Brązowe plamienie w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży

Brązowe plamienie w ciąży: kiedy jest powód do niepokoju

Brązowe plamienie w ciąży może budzić niepokój, zwłaszcza gdy towarzyszy mu ból w podbrzuszu oraz ból jajników. Niewielkie brązowe upławy mogą świadczyć o implantacji zarodka, ale niekiedy wskazują też na poronienie lub infekcję pochwy.

Brązowe plamienie w ciąży, czyli zmieniona wydzielina z pochwy, może oznaczać infekcję intymną (prawidłowa wydzielina z pochwy jest niezbyt obfita, śluzowa, bezbarwna bądź biaława). Zdarza się także przy implantacji zarodka oraz po badaniu ginekologicznym. Brązowe plamienie w ciąży może szczególnie niepokoić, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu ból w podbrzuszu. 

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Brązowe plamienie w ciąży

Upławy w postaci brązowego śluzu z pochwy mogą pojawić się na różnych etapach ciąży, choć najczęściej dochodzi do nich w pierwszym trymestrze. Nie zawsze powinny budzić strach. Przyczyn upławów może być wiele – czasami pojawiają się jako objaw zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Nie należy ich jednak bagatelizować, bywa, że wymagają konsultacji ginekologicznej.

Brązowe plamienie na początku ciąży

Jedną z przyczyn brązowych upławów jest wczesna ciąża: implantacja zarodka może wywołać niewielkie krwawienie (zbliżone do miesiączki). Takie brązowe plamienie w ciąży pojawia się mniej więcej w terminie spodziewanego okresu i trwa ok. 1-2 dni. Może towarzyszyć mu lekki ból i kłucie w podbrzuszu.

Brązowe upławy w I trymestrze ciąży mogą też być efektem podrażnienia dróg rodnych, np. po badaniu ginekologicznym, USG dopochwowym lub stosunku seksualnym. Plamienie o tym zabarwieniu może być też wynikiem zmian hormonalnych. Krwawa wydzielina niekiedy jest też objawem poronienia. Bywa też, że niedobór progesteronu powoduje plamienia i zmienia zabarwienie wydzieliny z pochwy.

Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży może sugerować poronienie, ale raczej dochodzi wtedy do krwawienia, a nie plamienia – wypływ krwi jest intensywniejszy.

Brązowe plamienie w ciąży – II i III trymestr

W późniejszych tygodniach ciąży brązowe plamienie zdarza się rzadko. Jeśli jednak oprócz upławów przyszła mama ma też bolesne skurcze podbrzusza lub wydzielina jest obfita, jak najszybciej powinna udać się do lekarza.

Zawsze gdy krwawieniu, nawet niezbyt obfitemu, towarzyszą dodatkowe objawy: złe ogólne samopoczucie, bóle brzucha, skurcze macicy, zasłabnięcie, omdlenie, intensywne wymioty, należy skonsultować się pilnie z lekarzem.

Brunatne upławy połączone z pieczeniem, swędzeniem lub bolesnością miejsc intymnych mogą być efektem nieleczonych infekcji i chorób. Nigdy nie należy lekceważyć brązowych plamień w ciąży. Niekiedy związane są one z bardzo poważnymi schorzeniami, np. rakiem szyjki macicy.

Brązowe plamienie w ciąży: krwiak

Krwiak podkosmówkowy jest najczęstszą przyczyną krwawień i hospitalizacji ciężarnych w I trymestrze ciąży. Krwiak stanowi zagrożenie dla płodu – nawet 40 proc. ciąż z krwiakiem podkosmówkowym kończy się poronieniem lub obumarciem płodu. Przyczyny powstawania krwiaków podkosmówkowych nie są do końca znane, jednak wiadomo, że częściej pojawiają się po wcześniejszych ciążach i porodach zwłaszcza wtedy, gdy doszło do powikłań ze strony macicy.

Brązowe plamienie w ciąży lub brązowe krwawienie może być objawem krwiaka, jednak rzadko pojawia się ono w pierwszym trymestrze ciąży. O odklejeniu się łożyska lub pęknięciu krwiaka świadczy obfite krwawienie albo krwotok i ból brzucha.

Brązowe plamienie ze skrzepami w ciąży

Zawsze wtedy, gdy występuje krwawienie lub plamienie ze skrzepami w ciąży, trzeba pilnie skonsultować się z lekarzem. Najczęściej skrzepy towarzyszą silnemu krwawieniu, które może być objawem poronienia. Rzadko towarzyszą brązowemu plamieniu, które jest znacznie mniej intensywne od krwawienia.

