rozpoznać upławy?
Czy każda wydzielina z pochwy z wyjątkiem miesiączki to upławy? Nieprawidłową wydzieliną rozpoznasz po zapachu, konsystencji i kolorze. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolożka.

Upławy mogą świadczyć o stanie zapalnym pochwy . O upławach świadczy kolor, zapach i gęstość wydzieliny, ale także towarzyszące im dodatkowe objawy, np. świąd pochwy. Na pytania o upławy i prawidłową wydzielinę z pochwy odpowiada dr dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolożka z IMiD. Prawidłowa wydzielina z pochwy Nie każda wydzielina z pochwy to upławy . Prawidłowa, fizjologiczna wydzielina, która nie wymaga leczenia, jest: niezbyt obfita bezbarwna przezroczysta lub biaława nie ma wyraźnego zapachu. Warto wiedzieć, że wydzielina pełni ona bardzo ważną rolę: nawilża pochwę, oczyszcza i chroni przed różnymi kobiecymi infekcjami. Upławy – objawy nieprawidłowej wydzieliny Z kolei upławy to nieprawidłowa wydzielina . Kolor upławów , konsystencja i zapach są inne niż przy zdrowym stanie pochwy. Upławy mogą być: pieniste grudkowate ropne żółte, zielonkawe lub szare; kiedy są podbarwione krwią, mogą też zdarzać się brązowe upławy ich zapach jest bardzo nieprzyjemny. Objawy stanu zapalnego pochwy i upławów Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy, zgłoś się do lekarza, ponieważ świadczą one o stanie zapalnym pochwy : podrażnienie świąd pochwy pieczenie w okolicy pochwy. czasem ból w podbrzuszu stany podgorączkowe Zobacz też: Jak zapobiec infekcjom intymnym Suchość pochwy - 11 możliwych przyczyn 12 przyczyn bólu przy współżyciu

infekcja pochwy, infekcje intymne, ciąża, objawy
RF
Zdrowie w ciąży
Infekcje intymne w ciąży: grzybica, waginoza, chlamydioza, rzęsistkowica
Podczas ciąży rośnie ryzyko infekcji intymnych. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie wstydź się i nie czekaj, tylko powiedz o nich lekarzowi. Szybkie rozpoczęcie leczenia sprawi, że twoje dziecko będzie bezpieczne.

Infekcja intymna w ciąży zdarza się częściej. Za większą skłonność ciężarnych do stanów zapalnych dróg rodnych odpowiadają zmiany hormonalne typowe dla ciąży. Jeśli zauważysz inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu, idź do lekarza. To pierwsze sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Nie należy ich bagatelizować. Infekcja intymna może wpłynąć nie tylko na stan zdrowia przyszłej mamy, ale także przyczynić się do kłopotów z ciążą. Konsekwencją nieleczenia infekcji intymnej może być zakażenie dziecka, poronienie lub przedwczesny poród. Sprawdzamy, jak objawiają się infekcje intymne, co je powoduje i w jaki sposób się je leczy. Spis treści: 1.  Infekcje intymne w ciąży – objawy 2.  Rodzaje infekcji intymnych w ciąży : grzybica waginoza chlamydioza rzęsistkowica 3.  Leczenie infekcji intymnych w ciąży + profilaktyka Infekcje intymne w ciąży – objawy Infekcje intymne zwykle przebiegają z wyraźnymi symptomami, że w drogach rodnych dzieje się coś niedobrego. Aby iść do lekarza, wystarczy zauważyć u siebie jeden z poniższych objawów: świąd i pieczenie; ból przy oddawaniu moczu; ból podczas stosunku; zaczerwienienie; upławy w ciąży – o różnym kolorze i konsystencji; nieprzyjemny zapach. Rodzaje infekcji intymnych w ciąży Poniżej zamieszczamy zwięzłe kompendium wiedzy o najczęstszych infekcjach intymnych w ciąży. Dzięki niemu sprawdzisz, czy mogło dojść do zakażenia, gdyż podajemy drogi przenoszenia infekcji oraz typowe dla poszczególnych infekcji objawy. Grzybica w ciąży To infekcja intymna, z którą najczęściej borykają się kobiety w ciąży. Powodują ją drożdżaki z gatunku Candida albicans . Statystyki lekarskie mówią, że miewa ją nawet 40 proc. przyszłych mam. Przyczyny grzybicy w ciąży...

bakteryjne zapalenie pochwy a ciąża
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy bakteryjne zapalenie pochwy może być groźne w ciąży?
Infekcje intymne mogą być szczególnie niebezpieczne, jeśli jesteś w ciąży. Zobacz, jak uchronić się przed bakteryjnym zapaleniem pochwy i dlaczego ta infekcja jest groźna dla ciężarnych.

Bakteryjne zapalenie pochwy, znane również jako waginoza bakteryjna to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Bardzo łatwo dochodzi do bakteryjnej infekcji intymnej – przyczynami bakteryjnego zapalenia pochwy są m.in. aktywność seksualna, przyjmowanie antybiotyków czy nawet silny i długotrwały stres.   Jeśli jesteś w ciąży , szczególnie musisz uważać na bakteryjne infekcje intymne. Zapalenie pochwy w ciąży może być niebezpieczne – zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu znajdującego się w brzuchu. W ciąży wiele kobiet skarży się na upławy oraz pieczenie okolic intymnych, co jest najczęściej spowodowane zmianami hormonalnymi . Jednak jest kilka objawów, które mogą być związane z bakteryjnym zapaleniem pochwy i różnią się nieco od zwykłych ciążowych dolegliwości. W czasie ciąży zmienia się pH pochwy, przez co okolice intymne są bardziej narażone na zakażenie bakteryjne czy grzybicze. Przed ciążą odczyn śluzówki pochwy był kwaśny, co zapobiegało namnażaniu się bakterii, jednak podczas ciąży odczyn ten zmienia się w stronę bardziej zasadowego.   Bakterie, które atakują mikroflorę pochwy podczas bakteryjnego zapalenia pochwy, są szczególnie groźne dla ciężarnych. We wczesnych miesiącach ciąży, nieleczona bakteryjna infekcja intymna może doprowadzić nawet do poronienia . W ciąży zaawansowanej może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu, a także urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.   Oprócz powyższych zagrożeń, zignorowanie bakteryjnego zapalenia pochwy w czasie ciąży wiąże się również z szeregiem powikłań : zapalenie błony śluzowej macicy zapalenie przydatków nawracające zapalenia dróg moczowych By zapobiec bakteryjnemu zapaleniu pochwy w czasie ciąży musisz przede wszystkim: szczególnie zadbać o higienę intymną (ale...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz