Test ciążowy – dwie kreski zwykle oznaczają ciążę (nawet jak jedna jest blada!)
Blada kreska na teście ciążowym może wywołać zmieszanie wśród kobiet starających się o dziecko. Słaba kreska nie zawsze oznacza brak ciąży. Sprawdź, co oznacza delikatna kreska na teście i kiedy powtórzy test, by wynik był wiarygodny.
Dwie kreski na teście ciążowym (szczególnie gdy pomiar został wykonany blisko terminu spodziewanej miesiączki) dają niemal pewność, że spodziewasz się dziecka (nawet jeśli jedna z nich jest blada). Testy ciążowe, obok badań krwi, są podstawowym narzędziem do sprawdzenia, czy kobieta będzie miała dziecko. Ich wynik zawsze powinnaś odczytywać zgodnie z dołączoną instrukcją, ponieważ po upływie określonego czasu wynik może być błędny.
Spis treści:
- Test ciążowy – co oznaczają dwie kreski
- Słaba druga kreska na teście ciążowym
- Co oznacza słaba kreska na teście ciążowym?
- Blada kreska na teście ciążowym: kiedy powtórzyć test?
- Test ciążowy: po kilku godzinach pozytywny
Test ciążowy – co oznaczają dwie kreski
Test ciążowy pozytywny to pojawienie się w okienku wynikowym dwóch kresek. Jedna kreska to kreska testowa, druga informuje o obecności hormonu hCG w moczu. Hormon ten to gonadotropina kosmówkowa, zwana hormonem ciążowym. Jest on produkowany przez zarodek od momentu zagnieżdżenia się w ścianie macicy, a jego poziom zaczyna spadać dopiero około trzeciego miesiąca ciąży.
Pojawienie się dwóch kresek na teście zazwyczaj oznacza ciążę. Jedna kreska mocna, druga delikatna, słaba kreska na teście ciążowym może być interpretowana jako nieprawidłowy wynik, ale zazwyczaj oznacza wynik pozytywny. Są jednak od tego różne odstępstwa. Czasami sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana. Pozytywny test ciążowy a brak ciąży to wcale nie rzadkość.
Słaba druga kreska na teście ciążowym
Jasna, słaba kreska na teście ciążowym najczęściej jest spowodowana zbyt dużym spożyciem płynów przed przeprowadzeniem testu (zbyt duża ilość płynów zmniejsza stężenie hormonu hCG w moczu). Ale to nie wszystko. Test mógł być bowiem przeterminowany lub przechowywany w złych warunkach. Możliwe, że nie użyłaś do testu pierwszego porannego moczu (przez co stężenie hCG w moczu nie było wystarczająco wysokie) albo wybrany test ciążowy nie był dostatecznie czuły do badania na wczesnym etapie. Inne prawdopodobne rozwiązanie? Przyjmujesz leki, które mogą wpływać na poziom hormonów w organizmie.
Co oznacza słaba kreska na teście ciążowym?
Wiele kobiet nie wie, jak interpretować bladą kreskę na teście ciążowym. Producenci testów przekonują, że testy wykrywają ciążę już 6 dni po zapłodnieniu, jednak lekarze są innego zdania, twierdząc, że najlepiej wykonać test ciążowy w terminie spodziewanej miesiączki. Słaba kreska na teście ciążowym może rozbudzić niepotrzebne nadzieje kobiet, które pragną dziecka. Wiele zapłodnionych jajeczek obumiera bardzo szybko, a kobiety mogą mylić wczesne poronienie z miesiączką.
Słaba kreska na teście ciążowym może oznaczać, że jesteś w ciąży. Dla pewności warto udać się do lekarza, który wykona badania krwi i potwierdzi (lub wykluczy) ciążę.
Blada kreska na teście ciążowym: kiedy powtórzyć?
Jeśli na teście ciążowym pojawiła się blada kreska, warto go powtórzyć, ale dopiero za kilka dni. Możesz też wybrać się do ginekologa po skierowanie na testy z krwi.
Test ciążowy z krwi polega na pobraniu krwi od kobiety i zbadaniu jej pod kątem obecności gonadotropiny kosmówkowej (beta hCG). Pozwala on uzyskać informację, czy kobieta zaszła w ciążę, czy nie nieco wcześniej niż test ciążowy domowy, z apteki. Minusem jego jest jednak czas oczekiwania na wynik – nie uzyskuje się go od razu.
Test ciążowy: po kilku godzinach pozytywny
Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie przeczytać ulotkę testu ciążowego, która jest do niego dołączona. Producent jasno określa czas, po którego upływie powinnaś sprawdzić wynik. Zazwyczaj powinnaś odczytać go po kilku minutach od wykonania testu – wtedy jest on prawidłowy. Jeżeli test ciążowy pokazuje dwie kreski po kilku godzinach, może to być skutkiem różnych procesów chemicznych. Wynik pozytywny po kilku godzinach nie jest jednak miarodajny, a test powinnaś powtórzyć.
Zobacz także: