Wczesne poronienia
AdobeStock
Aktualności

Kobiety częściej tracą dziecko, niż je rodzą

Jak wynika ze statystyk, poronienia przydarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać. „To nie anomalia. To norma” tłumaczą specjaliści.

Poronieniem nazywamy utratę ciąży przed końcem 22. tygodnia. Brzmi to bardzo sucho, tymczasem dla kobiet to olbrzymia tragedia - strata nienarodzonego dziecka. Niestety nadal zbyt mało się na ten temat mówi. Tymczasem, jak wykazują ostatnie wyniki badań, poronienie dotyczy znacznie większej ilości kobiet, niż mógłby się wydawać.

Bezlitosne statystyki

Okazuje się, że aż ponad płowa ciąż kończy się poronieniem. Takie wnioski płyną z wyników badań przeprowadzonym przez Williama Richarda Rice’a z Uniwersytetu Kalifornijskiego z Santa Barbara. Poronienia najczęściej występują w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Rice odkrył, że u kobiet w wieku 20-30 lat prawdopodobieństwo poronienia wynosi aż 50 proc. Wraz z wiekiem prawdopodobieństwo to rośnie – u pań po 40. na jeden żywy poród przypada ponad 30 poronień. Specjalista zauważa, że wzrost wskaźnika poronień, uzależniony jest od miejsca zamieszkania, statusu społeczno-ekonomiczny, czy wiek. Warto zaznaczyć, że badania uwzględniają także bardzo wczesne poronienia, o których wiele kobiet nawet może nie wiedzieć. Większość poronień – zwanych również spontaniczną aborcją – jest wynikiem nieprawidłowości genetycznych. Niektóre jaja są zapładniane, nawet jeśli ich DNA jest uszkodzone, ale nie są wystarczające zdrowe, by rozwinęło się z nich dziecko. Rice twierdzi, że poronienie to „naturalna i nieunikniona część ludzkiej reprodukcji”.

Za wcześnie na radość?

Drugą stronę medalu stanowią wczesne poronienia, o których się nie mówi. Poronienie jest ciężkim przeżyciem dla każdej z mam. W naszej kulturze pojęło się, że się o tym mówi bardzo rzadko. Zazwyczaj to przemilczany temat, a wiele kobiet (a także mężczyzn) próbuje sobie radzić ze startą samodzielnie i w ciszy. Czekanie z obwieszczeniem radosnej nowiny, ma być sposobem na uniknięcie przykrych rozmów, gdyby ciąża się jednak nie utrzymała. Jednak coraz więcej kobiet mówi otwarcie, że jest to złe dla zdrowia psychicznego kobiet, które są pozostawione same sobie. Tymczasem, jak widać, takich kobiet jest niemało...

Źródło: newscientist.com, dailymail.co.uk

Zobacz także:

Zagrożenie poronieniem – co mówi ginekolog?

Screen plakatu organizacji Dlaczego.org.pl
Aktualności
15 października – Dzień Dziecka Utraconego
Rodzice, którzy stracili dziecko próbują uporać się z bólem na wiele sposobów. Mówimy o tym przy okazji obchodów Dnia Dziecka Utraconego. Zobacz, jak pomóc sobie i bliskim przeżyć ból po śmierci dziecka.

Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie, przeprowadzanych od grudnia 2012 do maja 2014, ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko , nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego. Zobacz: Strata dziecka, czy przysługuje ci urlop i zasiłek macierzyński?   Rodzice po stracie dziecka udzielają sobie wzajemnie wsparcia Z myślą o rodzicach, którzy stracili dziecko od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy rodziców, którzy chcą sobie pomagać. Często takie grupy gromadzą się przy kościołach, m.in w ramach duszpasterstwa rodzin. Rodziców, którzy stracili dziecko oraz rodziców dzieci nieoperacyjnie chorych skupia m.in. organizacja: "Dlaczego". Są wśród nich zarówno rodzice dzieci, które odeszły przed narodzeniem , tacy, których dzieci zmarły w trakcie porodu , ale i rodzice dzieci starszych odchodzących w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku. Polecamy: Gdy będziecie płakać ze zmęczenia przypomnijcie sobie o mnie   Z terapii po poronieniu korzysta coraz więcej kobiet Dlaczego wsparcie po tak traumatycznym wydarzeniu jest potrzebne? Dobrze wiedzą m.in. Agnieszka Pisula i Monika Renard-Hasik, psycholożki z fundacji Twórcza Kobieta, prowadzące warsztaty z kobietami po stracie dzieci. Agnieszka Pisula wyjaśnia, że doświadczenie poronienia ma konsekwencje nie tylko medyczne, ale także psychologiczne i duchowe. Jak podkreśla, wiele kobiet ma problem z przyznaniem, że straciły...