Skrzepy w uchodzącej z dróg rodnej krwi są często fragmentami tkanek, co oznacza poważniejsze ich uszkodzenie. Skrzepem mogą być tkanki płodu lub śluzówki macicy, która odkleja się od mięśniówki macicy w trakcie poronienia. Nie zawsze jednak wystąpienie brązowego krwawienia ze skrzepami oznacza, że do poronienia dojdzie. Szybka interwencja w szpitalu pozwala uratować część ciąż i kontynuować je pod ścisłym nadzorem lekarzy aż do porodu. Najczęściej udaje się ratować ciąże z II i III trymestru. Większy odsetek ciąż w pierwszym trymestrze, w których pojawi się plamienie ze skrzepami i ból brzucha, kończy się poronieniem.

Inne upławy w ciąży: kiedy się pojawiają i co znaczą?

Białe lub grudkowate upławy z pochwy. Biała wydzielina z pochwy przypomina serek, może też mieć lekko słodkawą woń. Najprawdopodobniej doszło do zakażenia grzybami drożdżakopodobnymi, którymi można się zarazić w publicznej toalecie, na basenie. Takim białym upławom z pochwy zwykle towarzyszą świąd i uczucie dyskomfortu, zaczerwienienie błony śluzowej krocza. Jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe, można zastosować dostępne bez recepty preparaty z apteki, np. Albothyl, Gynazol. Lepiej jednak zgłosić się do ginekologa, który przepisze globulki lub maść przeciwgrzybiczą, a jeśli nie pomogą – pobierze do badania wymaz z pochwy.

Upławy szarawe lub białe. Mogą mieć rybi zapach. Miejsca intymne często są wtedy zaczerwienione, pieką lub swędzą. To może być zakażenie bakteryjne (z reguły bakteriami Escherichia coli). Chorobotwórcze mikroby przenoszone są na rękach lub podczas korzystania z toalety. Zgłoś się do ginekologa, który przepisze leki.

Uwaga! W czasie kuracji należy powstrzymać się od współżycia, bo u ciebie infekcja miejsc intymnych może minąć, za to po kilku dniach rozwinie się u partnera.

Upławy żółtawozielone lub zielonkawe. Są dość obfite, pieniste o zgniłej woni. To mogą być objawy choroby wenerycznej – mogą świadczyć o rzęsistkowicy, którą zarażamy się, używając czyjegoś ręcznika, przyborów toaletowych lub uprawiając seks z zakażoną osobą. Zgłoś się do lekarza, który przepisze doustne i dopochwowe antybiotyki.

Upławy bezbarwne, wodniste. Takie upławy z pochwy często są bezwonne. Może towarzyszyć im obrzmienie i zaczerwienienie krocza oraz świąd. To może być infekcja wirusowa (najczęściej wirusem opryszczki HSV), ale uwaga: podobna wydzielina o czerwonawym zabarwieniu może zdradzać nadżerkę lub nowotwór szyjki macicy! Zgłoś się do lekarza na cytologię (badanie wymazu z szyjki macicy). Jeśli to tylko wirusowa infekcja, lekarz zaleci odpowiednie leki.

W aptekach dostępne są domowe testy wykrywające infekcje grzybicze i bakteryjne (przypominają wkładkę higieniczną).

Zobacz także:

kobieta, ból brzucha
Fotolia
Starania o dziecko
Jak rozpoznać upławy?
Czy każda wydzielina z pochwy z wyjątkiem miesiączki to upławy? Nieprawidłową wydzieliną rozpoznasz po zapachu, konsystencji i kolorze. Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolożka.

Upławy mogą świadczyć o stanie zapalnym pochwy . O upławach świadczy kolor, zapach i gęstość wydzieliny, ale także towarzyszące im dodatkowe objawy, np. świąd pochwy. Na pytania o upławy i prawidłową wydzielinę z pochwy odpowiada dr dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolożka z IMiD. Prawidłowa wydzielina z pochwy Nie każda wydzielina z pochwy to upławy . Prawidłowa, fizjologiczna wydzielina, która nie wymaga leczenia, jest: niezbyt obfita bezbarwna przezroczysta lub biaława nie ma wyraźnego zapachu. Warto wiedzieć, że wydzielina pełni ona bardzo ważną rolę: nawilża pochwę, oczyszcza i chroni przed różnymi kobiecymi infekcjami. Upławy – objawy nieprawidłowej wydzieliny Z kolei upławy to nieprawidłowa wydzielina . Kolor upławów , konsystencja i zapach są inne niż przy zdrowym stanie pochwy. Upławy mogą być: pieniste grudkowate ropne żółte, zielonkawe lub szare; kiedy są podbarwione krwią, mogą też zdarzać się brązowe upławy ich zapach jest bardzo nieprzyjemny. Objawy stanu zapalnego pochwy i upławów Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy, zgłoś się do lekarza, ponieważ świadczą one o stanie zapalnym pochwy : podrażnienie świąd pochwy pieczenie w okolicy pochwy. czasem ból w podbrzuszu stany podgorączkowe Zobacz też: Jak zapobiec infekcjom intymnym Suchość pochwy - 11 możliwych przyczyn 12 przyczyn bólu przy współżyciu

infekcja pochwy, infekcje intymne, ciąża, objawy
RF
Zdrowie w ciąży
4 infekcje intymne w ciąży, które musisz szybko wyleczyć
Podczas ciąży rośnie ryzyko infekcji intymnych. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy, nie wstydź się i nie czekaj, tylko powiedz o nich lekarzowi. Szybkie rozpoczęcie leczenia sprawi, że twoje dziecko będzie bezpieczne.

