
- uzyskaj pomoc bez wychodzenia z domu
- przeczytaj zweryfikowane opinie pacjentów
- otrzymaj e-receptę oraz L4
Normy beta-hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej, są różne dla poszczególnych tygodni ciąży. To właśnie na podstawie poziomu beta-hCG można stwierdzić ciążę, dlatego znana ona jest także jako „hormon ciąży”. Beta HCG najbardziej rośnie do końca I trymestru ciąży. Później ilość hormonu może się wahać, ale nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Hormon beta-hCG jest produkowany już od około 7. dnia po zapłodnieniu. Pełni bardzo ważną rolę – utrzymuje funkcję ciałka żółtego i podtrzymuje wytwarzanie progesteronu aż do chwili, gdy wykształci się łożysko. Dzięki beta-hCG płód może dalej się rozwijać. Hormon najpierw produkuje zapłodnione jajo, a potem trofoblast, czyli przyszłe łożysko - po porodzie zaś znika z krwi.
Spis treści:
- Normy beta-hCG dla każdego tygodnia ciąży
Na każdy tydzień ciąży przypadają inne normy hormonu beta-hCG. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jaki wynik beta-hCG może potwierdzić ciążę, w jaki sposób poziom tego hormonu może wzrastać i spadać w trakcie rozwoju płodu, a także kiedy powinien niepokoić. Ponieważ gonadotropina kosmówkowa pojawia się na wczesnym etapie ciąży, stwierdzenie jej obecności stało się sposobem na wczesne wykrywanie, że doszło do zapłodnienia. To jedno z pierwszych badań w ciąży. Działanie testów ciążowych polega właśnie na stwierdzaniu obecności hCG, a dokładnie – jej podjednostki beta-hCG.
Poniżej 5 mlU/ml | ciąża pozamaciczna lub poronienie |
Powyżej 5 mlU/ml | potwierdzenie ciąży |
5-50 mlU/ml | 3. tydzień ciąży |
5-426 mlU/ml | 4. tydzień ciąży |
18-7 340 mlU/ml | 5. tydzień ciąży |
1 080-56 500 mlU/ml | 6. tydzień ciąży |
7 650-229 000 mlU/ml | 7-8. tydzień ciąży |
25 700-288 000 mlU/ml | 9-12. tydzień ciąży |
13 300-254 000 mlU/ml | 13-16. tydzień ciąży |
4 060-165 400 mlU/ml | 17-24. tydzień ciąży |
3 640-117 000 mlU/ml | 25-40. tydzień ciąży |
Niski poziom hCG (poniżej 5 mIU/ml) oznacza, że nie doszło do implantacji zarodka. Za potwierdzenie ciąży uznaje się wynik o wartości 5 mlU/ml. Jeśli jest niższy, może to świadczyć, że zarodek rozwija się poza macicą (ciąża ektopowa) lub doszło do jej utraty. Na tak wczesnym etapie ciąży bardzo często dochodzi do poronienia – wiele kobiet nawet o tym nie wie, że doszło u nich do zapłodnienia. Przyczyną wczesnych poronień są wady chromosomalne płodu lub zaburzenia hormonalne, na które cierpi kobieta.
Hormon ten można wykryć:
Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, poziom beta-hCG szybko rośnie: w ciągu pierwszych 4 tygodni przyrasta podwójnie co 2 dni. Między 8. a 10. tygodniem ciąży osiąga najwyższą wartość. W tym czasie łożysko jest już wykształcone i od tego momentu gonadotropina zaczyna maleć – w ciągu dwóch dni spada o ok. 35 proc.
Warto pamiętać, że zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom beta-hCG w ciąży może oznaczać kłopoty:
Wysoki poziom gonadotropiny kosmówkowej prawdopodobnie odpowiada za silne mdłości i wymioty, na które często skarżą się ciężarne. Te nieprzyjemne objawy są najbardziej dokuczliwe w I trymestrze, a potem słabną lub całkiem ustępują – tak jak obniża się poziom hCG podczas ciąży.
Jeśli masz pytania do ginekologa, możesz umówić się na wizytę online:
Gonadotropinę kosmówkową podaje się również kobietom, które starają się o dziecko i mają problemy z zajściem w ciążę:
Zobacz też:
Testy ciążowe wykrywają poziom gonadotropiny kosmówkowej (hCG), która pojawia się w organizmie podczas ciąży. Na samym początku ciąży jest jej jednak niewiele (jej ilość wzrasta z upływem czasu), dlatego to, kiedy zrobisz test ciążowy, może mieć znaczenie. Jeśli wykonasz go za szybko, wynik będzie niemiarodajny. Kiedy w takim razie warto zrobić test ciążowy? Spis treści: Kiedy można zrobić test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych Kiedy najwcześniej zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy: rano czy wieczorem? Prawidłowy wynik testu ciążowego Kiedy można zrobić test ciążowy? To, że test ciążowy można zrobić już 10 czy 14 dni po zapłodnieniu, nie oznacza, że to faktycznie najlepszy moment. Zatem: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy ? Test ciążowy o czułości co najmniej 800 IU/l lekarze polecają zrobić nie wcześniej niż w dniu spodziewanej miesiączki, a najlepiej minimum 2 dni po jej terminie. Krwawienie pojawiające się w tym terminie może być objawem zapłodnienia . Jeśli doszło do zapłodnienia, to może nie być miesiączka, ale objaw implantacji, czyli zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy (tzw. plamienie implantacyjne ). Jeśli miesiączka spóźnia się o tydzień, a na prawidłowo wykonanym teście widać dwie wyraźne kreski, masz prawie 100 proc. pewności, że jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że test robiony w tym czasie nie wykryje ciąży. Dzieje się tak, jeśli test ma bardzo niską czułość (powyżej 800 IU/l) lub do owulacji i zapłodnienia doszło później. Wykonywanie testu ciążowego zaraz po współżyciu nie ma sensu. Ani przez kilka kolejnych dni. W tym czasie wynik testu będzie negatywny, nawet jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży. Warto wiedzieć, że niektóre kobiety mogą zauważyć objawy ciąży w pierwszym tygodniu po zapłodnieniu – wtedy gdy na teście...
Objawy ciąży w pierwszym tygodniu mają związek z zagnieżdżeniem się zarodka i burzą hormonalną, jaka rozpoczęła się w twoim organizmie w związku z zapłodnieniem, czyli połączeniem komórki jajowej z plemnikiem. Niestety, oznaki te nie są aż tak charakterystyczne, żebyś na ich podstawie od razu mogła powiedzieć: Tak, jestem w ciąży. Pierwsze objawy ciąży są bardzo podobne do objawów PMS, czyli tzw. napięcia przedmiesiączkowego. Mimo to bardziej wrażliwe kobiety wyczuwają subtelne różnice w swoim samopoczuciu. Podejrzewają, że są w ciąży jeszcze przed terminem, w którym powinien pojawić się okres. Objawy ciąży w pierwszym tygodniu: Plamienie Wyższa temperatura Zmęczenie i rozdrażnienie Senność Białe upławy Ból podbrzusza Zmiany w piersiach Plamienie Niewielkie krwawienie pojawiające się na początku ciąży jest związane z zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w ściany macicy. To tzw. plamienie implantacyjne , które występuje między 6 a 12 dniem od zapłodnienia. Ten objaw ciąży nie musi wystąpić u każdej kobiety. Plamienie pojawia się, jeśli podczas zagnieżdżenia zarodka dochodzi do uszkodzenia naczynia krwionośnego. Kolor wydzieliny różni się od zwykłego krwawienia miesiączkowego – jest jaśniejsza i bardziej różowa niż czerwona. Co ważne - plamienie związane z implantacją trwa do 3 dni, czyli krócej niż okres. Krwi jest bardzo mało i nie widać w niej typowych dla miesiączki skrzepów. Plamienie może również pojawić się przy zapłodnieniu metodą in vitro. Wyższa temperatura ciała Tuż po zapłodnieniu temperatura ciała nieznacznie rośnie. Ten objawy mogą zaobserwować przyszłe mamy, które regularnie mierzą ciepłotę ciała. Temperatura podnosi się o ok. 1 stopień C , czyli jest wyższa niż 37 stopni. Warto zaznaczyć, że to nie jest...
Z utęsknieniem czekałaś na test ciążowy pozytywny i upragnione dwie kreski. Kiedy już się pojawiły, twój ginekolog stwierdził, że nie wykrył ciąży w trakcie USG dopochwowego. Pozytywny test ciążowy a brak ciąży dotyczy sporej grupy kobiet. Duże wątpliwości wzbudza też blada kreska na teście ciążowym . Test ciążowy wynik pozytywny Jeśli planowałaś powiększenie rodziny, zatrzymanie miesiączki (przy regularnym miesiączkowaniu) i dodatni wynik testu ciążowego sprawiają, że nie posiadasz się z radości. Może się jednak zdarzyć, że idąc do ginekologa, lekarz będzie miał dla ciebie złą wiadomość. Pomimo pozytywnego wyniku tekstu, nie jesteś w ciąży. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy. Test pozytywny a brak ciąży na USG Jeśli twój test wyszedł pozytywny, a badanie USG nie wykrywa ciąży, czas na badanie beta hCG. Badanie, które pokazuje poziom hormonów, możemy wykonywać nawet co kilka dni. Czasami zdarza się bowiem, że dochodzi do ciąży biochemicznej, które objawia się pozytywnym testem ciążowym, choć kobieta nie spodziewa się dziecka. Czy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny? Pozytywny test ciążowy zazwyczaj oznacza, że faktycznie jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że wynik będzie zafałszowany. Kiedy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny? Na zafałszowany wynik mogą wpływać: nieprawidłowe wykonanie testu (sprawdź, kiedy zrobić test ciążowy , aby uzyskać wiarygodny wynik); przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych (substancje przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, przeciwkonwulsyjne, przeciwhistaminowe, moczopędne); niektóre choroby (nowotwór jajnika, zakażenia układu moczowego, choroby nerek powodujące pojawianie się erytrocytów, czyli czerwonych krwinek w moczu); ciąża pozamaciczna (nazywana też ciążą ektopową, w której zarodek...