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Ciąża po poronieniach: kiedy można starać się o dziecko? Porady psychologa i ginekologa
Kolejna ciąża po poronieniu powinna być poprzedzona badaniami. Najważniejsze w tym ciężkim czasie są emocjonalne wsparcie najbliższych i nawiązanie regularnego kontaktu z ginekologiem, które pozwolą pozbyć się lęku przed kolejnymi staraniami o dziecko.

Ciąża po poronieniu jest obciążeniem psychicznym dla kobiety. Dlatego, zanim zacznie starać się o kolejną ciążę, powinno minąć trochę czasu. Poronienie to bardzo bolesne doświadczenie. Zdaniem psychologa w takich chwilach bardzo ważne jest otrzymanie należytego wsparcia oraz opieki psychologicznej, a także skrupulatne wykonanie wszystkich niezbędnych badań, które ustalą przyczynę wcześniejszego  poronienia . Zanim kobieta zajdzie w ciążę po poronieniu, czasami musi podjąć leczenie, jeśli badania wykażą nieprawidłowości (np. zaburzenia hormonalne). Spis treści: Strach przed ciążą po poronieniach Kiedy podjąć kolejną próbę po poronieniu? Jak przygotować się do ciąży po poronieniach? Kiedy można zajść w ciążę po łyżeczkowaniu? Poronienia samoistne a kolejna ciąża Strach przed ciążą po poronieniach Eksperci podkreślają wielką rolę emocjonalnego wsparcia , które pomaga uporać się ze smutkiem i lękiem przed kolejnymi staraniami o dziecko. Aby kolejna ciąża zaraz po poronieniach niosła ze sobą mniejsze ryzyko, warto przede wszystkim dać sobie czas na przejście przez okres żałoby. „Kobieta musi czuć, że nie jest pozostawiona sama sobie, że ma na kim polegać” – uważa Edyta Leszczyńska, psycholog w klinice Demeter w Warszawie. „Należy pozwolić jej się wypłakać, przejść przez żałobę. Nie można zaprzeczać jej uczuciom, mówić: „Nie martw się, nic się nie stało”. Takie słowa mogą dać odwrotny efekt. Po przejściu pierwszego, najtrudniejszego okresu warto wychodzić z domu, spotykać się z ludźmi, to pomaga” – tłumaczy psycholog. Ekspert ostrzega, że poronienie może być też powodem depresji . U niektórych kobiet diagnozuje się nawet PTSD (zespół stresu pourazowego), dlatego warto skorzystać z pomocy psychologa. Kiedy podjąć kolejną próbę po...

ciąża, okres w ciąży, miesiączka w ciąży, rozwój ciąży, kobieta w ciąży
Przebieg ciąży
Ciąża pod specjalnym nadzorem
Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne – to tylko niektóre przyczyny tego, że ciąża staje się zagrożona. Co zrobić, by utrzymać ciążę wysokiego ryzyka?

Ciąża wysokiego ryzyka to taka, podczas której istnieje zwiększone zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Jak przetrwać pierwsze trzy miesiące takiej ciąży – pytamy prof. dr. hab. Bogdana Chazana. Czynnikami ryzyka są: przewlekłe choroby, np. układu krążenia i moczowego, cukrzyca , zaburzenia hormonalne, trudności w poprzednich ciążach i podczas porodów, powikłania obecnej ciąży. Czasami lekarz może przewidzieć trudności, ale zdarza się, że problemy pojawiają się niespodziewanie. Kłopoty z donoszeniem ciąży częściej miewają nastolatki i kobiety powyżej 40. roku życia. Szczególnie te, żyjące w trudnych warunkach, niedożywione, palące papierosy, nadużywające alkoholu, biorące narkotyki oraz ciężko pracujące fizycznie. Poznaj: 5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży Około 20 proc. wszystkich ciąż lekarze określają jako ciąże o niewielkim stopniu ryzyka, a 5 proc. jako ciąże wysokiego ryzyka. Nie znaczy to, że poród będzie powikłany lub że dziecko urodzi się chore. Chodzi o to, by otoczyć kobietę większą troską. Nie wystarczy wówczas opieka lekarza rejonowego czy położnej, konieczna jest specjalistyczna pomoc, najlepiej poradni konsultacyjnej przy klinice. Jeżeli są obawy, że poród może być przedwczesny , powikłany lub że dziecko urodzi się chore, kobieta powinna również rodzić w klinice.   Uporczywe wymioty w czasie ciąży Nasilone wymioty u kobiet w ciąży bywają przyczyną, że taką ciążę lekarz może traktować jako ciążę ryzyka. Występują częściej w pierwszej ciąży, u kobiet młodych, bardzo wrażliwych. Niekiedy wiążą się z nadmiernymi stresami lub też z nie zawsze uświadomionymi konfliktami w rodzinie. Zdarza się, że zmiana środowiska, np. sam pobyt w szpitalu, powoduje, że wymioty ustępują. Jeżeli jednak są bardzo uporczywe, zachodzi konieczność podania...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj