Apteczka dla noworodka: co kupić? Jakie leki? Pełne wyposażenie domowej apteczki
Apteczka dla noworodka to zestaw podstawowych leków i przyborów, które przydają się w opiece nad dzieckiem. Apteczkę obowiązkowo skompletuj jeszcze przed porodem, trzymając się ściśle naszej listy. To ważne, by kupić odpowiednie leki, nawet jeśli sądzisz, że nie będą potrzebne. Domowa apteczka dla noworodka ma wam służyć w awaryjnych sytuacjach, których nie sposób przewidzieć!
Apteczka dla noworodka to wbrew pozorom co innego niż apteczka dla starszego dziecka czy apteczka rodzinna. Trzeba skompletować ją specjalnie z myślą o maluszku! Noworodek potrzebuje nieco innych leków i produktów do pielęgnacji, bo malutkim dzieciom zdarzają się inne choroby i dolegliwości niż starszym. Poza tym nie wszystkie preparaty przeznaczone dla dzieci nadają się dla maluchów od 1. dnia życia. Pełne wyposażenie apteczki dla noworodka warto dobrze przemyśleć. I to jeszcze przed porodem!
Apteczka dla noworodka
Zastanawiasz się, co kupić do apteczki dla noworodka, choć masz nadzieję, że większość z tych rzeczy nigdy się nie przyda? Oby tak było! Domowa apteczka dla dziecka to jednak nie tylko leki, które podasz dziecku, gdy zachoruje albo ulegnie wypadkowi. To także zestaw akcesoriów do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Wszystko może okazać się pilnie potrzebne, dlatego warto mieć taką noworodkową apteczkę pod ręką, w domowej szafce.
Co kupić do apteczki dla noworodka?
Na początek kup podstawowe wyposażenie apteczki dla noworodka, czyli rzeczy, które po prostu trzeba mieć w domu, bo bez nich trudno zapewnić dziecku właściwą opiekę. Apteczka dla noworodka musi zawierać:
- termometr – bezdotykowy lub douszny (warto kupić oba rodzaje, by móc w razie czego zweryfikować nietypowy pomiar temperatury);
- czopki z paracetamolem lub ibuprofen w zawiesinie (środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, ibuprofen działa dodatkowo przeciwzapalnie);
- woda utleniona lub chusteczki antybakteryjne do dezynfekcji;
- krem na odparzenia;
- delikatny krem nawilżający i natłuszczający (do codziennego stosowania na pupę);
- krople na kolkę;
- czopki glicerynowe do doraźnego stosowania na zaparcia;
- roztwór soli fizjologicznej w ampułkach do przemywania oczu i czyszczenia nosa;
- jednorazowe sterylne rękawiczki;
- bandaż, jałowe gaziki, plastry opatrunkowe;
- pęseta do usuwania drzazg;
- nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi końcówkami;
- aspirator do oczyszczania nosa;
- inhalator / nebulizator (jeśli nie tuż po urodzeniu, to na pewno przyda się w kolejnych miesiącach życia dziecka).
Jakie leki kupić dla noworodka?
Domowa apteczka dla noworodka powinna się składać jedynie z preparatów, które rodzice mogą samodzielnie podawać dziecku. Stosowanie leków na receptę trzeba zawsze skonsultować z lekarzem! Jeśli noworodek zachoruje, lekarz przepisze lek przeciwwirusowy, lek na kaszel albo w ostateczności antybiotyk.
Uwaga! Zawsze czytaj ulotki leków, jakie kupujesz dla dziecka. Na ulotce musi być wyraźnie napisane, dla dziecka w jakim wieku przeznaczony jest preparat, i jak go dawkować. Trzymaj się ściśle tych wytycznych! Poza tym niektóre leki mają takie same nazwy, ale inne stężenia substancji czynnych. Wybieraj tylko te odpowiednie do wieku dziecka. Nie mieszaj różnych preparatów ze sobą, bo wówczas łatwo o przedawkowanie.
Oprócz tego warto kupić do apteczki:
- paracetamol i/lub ibuprofen;
- witaminę D;
- krem na odparzenia;
- probiotyki;
Uwaga, regularnie sprawdzaj terminy ważności wszystkich preparatów i leków, jakie masz w apteczce noworodka czy niemowlęcia. W razie konieczności wymieniaj je na nowe.
Wyposażenie apteczki na wakacje
Apteczka na wakacje dla noworodka czy niemowlaka to nie lada wyzwanie. Jeśli planujesz wyjazd z malutkim dzieckiem, musisz przewidzieć wszystkie potencjalnie groźne sytuacje, które mogą się wam przydarzyć – od ugryzień owadów po oparzenia i infekcje wirusowe. Na pewno przyda się:
- krem z filtrem mineralnym SPF 50+ (opcjonalnie, pamiętaj, że dziecko do 6. miesiąca życia powinno przebywać wyłącznie w cieniu – to najlepsza ochrona przed słońcem!);
- repelenty na komary, kleszcze i meszki (koniecznie takie przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia, bez DEET);
- preparat łagodzący skutki ukąszeń;
- urządzenie do usuwania kleszczy.
Przed wyjazdem z dzieckiem koniecznie sprawdź, gdzie w pobliżu waszego miejsca pobytu jest najbliższa apteka oraz jak dojechać do najbliższej przychodni i szpitala z całodobową opieką. Dobrze, jeśli wcześniej skonfigurujesz też swoje internetowe konto pacjenta (IKP) i upewnisz się, że w systemie figuruje również twoje dziecko. Zapisz sobie numer PESEL dziecka, by w razie czego móc skorzystać z e-recepty.
Zobacz też:
- Blogerka zdradziła swój patent na podanie gorzkiego leku. Rodzice są oburzeni
- Rodzaje kaszlu u dziecka: suchy, mokry, szczekający…
- Biegunka rotawirusowa - jak ją rozpoznać? [WIDEO]