W ciąży jesteś bardziej podatna na infekcje pochwy . Za większą skłonność do stanów zapalnych dróg rodnych odpowiadają ciążowe hormony, które winne są wielu zmianom zachodzącym teraz w twoim organizmie. Jeśli zauważysz inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu , idź do lekarza. To pierwsze sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Nie warto ich bagatelizować, bo infekcje intymne mogą wpłynąć nie tylko na stan twojego zdrowia, ale także przyczynić się do kłopotów z ciążą. Konsekwencją ich nieleczenia może być nawet poronienie, zakażenie dziecka czy przedwczesny poród.  Objawy infekcji pochwy Typowe oznaki stanów zapalnych pochwy to: świąd i pieczenie ; ból przy oddawaniu moczu; ból podczas stosunku; zaczerwienienie; upławy o różnym kolorze i konsystencji; nieprzyjemny zapach. Grzybica To infekcja, z którą najczęściej borykają się kobiety w ciąży. Statystyki lekarskie mówią, że miewa ją nawet 40 proc. przyszłych mam . Przyczyny grzybicy: Można zarazić się nią od partnera podczas stosunku, korzystając z innymi ze wspólnych ręczników i mydła (np. podczas wakacyjnych wyjazdów). Grzybicy sprzyja wyższa temperatura latem. Objawy grzybicy: swędzenie i ból okolic intymnych, białe lub żółte upławy.  Bakteryjna waginoza  Przyszłe mamy często mają zdiagnozowaną waginozę w ciąży. Niestety czasami nie jest to łatwe, ponieważ bywa, że mimo skolonizowania się bakterii, kobieta nie dostrzega żadnych objawów zakażenia .  Przyczyny waginozy: Do zarażenia waginozą może dojść na skutek nieprawidłowej  higieny osobistej  (zły kierunek mycia, czyli od tyłu do przodu) lub przebytych zabiegów ginekologicznych. Objawy waginozy: upławy pochwowe o intensywnym rybim zapachu, brak objawów.  Chlamydioza  Ta infekcja zdarza...

bakteryjne zapalenie pochwy a ciąża
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy bakteryjne zapalenie pochwy może być groźne w ciąży?
Infekcje intymne mogą być szczególnie niebezpieczne, jeśli jesteś w ciąży. Zobacz, jak uchronić się przed bakteryjnym zapaleniem pochwy i dlaczego ta infekcja jest groźna dla ciężarnych.

Bakteryjne zapalenie pochwy, znane również jako waginoza bakteryjna to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Bardzo łatwo dochodzi do bakteryjnej infekcji intymnej – przyczynami bakteryjnego zapalenia pochwy są m.in. aktywność seksualna, przyjmowanie antybiotyków czy nawet silny i długotrwały stres.   Jeśli jesteś w ciąży , szczególnie musisz uważać na bakteryjne infekcje intymne. Zapalenie pochwy w ciąży może być niebezpieczne – zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu znajdującego się w brzuchu. W ciąży wiele kobiet skarży się na upławy oraz pieczenie okolic intymnych, co jest najczęściej spowodowane zmianami hormonalnymi . Jednak jest kilka objawów, które mogą być związane z bakteryjnym zapaleniem pochwy i różnią się nieco od zwykłych ciążowych dolegliwości. W czasie ciąży zmienia się pH pochwy, przez co okolice intymne są bardziej narażone na zakażenie bakteryjne czy grzybicze. Przed ciążą odczyn śluzówki pochwy był kwaśny, co zapobiegało namnażaniu się bakterii, jednak podczas ciąży odczyn ten zmienia się w stronę bardziej zasadowego.   Bakterie, które atakują mikroflorę pochwy podczas bakteryjnego zapalenia pochwy, są szczególnie groźne dla ciężarnych. We wczesnych miesiącach ciąży, nieleczona bakteryjna infekcja intymna może doprowadzić nawet do poronienia . W ciąży zaawansowanej może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu, a także urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.   Oprócz powyższych zagrożeń, zignorowanie bakteryjnego zapalenia pochwy w czasie ciąży wiąże się również z szeregiem powikłań : zapalenie błony śluzowej macicy zapalenie przydatków nawracające zapalenia dróg moczowych By zapobiec bakteryjnemu zapaleniu pochwy w czasie ciąży musisz przede wszystkim: szczególnie zadbać o higienę intymną (ale...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj