Planowana cesarka może budzić lęk i niepewność, ale z drugiej strony pozwala się przygotować na to, co czeka młodą mamę. Od profesjonalnej diagnozy i słusznie zaleconej cesarki może zależeć zdrowie, a czasem i życie zarówno mamy, jak i dziecka. Jeśli lekarz zaleci ci cesarskie cięcie, porozmawiaj z nim szczerze o wszystkich swoich obawach. Zabieg, który jest zaplanowany, przebiega spokojnie i najczęściej już po kilkunastu minutach maluszek pojawia się na świecie. Istnieje jednak ryzyko wystąpienia powikłań po cesarce.

Reklama

Planowana cesarka: wskazania

Są kobiety, które mimo największych chęci nie mogą rodzić naturalnie. Ostateczną decyzję o cięciu podejmuje ginekolog prowadzący ciążę. Wskazaniami do cięcia cesarskiego są między innymi:

  • zbyt duża główka dziecka w stosunku do szerokości miednicy matki;
  • wielkość dziecka powyżej 4,5 kg;
  • guzy mięśniowe w kanale rodnym;
  • dysplazja stawów biodrowych;
  • zagrożenie rzucawką spowodowane zatruciem ciążowym;
  • konflikt serologiczny;
  • zaawansowana cukrzyca matki;
  • wady serca;
  • przebyta cesarka cięcie, podczas której wykonano cięcie podłużne;
  • wcześniejsze operacje macicy;
  • nisko umiejscowione łożysko (tzw. łożysko przodujące);
  • opryszczka narządów płciowych;
  • inne dolegliwości matki, zakwalifikowane przez lekarza do cesarskiego cięcia.

Nie wszystkie wady wzroku stanowią wskazanie do cięcia, choć było tak przez wiele lat. Lekarze kierują na cięcie pacjentki z zaawansowaną retinopatią cukrzycową lub odwarstwieniem siatkówki.

Planowana cesarka: w którym tygodniu ciąży się ją wykonuje?

W przypadku wcześniejszych wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia przyszła mama zazwyczaj jest umawiana na zabieg około 38.-39. tygodnia ciąży. Istnieją jednak dwa podejścia do planowego cesarskiego cięcia: pierwsze to tzw. cesarka „na zimno”, zaplanowana na konkretny dzień, drugie – po wystąpieniu skurczów porodowych, „na gorąco”. Pierwsza wykonywana jest częściej. W takiej sytuacji kobieta zgłasza się do szpitala w wyznaczonym terminie. Szpital jest przygotowany i ma umówioną salę, a także zespół medyczny. Ciężarna wie, kiedy urodzi, a wszystko jest pozornie gotowe – czasem jednak do porodu nie jest gotowy ani organizm kobiety, ani dziecko.

Gdy zabieg wykonuje się przed naturalnym terminem porodu, nie ma jeszcze skurczów, a gospodarka hormonalna może nie być gotowa na narodziny malucha, nie ma także rozwarcia szyjki. Niegotowe może być także maleństwo, które nagle opuszcza przyjazne łono mamy.

Zobacz także

Planowane cesarskie cięcie po skurczach

Wielu lekarzy przyjmuje teorię, że należy czekać z cesarskim cięciem aż do pojawienia się naturalnych skurczów porodowych. Może to zapobiec jatrogennemu wcześniactwu, czyli sytuacji, w której dziecko rodzi się przedwcześnie z powodu nieprawidłowego określenia terminu porodu.

W sytuacji, kiedy poród zaczyna się naturalnie, macica zaczyna się kurczyć, rozwiera się szyjka macicy, cały organizm zaczyna reagować odpowiednim poziomem hormonów – to bardzo istotne dla rodzącego się maluszka. W momencie, gdy pojawia się czynność skurczowa, u dziecka pojawia się stymulacja zakończeń nerwowych. Każdy skurcz oznacza też zmniejszenie dopływu ilości tlenu i zwiększenie ilości adrenaliny, a ta z kolei jest potrzebna do uruchomienia innych mechanizmów. Cały „stres porodu”, który nie występuje podczas cesarki „na zimno”, jest dziecku potrzebny, by mogło ono się prawidłowo zaadoptować do życia pozamacicznego.

Planowane cesarka: kiedy do szpitala?

Warto wiedzieć, jak przygotować się na cesarskie cięcie. Do szpitala możesz zostać bowiem przyjęta już dzień przed planowaną cesarką. Przebierzesz się tam w koszulę, a położna wypełni potrzebną dokumentację. Do ramienia lub dłoni pielęgniarka podłączy ci kroplówkę nawadniającą. Założy ci też cewnik (w znieczuleniu), by w czasie i po operacji lekarze kontrolowali ilość wydalanego moczu. Być może dostaniesz także antybiotyk. Poza tym czeka cię najprawdopodobniej golenie włosów łonowych (czasami możesz zrobić to sama). Chwilę po tym zostaniesz przewieziona na blok operacyjny, gdzie zostanie przeprowadzona operacja.

Planowana cesarka – co musisz wiedzieć?

  1. Cesarskie cięcie powinno być przeprowadzone wyłącznie w sytuacji, gdy występują konkretne wskazania do zabiegu.
  2. Planowane cesarskie cięcie przeprowadza się zwykle ok. 38.-39. tygodnia ciąży.
  3. Niektórzy lekarze zalecają przeprowadzenie zabiegu dopiero po rozpoczęciu akcji porodowej.
  4. Cesarka wiąże się z ryzykiem powikłań – dlatego decyzja o jej przeprowadzeniu powinna być dobrze przemyślana.
  5. Termin cesarki będzie inaczej planowany u kobiety, która rodzi po raz pierwszy, niż u tej, która już wcześniej rodziła. Decyzję podejmuje lekarz.
  6. Do szpitala powinnaś zgłosić się dzień przed planowanym zabiegiem lub tego samego dnia – o dokładnym terminie zostaniesz poinformowana przez lekarza.
  7. Przed zabiegiem zostanie wykonana lewatywa.
  8. Pamiętaj, by przed planowaną cesarkę spakować torbę do szpitala – nie powinna się ona różnić od torby, którą zabrałabyś ze sobą, by rodzić siłami natury.
  9. Pobyt w szpitalu po planowanej cesarce trwa zwykle o kilka dni dłużej niż po porodzie naturalnym.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama